122 věcí, které musíte vědět o trzích a ekonomice - 4. díl

| redakce

Před rokem začal ekonomický komentátor a analytik Morgan Housel sbírat materiál na knihu, o které doufal, že se bude jmenovat 500 věcí, které potřebujete vědět o investování. Nakonec se sice dostal jen k číslu 122, ale i tak jde o úctyhodný seznam "zlatých" investičních a ekonomických pravidel. Podívejte se na čtvrtou dvacítku.

61. V roce 1923 se 9 nejúspěšnějších amerických byznysmenů setkalo v Chicagu. Joshua Brown z The Reformed Broker píše: "Stačilo 25 let, aby všechny tyto slavné osobnosti neslavně zakončily svou kariéru. Prezident největší ocelářské společnosti Charles Schwab zemřel po krk v dluzích, prezident největší firmy z odvětví síťových služeb Samuel Insull skončil na mizině, šéf největšího producenta zemního plynu Howard Hobson strávil podzim svého života v psychiatrické léčebně, prezident NYSE Richard Whitney akorát vyšel z vězení, prezident banky Leon Fraser spáchal sebevraždu, Arthur Cutten zůstal bez peněz, šéf největšího světového monopolu Ivar Krueger si také vzal život a člen vlády Albert Fall byl propuštěn z vězení jen proto, aby mohl na sklonku života být doma."

62. Snažte se naučit co nejvíce z chyb druhých. Zaměřte se spíše na investiční debakly než na úspěchy.

63. Bill Bonner tvrdí, že existují dva způsoby, jak přemýšlet nad tím, co koupit za peníze. Je tu životní úroveň, kterou můžete měřit v penězích, a kvalita života, kterou změřit penězi nelze.

64. Pokud se pokoušíte předpovědět budoucnost - směr vývoje trhu nebo cokoli jiného v ekonomice -, vždy uvažujte v kontextu pravděpodobností, ne jistoty. Výjimkou z tohoto pravidla jsou daně a smrt.

65. Raději se snažte zamezit tomu, aby vás trh dostal na kolena, než abyste vymýšleli, jak ho přechytračit.

66. Průzkumy ukazují, že Američané posledních 25 let říkají, že je jejich ekonomika ve fázi poklesu. Pesimismus v období prosperity je běžným jevem.

67. Finance by byly lepší disciplínou, kdyby je neučili na univerzitách psychologové a historici.

68. Ekonom Tim Duy tvrdí: "Dokud se budou rodit děti, rozvíjet technologie a měnit chutě a preference, je tu silný důvod pro hospodářský růst, který se vždy projeví, pokud je ekonomika rozumně řízena."

69. Studujte úspěchy slavných investorů a najdete společného jmenovatele - jsou mistry psychologie. Nemohou kontrolovat trh, ale mohou mít naprostou kontrolu nad sebou.

70. Ve finančních příručkách je riziko definováno jako krátkodobá volatilita. Ve skutečném světě jsou rizikem nízké výnosy, které jsou často způsobeny snahou vyhnout se krátkodobé volatilitě.

71. Zapamatujte si, co řekl Nassim Taleb o trzích: "Pokud házíte kostkou, máte pravděpodobnost 1 ku 6, že padne vámi zvolené číslo. Můžete tedy spočítat riziko. Na akciovém trhu ale s těmito kalkulacemi neuspějete, protože ani nevíte, kolik stran kostka má."

72. S&P 500 v roce 1998 investorům zajistil zisk 27 %. Za více než polovinu zisku vděčil pouhé pětici akcií - Dellu, Lucentu, Microsoftu, Pfizeru a Wal-Martu. Dokonce i v diverzifikovaném portfoliu tak byla patrná velká koncentrace.

73. Pravděpodobnost, že je nejméně jedna dobře známá firma insolventní a skrývá fakta v podvodném účetnictví, je velmi vysoká.

74. Kniha "Kde jsou jachty klientů?" byla napsána v roce 1940. Většina investorů ale ani tak stále nerozkryla, že brokeři nemají na srdci nejlepší zájmy klientů.

75. Kognitivní psychologové mají teorii zvanou "backfiring". Když je vám představen názor, s nímž jste v rozporu, běžnou reakcí bude, že nejenže tento názor odmítnete, ale ještě vás to dvojnásobně upevní ve vašem původním přesvědčení. Voliči často vidí kandidáta, kterého podporují, v mnohem lepším světle, když na něj útočí protivníci. Při investování akcionáři firem často čelí kritice, že se stali jejich podporovateli z důvodů, které absolutně nesouvisejí s výkonností firmy.

76. "Ve finančním světě se dobré nápady stávají špatnými prostřednictvím konkurenčního procesu 'can you top this?'," řekl Jim Grant. Chytrá investice se po využití páky (znásobení investice pomocí dluhu) může stát velmi rychle špatnou investicí.

77. Profesor Jeremy Siegel říká: "Historicky akcioví investoři v žádné 20leté periodě nepřišli o peníze. Naproti tomu o polovinu portfolia by je připravily dluhopisy (po očištění o inflaci). Jaká aktiva jsou potom rizikovější?"

78. Nejlepších výnosů Warren Buffett dosáhl v době, kdy ještě trhy nebyly tak konkurenční jako dnes. Těžko říci, zda se ještě někdy někomu podaří srovnat s ním výkonnost.

79. Pětadvacet hedgeových fondů si v roce 2013 odneslo domů 21,2 miliardy USD za průměrnou výkonnost 9,1 % oproti 32,4 %, kterých bylo možné dosáhnout v indexovém fondu sledujícím S&P 500. Skvělý byznys pro portfoliomanařery, ne pro investory.

80. USA jsou jedinou velkou ekonomikou, v níž roste slušným tempem podíl obyvatel v produktivním věku. Bude to nejdůležitější ekonomická proměnná budoucího půlstoletí.

Zdroj: fool.com

reklama
reklama