Co musíte ráno vědět (14. ledna)

| redakce

Jak se v úterý dařilo evropským a americkým akciovým trhům, jak je na tom britská inflace a jak vypadá auto z 3D tiskárny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý přešly ze slušných zisků do červených čísel

Americké akcie v první polovině úterního obchodování výrazně posilovaly, a smazaly tak velkou část ztrát z předchozích dvou obchodních seancí. Pozornost investorů se přesunula z klesajících cen ropy na čtvrtletní výsledky amerických podniků. Postupně ale akcie zisky odevzdávaly a ve druhé polovině obchodování se všechny tři nejsledovanější indexy propadly pod nulu. Dow klesl o 0,15 % na 17 613,68 %, širší S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 023,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,07 % na 4 661,50 bodu. Index volatility VIX ve 22.15 SEČ rostl o 4,85 % na 20,55 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stagnovaly na 1,91 %. Zlevnily zejména akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Přes procento naopak vzrostlo telekomunikační odvětví a dařilo se i akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví služeb.

První týden výsledkové sezóny jako příležitost ke spekulaci

Rok 2015 začal pro akcie v podstatě ideálně, tvrdí stratég

2. Evropské akcie v úterý výrazně posílily díky maloobchodu i slabým britským makrodatům

Evropské akcie v úterý posílily. Podpořil je maloobchod a náladu na trzích zvedla i nečekaně slabá data o inflaci ve Spojeném království, která snižují pravděpodobnost toho, že Bank of England brzy přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,63 %, francouzský CAC 40 o 1,47 % a německý DAX o 1,63 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 1,4 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu v čele s maloobchodem a akciemi automobilek. "Centrální banky zůstávají v centru pozornosti trhu," říká Keith Bowman, akciový analytik z Hargreaves Lansdown. "Nízká inflace snižuje riziko brzkého zvyšování sazeb."

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

Akcie pohledem technické analýzy: Indikátory a nálada jsou nakloněny spíše dalším mírným poklesům

3. Pražská burza v úterý obrátila a zpevnila o více než 1,5 %

Index PX v úterý připsal 1,77 % na 963,21 bodu. Všechny akcie se v úterý pohybovaly v plusu, kromě Unipetrolu, který oslabil o 2 %. Největšího objemu obchodů dosáhla Komerční banka, která sama zastupovala více než polovinu objemu na burze a zpevnila o 2,18 %. Na druhém místě skončila s výrazně nižším objemem skupina ČEZ, jejíž cenné papíry připsaly 2,68 % na 586,30 Kč, a třetí místo co do zobchodovaného objemu obsadila Erste Group Bank s necelým dvouprocentním ziskem. Přes dvě procenta připsaly i akcie O2 C.R. (+2,30 %). Koruna však v úterý dále oslabovala. Proti euru česká měna oslabila o 0,2 % na 28,39 EUR/CZK a proti dolaru o 0,7 % na 24,10 USD/CZK, k večeru k jejímu mírnému posílení na zhruba 28,1 EUR/CZK přispěl zveřejněný blog guvernéra ČNB Miroslava Singera.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní údaje o prosincových maloobchodních tržbách (odhad: +0,2 % meziměsíčně, listopad: +0,7 %), ceny dovozu a vývozu, podnikové zásoby za listopad (odhad: +0,2 % meziměsíčně, říjen: +0,2 %) a Fed vydá Béžovou knihu. Francie odhalí prosincovou inflaci (odhad: -0,1 % meziměsíčně i meziročně) a Eurostat listopadovou průmyslovou výrobu (odhad: +0,2 % meziměsíčně, říjen: +0,1 %). Ve středu se v Ženevě setkají ministři zahraničí USA John Kerry a Íránu Mohammad Džavád Zaríf. Den poté se scházejí vyjednávací týmy šesti mocností a Íránu, Kerry pak pokračuje cestou do Bulharska. Místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič bude jednat v Moskvě o dodávkách ruského plynu. Setkat se má se šéfem plynárenského koncernu Gazprom Alexejem Millerem, místopředsedou ruské vlády Arkadijem Dvorkovičem a s ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem. Výsledky hospodaření oznamují mimo jiné JPMorgan Chase (zisk banky by měl klesnout kvůli vyrovnáním v souvislosti s obviněními z manipulace s kurzy měn v USA, Británii a Švýcarsku) a Wells Fargo. Vychází také pravidelná týdenní zpráva o zásobách ropy v USA a poradce Evropského soudního dvora vydá nezávazný názor na legálnost programu OMT Evropské centrální banky (program neomezených odkupů dluhopisů na sekundárním trhu). Co investory bude zajímat v průběhu celého týdne, najdete (včetně odhadů analytiků) v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu) Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu) Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí se naplno rozjede v pondělí tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. ...

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mládek: Limity těžby zřejmě padnou v Bílině, o dolu ČSA se jedná

Stát v Ústeckém kraji s největší pravděpodobností prolomí limity těžby hnědého uhlí u dolu Bílina, kde si to nevyžádá zásah do lidských sídel. V případě dolu ČSA se uvažuje o úpravě limitů bez bourání obcí Černice a Horní Jiřetín. Novinářům v Mostě to v úterý řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Vláda by se podle něj měla v rámci posuzování surovinové politiky státu limity těžby zabývat v březnu. Mládek také hodlá navrhnout desetinásobné zvýšení náhrad obcím, kterých se těžba dotýká.

6. Inflace ve Spojeném království v prosinci zpomalila na nejnižší hladinu od května 2000, Carney bude muset na kobereček

Inflace ve Spojeném království v prosinci zpomalila výrazně více, než se čekalo. Meziročně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 %, očekávalo se zpomalení tempa růstu na 0,7 % z listopadového 1 %. Inflace je tedy nejníže od května 2000, a navíc více než procentní bod mimo 2% cíl banky, což znamená, že Mark Carney bude muset napsat otevřený dopis ministrovi financí. Meziměsíčně ceny stagnovaly, čekal se 0,1% růst po 0,3% poklesu v listopadu. Jádrová inflace naopak v souladu s odhady zrychlila na 1,3 % z listopadových 1,2 % meziročně.

Carney: Inflace ve Spojeném království klesne ještě níže

7. Investoři, kteří doufali ve vyšší dividendy bank, by se neměli radovat předčasně

Investoři doufali, že největší americké banky v roce 2015 navýší dividendy. Zdá se ale, že nedávné události na trzích, včetně klesajících cen ropy, jim to znemožní. Velké banky již nyní drží více kapitálu, než po nich regulační úřady vyžadují, a hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, které tento týden odhalí například JPMorgan nebo Wells Fargo, by mohly odhalit, že v uplynulých třech měsících banky tento kapitál ještě více rozšířily. Zdá se však, že naděje na navýšení dividend byly předčasné. Roste totiž očekávaná ztráta z nesplácených úvěrů, především v energetickém sektoru, a navíc se prudce zvýšila volatilita na trzích, což zvyšuje rizikovost bankovních aktiv.

8. Obama a Netanjahu hovořili o Íránu a připojení Palestiny k ICC

Americký prezident Barack Obama vyslovil nesouhlas se začleněním Palestiny do pravomoci Mezinárodního trestního soudu (ICC). Šéf Bílého domu to sdělil izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi během pondělního telefonického rozhovoru, jehož dalším tématem byly jaderné rozhovory s Íránem. Spojené státy již minulý týden uvedly, že Washington nepovažuje Palestinu za suverénní stát. Z tohoto důvodu se Palestina nemůže připojit k ICC.

9. Německo mělo loni poprvé od roku 1969 vyrovnaný rozpočet

Německu se loni po téměř půl století podařilo dosáhnout vyrovnaného federálního rozpočtu. Přispěly k tomu vysoké příjmy z daní a také citelný pokles úrokových sazeb. Oznámilo to v úterý tamní ministerstvo financí. Vyrovnaný rozpočet, černou nulu, přitom vláda původně plánovala až na letošní rok.

10. MetLife nesouhlasí se zařazením mezi systémově důležité instituce, plánuje se proti němu odvolat

Pojišťovna MetLife podala stížnost u federálního soudu proti rozhodnutí regulátora, který ji zařadil mezi systémově důležité instituce, tzv. too-big-to-fail. Ředitel a předseda správní rady pojišťovny Steven Kandarian televizní stanici CNBC řekl, že má důkazy, že MetLife není nebankovní systémově důležitou institucí podle zákona Dodd-Frank Act o dohledu nad Wall Street, který podepsal prezident Obama v roce 2010, aby se předešlo další finanční krizi.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Začíná mezinárodní autosalon v Detroitu

Novinářskými dny v pondělí začal mezinárodní autosalon v Detroitu, který je považovaný za jednu z nejdůležitějších přehlídek v automobilové branži. V Detroitu se letos představí přes 750 vozů, z toho více než 40 zažije světovou premiéru, včetně auta z 3D tiskárny. Pro veřejnost se autoshow otevře v sobotu 17. ledna a potrvá do neděle 25. ledna.

reklama
reklama