Biotechnologie: Proč nadále věřit loňské tržní hvězdě (plus 5 nejlepších biotechnologických sázek na rok 2015)

| redakce

Biotechnologie mají za sebou jako sektor na americké burze vydařený rok. Zatímco trh se posunul výše "jen" o zhruba 12 %, biotechnologické indexy posílily o zhruba 40 %. Jejich nadprůměrný výkon navíc nemusí být minulostí.

Jedním z ukazatelů síly odvětví byl počet IPO v roce 2014. V roce 2014 v USA uskutečnilo 262 společností první veřejnou nabídku akcií. Oblast zdravotní péče byla vůbec dominantní se 100 IPO. Tyto zdravotnické společnosti, které přišly na trh se svou veřejnou nabídkou akcií, dokázaly již výrazně odměnit včasné investory. Zmíněných 100 IPO získalo celkem 8,7 miliardy dolarů a průměrný zisk v první den obchodování byl 13,6 %.

Ve své analýze společnost Evaluate Pharma predikuje, že se tržby za značkové léky na předpis celosvětově budou zvyšovat tempem téměř 4 % ročně až do roku 2018.

Dalším významným katalyzátorem je stárnutí americké populace. Agentura zřízená americkým ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb U.S Administration on Aging očekává, že se do roku 2030 počet starých lidí oproti stavu z roku 2000 zdvojnásobí. Agentura zároveň uvedla, že tito lidé budou žít déle, jelikož průměrná délka lidského života se stále zvyšuje. Tato skutečnost představuje obrovské příležitosti pro všechny typy biotechnologických společností, včetně těch, které se zabývají oftalmologií a vývojem léků na neurologické a psychiatrické nemoci. V neposlední řadě je to taktéž šance pro ty společnosti, které se zabývají léčbou různých bolestí a nemocí ve stáří, jako je rakovina.

V oblasti biotechnologií je nejdůležitější nalézt firmy s reálnou hodnotou. Jsou to zejména ty, které jdou vývojem vpřed, vyrábějí kvalitní léky a uspokojují kritické potřeby lidstva.

Akcie biotechnologických společností je možné obchodovat pomocí několika ETF. Nejznámější jsou iShares Nasdaq Biotechnology Index Fund, First Trust AMEX Biotechnology Index Fund, SPDR S&P Biotech ETF, Market Vectors Biotech ETF, PowerShares Dynamic Biotechnology & Genome Portfolio nebo ProShares Ultra Nasdaq Biotechnology.

Tipy pro ty, kterým jsou ETF málo

Zdravotní péče a biotechnologie vykázaly loni výjimečnou výkonnost. Zdravotní péče byla druhým nejvýkonnějším sektorem se zhodnocením o více než 20 %. Tým analytiků z RBC vidí u biotechnologií velmi solidní fundamenty, inovace a hlavně firmy s vynikajícími produktovými řadami pro léčení různých nemocí. Stále bavíc dochází k velkému množství fúzí a akvizic.

Biogen Idec

Firmu čeká podle mnoha analytiků skokový růst zisků. Wall Street přivítala vydání dat ohledně monoklonální protilátky BIIB033, která je podle výsledků dvou klinických testů Phase 1 bezpečná a pacienty tolerovaná. Analytici z RBC vidí v rámci svých sázek právě u této akcie největší růstový potenciál, cílovou cenu stanovili na 400 USD za akcii.

Biogen Idec
Zdroj: Bloomberg

BioMarin

Tato firma je možným kandidátem na převzetí. Mnozí z Wall Street se domnívají, že mediální spekulace ohledně zájmu velkých firem ze sektoru o BioMarin je spojena s komerčním úspěchem léčiv na vzácné nemoci. Její diverzifikované a rozšiřující se portfolio léků může přinést kupujícím firmám strategickou hodnotu. Tým RBC očekává pět inovací produktové řady v roce 2015.

I když byla některá důležitá data Phase 3 BioMarinu přesunuta až do dalšího roku, úspěšné spuštění prodejů Vimizimu je pro krátkodobý úspěch klíčové a může být růstovým motorem pro akcii. Lék byl uveden na trh v polovině února a prodeje za rok 2014 jsou očekávány za asi 60 až 70 milionů USD.

Cílová cena pro tuto mid cap je RBC stanovena na 110 USD.

BioMarin
BioMarinZdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama