Sedm tipů pro finančně úspěšný rok 2015

| redakce

Stejně jako kapr ke štědrovečerní tabuli patří k Novému roku předsevzetí. Mnohá se týkají kouření nebo alkoholu. Jen hrstka lidí je ale schopná své cíle dodržet. Málokdo si přitom uvědomuje, jak některé zlozvyky zatěžují rodinný rozpočet. Do svých novoročních předsevzetí proto můžete zařadit některý z uvedených finančních tipů.

1. Mějte přehled

Už si nemusíte schovávat účtenky, abyste měli své výdaje pod kontrolou. Existují mobilní aplikace, které vám s tím pomohou. Banky podobné aplikace mnohdy integrují do internetového bankovnictví. Běžný je i nastavený limit na útraty.

2. Začněte šetřit

Když nevíte, jak byste mohli více vydělat, řešením je méně utrácet. Šetřit se dá různě. Zvažte změnu dodavatele elektřiny nebo používání úsporných žárovek. Jestliže vám v rozpočtu měsíčně pár stovek přebývá, začněte si tvořit finanční rezervu. Odborníci radí mít v záloze 3-6násobek měsíčních příjmů. Samozřejmostí je omezit neřesti, jako jsou kouření, alkohol nebo záliba v nakupování.

3. Zhodnoťte své peníze

Když máte vytvořenou rezervu a podaří se vám ušetřit další peníze, nenechte je ležet na běžném účtu. Raději je začněte aktivně zhodnocovat. Spořicí účty vklad zhodnotí úrokem kolem půl procenta. Pokud peníze nebudete v blízké době potřebovat, vyzkoušejte nějakou formu investice, která vám může přinést lepší zhodnocení. Pokud nejste zrovna odborníky na vývoj na finančních trzích, může pro vás být vhodným řešením investice do podílových fondů. Ty spravují odborníci, a vy se tak prakticky nemusíte o finanční trhy starat. Podílové fondy nabízejí mnoho odlišných struktur s větším či menším rizikem i s větším či menším potenciálem výnosu, a tak si vybere opravdu téměř každý.

4. Myslete na budoucnost

Průměrná výše státních důchodů je asi 11 tisíc korun měsíčně a jejich budoucnost nevypadá růžově. Úloha vlastních úspor ve stáří proto hraje stále důležitější roli. Primárně využijte produkty, které nabízejí určitou formu státní podpory, například stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření. U penzijního spoření vám celkový výnos může vylepšit nejen státní příspěvek, ale i příspěvek zaměstnavatele a úleva na dani. K tomu, abyste získali veškeré výhody, se doporučuje spořit 2 000 Kč měsíčně.

5. Udělejte si pořádek ve smlouvách

Z průzkumů ČSOB vyplývá, že i když 63 % populace považuje pojištění za nedílnou součást života, řada z nás k pojistkám přistupuje krátkozrace. Víme, kolik platíme, tápeme ale v tom, kolik bychom dostali v případě škodní události. Téměř pětina lidí s životní pojistkou neví, jaký druh životního pojištění má uzavřený. Ani s pojištěním domácnosti neumíme zacházet. Pojistnou částku neupravuje podle aktuální hodnoty vybavení domácnosti polovina osob. Čas od času se proto vyplatí do smluv nahlédnout, případně se domluvit s osobním bankéřem, který vám pomůže vše zrevidovat a správně nastavit.

6. Nepůjčujte si nad rámec svých možností

I když exekucí v Česku výrazně ubylo, stále existuje řada lidí, kteří si půjčí bez rozmyslu, aniž by věděli, jak vše splatí. Jen loni české soudy podle údajů Exekutorské komory ČR zahájily 714 tisíc exekucí. Pokud nemáte dostatek prostředků a nechcete čekat, až naspoříte, zvažte, zda danou věc skutečně potřebujete. Teprve pak využijte půjčku a pečlivě si vyberte, od jaké společnosti si ji vezmete.

7. Šetřete si na svůj sen

Snáze se šetří, když víte, na co peníze půjdou. Stanovte si cíl a konečnou částku, kterou chcete nastřádat. Pokud šetříte na auto, dejte si jeho fotografii někam, kde na ni uvidíte. Ve slabších chvilkách vám připomene, kam směřujete. Jako motivace vám poslouží i schůzka s osobním bankéřem, který zjistí, zda jsou vaše záměry vzhledem k momentální finanční situaci reálné.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama