Nejdelší býčí graf, který můžete vidět, má uprostřed pořádnou medvědí fázi

| redakce

Podle stále větší části analytiků se akciové trhy nacházejí někde uprostřed dlouhodobého býčího trendu a čeká je ještě mnoho let růstu. Jenže to ještě není záruka toho, že za dveřmi není prudká korekce.

"Podle našeho názoru, který opakujeme již od roku 2009, je současný býčí trh sekulární (dlouhodobý, fundamentálně podložený - pozn. red.), nikoli cyklický. Sekulární býčí trhy charakterizují vyšší než průměrné roční výnosy a nižší riziko poklesu," říká Liz Ann Sondersová z Charles Schwab.

Brian Belski z BMO zase píše: "Trh je teď v přechodu do druhé fáze sekulárního býčího trhu. Věříme, že americké akcie v příštích 3 až 5 letech budou vynášet 8 až 10 % ročně."

Stoupenci myšlenky sekulárního trhu však zároveň připouštějí, že ani ten se bez korekce neobejde. "Ve fází, v které se trh nyní nachází, bývá volatilita vyšší. Korekce nejsou vyloučeny, jednotlivé roky se od sebe mohou značně lišit," říká Belski.

Ve stejné fázi jako současný trh se nacházela burza v rámci sekulárního býčího trhu z let 1982 až 2000 v roce 1987 při takzvaném "Černém pondělí". Index Dow se 19. října 1987 propadl o 22 %. Ty dny byly tak špatné, že propady na dlouhodobém grafu byly viditelné jako Velká čínská zeď z vesmíru.

Pro dlouhodobého investora bylo ono pondělí jen malým propadem v rámci dlouhého býčího trhu. Nicméně je to dobré připomenutí toho, že krach číhá někde za rohem.

To, jak vypadaly poslední dva sekulární býčí trhy a jak vypadá ten současný, ukazuje následující graf. Modrá křivka označuje průměr posledních dvou sekulárních býčích trhů, červená současný býčí trh.

Sekulární býčí trhy
Sekulární býčí trhy

Zdroj: BMO Capital Markets, Charles Schwab, Business Insider

reklama
reklama