Co znamenají záporné sazby ve Švýcarsku pro trh se zlatem?

| redakce

Švýcarská centrální banka se nedávno rozhodla srazit úrokové sazby do záporu. Opatření bylo nutné kvůli obraně měny proti spekulativním pozicím na posílení švýcarského franku (pokles EUR/CHF), které působí nepříjemné tlaky na švýcarskou ekonomiku.

Jak se zvyšuje volatilita na finančních trzích, investoři prahnou po investicích ve švýcarském franku, který považují za jeden z mála "bezpečných přístavů".

Prezident SNB viní za obnovené tlaky na švýcarský frank z posledních týdnů krizi ruského rublu. Odliv kapitálu a likvidity ze země pokračoval a toky plynuly buď do postsovětských republik, nebo právě do Švýcarska. Celkově loni Rusko podle odhadů opustilo zhruba 150 miliard USD. I kdyby byla využita k nákupu švýcarských franků jen desetina této částky, na kurz franku to musí mít výrazný vliv. Tlak na posílení franku z posledních týdnů roku 2014 vedl ke ztížení pozice švýcarské banky v otázce udržení kurzu 1,2 EUR/CHF.

Stlačením úrokových sazeb z vkladů na viděnou pod nulu švýcarská centrální banka opět dokazuje své odhodlání ochránit kurz franku od posilování všemi dostupnými nástroji. Negativní úrokové sazby by měly snížit atraktivitu měny a odrazovat investory od jejích nákupů. Opatření bude mít velké dopady ale nejen na švýcarský frank, ale i na americký dolar a zlato. Odstraší investory hledající bezpečný přístav, kteří pak zamíří jinam.

Co jiného, když ne frank?

První měnou, na kterou budou mít spadeno, by mohl být americký dolar. Americká ekonomika opět roste (navzdory některým smíšeným makrodatům a problémům energetického sektoru po propadu cen komodit) a Fed nejspíše již letos začne se zvyšováním sazeb. Mělo by to zatraktivnit dolar pro investory a vést k jeho dalšímu posilování.

Další na ráně by mohlo být zlato. Jeho spotová cena se v úvodu tohoto týdne dostala nejvýše od 11. prosince, únorový kontrakt se obchodoval nejvýše od konce října. Například analytici z HSBC považují limit na posilování švýcarského franku za jasný stimul pro zlato.

Zdroj: Sprout Money

reklama
reklama