Volatilní trhy nabízejí příležitosti, klíče ale drží pevně v rukou centrální banky

| redakce

Proslulý analytik Mohamed El-Erian, který po svém odchodu z PIMCO zakotvil v Allianz, tvrdí, že současné volatilní trhy nabízejí skvělou příležitost vydělat. Je tu ovšem jedno velké ale.

El-Erian totiž zároveň varuje, že optimismus investorů je postaven na sporných předpokladech. Jedním z nich je schopnost americké centrální banky začít zvedat sazby bez toho, aby udělala chybu a poslala trhy ke dnu.

Podle El-Eriana mohou kroky Fedu vést ke zvýšené volatilitě, což může mít za následek, že investoři začnou redukovat dluh a srazí ceny aktiv.

El-Erian připouští, že je v globální ekonomice řada pozitivních znamení. Klesající ceny ropy a sílící dolar mohou mít podle něj pozitivní efekt na spotřebu a dovolí evropským a japonské ekonomice prodávat zboží v zahraničí.

Jenže centrální banky podle něj zjistí, že bojovat s volatilitou je stále těžší. Klesající ceny ropy totiž mohou na ropě závislé Rusko přimět ke zvýšení geopolitické nestability a rozhodit i energetický trh. "Investoři by se měli zaměřit na nejslabší článek v ropném řetězci, kterým je Rusko. Největším nebezpečím je kombinace technických faktorů na trhu a obratu v některých zemích. Další věc, která hrozí, je krize na rozvíjejících se trzích," říká El-Erian.

Volatilita roste

I další analytici se zabývají dopadem politik centrálních bank. "2015 bude rokem, kdy se američtí investoři ze skeptiků přerodí v optimisty. To znamená, že se býčí trh blíží k vrcholu, ale ještě zdaleka nekončí," říká k americkému trhu a dopadům měnové politiky Fedu Robert Doll z Nuveen Asset Management.

Není však už tak optimistický ohledně Evropy a Japonska. Radí v těchto zemích nakupovat spíše akcie firem s mezinárodní působností.

Podle Quincy Krosbyové z Prudential Annuities však budou stimuly Fedu trhu citelně chybět. Ztráta této kouzelné hůlky vedla ke zvýšené volatilitě. Ta podle ní bude pokračovat kvůli rozdílnosti měnových politik v USA, Evropě a Japonsku. Nepředvídatelné dopady na trh budou mít pohyby měn a cen ropy.

"Kvůli všem těmto faktorům se bude více dařit aktivním manažerům. To neznamená, že byste se měli vzdát svých indexových fondů. Pro pozice, do kterých chcete vstoupit, ale budete potřebovat poctivou fundamentální analýzu," říká Krosbyová. "Nečekejte však výnosy, které byly v posledních několika letech. Letošní rok si vyžádá spoustu práce."

Zdroj: InvestmentNews.com

reklama
reklama