122 věcí, které musíte vědět o trzích a ekonomice - 5. díl

| redakce

Před rokem začal ekonomický komentátor a analytik Morgan Housel sbírat materiál na knihu, o které doufal, že se bude jmenovat 500 věcí, které potřebujete vědět o investování. Nakonec se sice dostal jen k číslu 122, ale i tak jde o úctyhodný seznam "zlatých" investičních a ekonomických pravidel. Podívejte se na pátou dvacítku.

81. Většina investorů nemá představu o aktuální výkonnosti svého portfolia. Markus Glaser a Martin Weber z Mannheimské univerzity zjišťovali u investorů, jak si podle sebe stáli na trhu. Následně se podíval na jejich investiční výkazy. Korelace mezi vlastním hodnocením a skutečnou výkonností se blížila nule.

82. Larry Summers, profesor z Harvardu a bývalý americký ministr financí, říká, že prakticky vše, co učil o v hodinách ekonomie, bylo zpochybněno finanční krizí.

83. Na otázku ohledně ekonomické výkonnosti po finanční krizi Charlie Munger odpověděl: "Pokud nejste zmateni, nemyslím si, že jste porozuměli."

84. Prakticky neexistuje korelace mezi vývojem ekonomiky a akciovými výnosy. Podle Vanguard je i počasí lepším indikátorem budoucích výnosů z akcií než růst HDP.

85. Můžete mít pod kontrolou alokaci portfolia (do čeho investujete), vlastní vzdělání (komu nasloucháte a co čtete) a své chování (jak reagujete na určité události). Kontrolu ale nemůžete mít nad tím, jak se zachová Fed, jak se změní zákony, jaká vyjdou makrodata nebo jaká firma svými výsledky předčí odhady. Zaměřte se pro to na sebe a ostatní ignorujte.

86. Firmy, které se zaměřují jen na vlastní cenu akcií, nakonec ztratí zákazníky. Naopak firmy, které se zaměřují na zákazníky, nakonec zažijí růst cen svých akcií. Na toto jednoduché pravidlo zapomíná mnoho manažerů.

87. Investiční banka Dresdner Kleinwort se podívala na analytické predikce úrokových sazeb a porovnala je se skutečným vývojem. Odhady vykazovaly téměř dokonalou korelaci, avšak se zpožděním. Z toho plyne, že analytici jsou perfektní v popisování skutečnosti, ale velmi špatní v předpovědích budoucnosti.

88. "Úspěch je špatným učitelem," prohlásil jednou Bill Gates. Svádí chytré lidi k přesvědčení, že nemohou prohrát.

89. Investor Seth Klarman říká: "Makroekonomické obavy jsou jako sportovní komentáře v rádiu. Každý má dobrý názor, ale většinou jsou úplně vedle."

90. Několik akademických studií ukázalo, že ti, kteří obchodují nejvíce, dosahují nízkých výnosů. Vzpomeňte si na Pascalovu moudrost: "Všechny lidské katastrofy plynou z neschopnosti zůstat sám tiše sedět v pokoji."

91. Nejlepší firma světa řízená nejchytřejším managementem může být špatnou investicí, pokud budou její akcie pořízeny v nevhodné době.

92. V následujících 50 letech lze očekávat 7 až 10 recesí. Nebuďte překvapeni, až přijdou.

93. Za obtížnost a složitost si nepřipíšete žádné investiční body. K nadprůměrným výnosům mohou vést zcela jednoduché strategie.

94. Prezident má mnohem menší vliv na ekonomiku, než by mnozí očekávali.

95. Ať jsou vaše odhady penzijních úspor jakékoli, zdvojnásobte je. Teprve pak se přiblížíte reálným potřebám.

96. Dům je obrovský závazek převlečený za bezpečné aktivum.

97. Nejlepší tříleté období k držbě akcií bylo během Velké deprese. Hned druhé v řadě bylo po finanční krizi, začalo v roce 2009. Největší výnosy přicházejí v době, kdy si většina lidí myslí, že jsou nevyhnutelné obrovské ztráty.

98. Takto vidí Warren Buffett pokrok: "První přicházejí inovátoři, pak imitátoři, nakonec idioti."

99. Mark Twain o pravdě: "Lež může zcestovat půlku světa, zatímco pravda si teprve nazouvá boty."

100. Marty Whitman o informacích: "Málokdy hrají roli více než tři nebo čtyři proměnné. Všechno ostatní je šum."

Zdroj: fool.com

reklama
reklama