Co musíte ráno vědět (15. ledna)

| redakce

Jaký výkon podaly ve středu evropské i americké akcie, proč by mohlo mít kvantitativní uvolňování v eurozóně zelenou a jak se zvýšila popularita magazínu Charlie Hebdo? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu v reakci na zhoršení predikce vývoje světové ekonomiky zlevnily čtvrtým dnem v řadě

Americké akcie v první polovině středečního obchodování výrazně ztrácely. Trh tak reagoval na některé neuspokojivé zprávy z ekonomiky Spojených států a na zhoršený ekonomický výhled Světové banky. Ve druhé polovině obchodování akcie část ztrát smazaly, z červených čísel se však nedostaly, a klesly tak počtvrté v řadě. Dow oslabil o 1,06 % na 17 427,09 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 011,27 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,48 % na 4 639,32 bodu. Index volatility VIX ve 22.15 SEČ rostl přes šest procent na 21,80 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o šest bazických bodů na 1,84 %. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží a finanční tituly. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a energetické odvětví a mírně stoupl i sektor necyklického spotřebního zboží.

První týden výsledkové sezóny jako příležitost ke spekulaci

Na úvěrovém semaforu svítí žlutá. Investoři, zpozorněte!

2. Evropské akcie ve středu ztrácely, pokračující zlevňování ropy převážilo pozitivní zprávy o možném kvantitativním uvolňování

Evropské akcie ve středu zakončily den v červených číslech. Pozitivní náladu vyvolanou názorem poradce Evropského soudního dvora na legálnost a legitimitu nákupu dluhopisů ze strany ECB převážil pokračující pokles cen ropy a dalších komodit. Britský FTSE 100 odepsal 2,35 %, francouzský CAC 40 1,56 % a německý DAX 1,25 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 1,5 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v mínusu. Nejhůře na tom byl sektor základních materiálů, který ztratil přes pět procent, následoval ho ropný sektor s více než 2% ztrátou.

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

3. Pražská burza ve středu odepsala půl procenta, objem dosáhl téměř miliardy korun

Index PX ve středu odepsal 0,46 % na 958,80 bodu. Zobchodovaný objem na pražské burze dosáhl téměř miliardy korun a více než polovinu z toho obstaraly cenné papíry skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,33 %. Dařilo se i druhému nejobchodovanějšímu titulu, Komerční bance, která připsala necelé procento. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, odepsala 0,39 %. Akcie O2 C.R. ztratily 1,5 % a přes procento odepsaly i cenné papíry mediální CME a likérky Stock. Pojišťovna VIG oslabila o tři procenta a cena akcií NWR klesla na 45 haléřů poté, co firma oznámila objemy produkce uhlí za čtvrtý kvartál. Koruna posílila poté, co prezident Miloš Zeman uvedl, že by ČNB již neměla intervenovat na trhu s českou měnou. ČNB v reakci na to zdůraznila svou nezávislost.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

4. Očekávané události

Čtvrtek bude vše, jen ne nudný. Spojené státy jako každý týden zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 299 tisíc nových žádostí, předchozí týden: 294 tisíc) a přidají index cen výrobců a index aktivity v oblasti New Yorku (Empire State index) a Filadelfie. Eurostat zveřejní zprávu o obchodní bilanci a Polsko a Španělsko odhalí prosincovou inflaci. Čínský výrobce mobilů Xiaomi plánuje předvést svůj nový vlajkový produkt. OPEC vydá měsíční zprávu o ropě, v USA vyjde týdenní statistika o zásobách plynu a předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem vystoupí v Soulu. Výsledková sezóna pokračuje mimo jiné čísly od Bank of America, Citigroup, BlackRock, Intelu, Lennar Corporation, Schlumbergeru nebo Taiwan Semiconductor Manufacturing. Budou také oznámeny nominace na filmové Oscary. Co investory bude zajímat v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu) Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu) Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí se naplno rozjede v pondělí tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. ...

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Generální advokát Evropského soudního dvora: Program OMT Evropské centrální banky je "v zásadě v souladu" s evropským právem. Je to zelená pro QE?

Generální advokát Evropského soudního dvora Pedro Cruz Villalón se vyslovil ve prospěch programu OMT (Outright Monetary Transactions). Prohlásil, že je tento program v zásadě v souladu s evropským právem, a za předpokladu, že budou splněny určité podmínky, tedy podle něj bude zcela legální i legitimní. ECB však podle Villalóna musí jasně zdůvodnit, proč k nekonvenčním krokům v rámci OMT přistupuje, a nesmí dojít k přímé finanční asistenci v určitém státě. Zároveň je podle poradce Soudního dvora EU program potřebný a vhodný, protože jím ECB nijak neriskuje svoji stabilitu a solventnost.

Takhle jednotlivé země přispívají do ECB. Bude banka ve stejném poměru odkupovat jejich dluhopisy?

6. Italský prezident Giorgio Napolitano oficiálně oznámil svou rezignaci. Důvodem je prý vysoký věk a únava

Devětaosmdesátiletý Giorgio Napolitano, nejdéle sloužící italský prezident, ve středu oficiálně potvrdil svou rezignaci. Oznámil, že kvůli vysokému věku a únavě odchází do důchodu. Napolitano v dubnu 2013 neochotně souhlasil s tím, že v úřadu odslouží i další volební období poté, co se nová vláda po nerozhodných volbách nedokázala shodnout na prezidentovi a hrozila nová politická krize.

7. Euro kleslo vůči dolaru na devítileté minimum pod svůj zaváděcí kurz

Euro se ve středu vůči dolaru poprvé za více než devět let propadlo pod 1,1747 USD. To je úroveň, se kterou měna v lednu 1999 vstoupila na měnový trh. Krátce před středečním polednem euro ztrácelo 0,4 % na 1,1728 USD.

8. Ruský premiér věří v normalizaci vztahů s EU

Ruský premiér Dmitrij Medveděv věří, že vztahy s Evropskou unií, narušené kvůli konfliktu na Ukrajině, se brzy vrátí k normálu. Rusko se podle něj nemíní samo odstřihnout od světa, protože návrat do minulosti by byla "příšerná chyba". "Ceníme si vztahů, jaké byly vytvořeny s EU, naším hlavním obchodním partnerem. Doufám, že se brzy podaří tyto vztahy vrátit k normálu," řekl Medveděv před posluchači hospodářského fóra.

9. Polská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Polská centrální banka ve středu podle očekávání nechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny na dvou procentech. Polsko je v deflaci, banka se ale rozhodla počkat, zda pokles cenové hladiny a skomírající hospodářský růst přetrvají do dalšího rozhodování.

10. Apple se podle Credit Suisse chystá vrátit investorům v následujících třech letech až 200 miliard dolarů

V dubnu to budou tři roky, co společnost Apple ohlásila rekordní program výplaty zisku investorům, a analytik Kulbinder Garcha z Credit Suisse se domnívá, že při této příležitosti Apple přijde s novým programem zpětného odkupu akcií a navýšením dividendy v objemu 200 miliard dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Náklad posledního vydání Charlie Hebdo se vyprodal během několika minut. Na eBay je k sehnání výtisk i za 100 tisíc eur

Středeční vydání francouzského satirického listu Charlie Hebdo se vyprodalo během několika prvních minut. Vydavatelství v prvním vydání vytisklo 3 miliony kusů časopisu a oznámilo, že dotiskne ještě 2 miliony kusů. Běžný náklad listu byl přitom před útokem na redakci 60 tisíc kusů. Na eBay se dokonce objevily dva výtisky za 100 tisíc eur. Jeden byl už z prodeje stažen, druhý sleduje 20 lidí.

Titulní strana magazínu Charlie Hebdo, islám, terorismus, média, tisk, Francie
Zdroj: Isifa
reklama
reklama