Nebezpečí krátkodobých výnosů aneb Proč byste měli loňskou výkonnost hodit za hlavu

| redakce

Investiční moudrost začíná s uvědoměním si toho, že dlouhodobá návratnost je ta jediná důležitá.

S koncem roku 2014 se objevila obvyklá záplava přehledů loňské výkonnosti různých aktiv, fondů a strategií, aby se ukázalo, co fungovalo a co ne. Ušetříme vám práci - místem, kde jste měli být, byly americké akcie a dlouhodobé americké dluhopisy. V podstatě překonaly úplně všechno.

Když čtete tyto řádky, můžete získat pocit, že se vás autoři snaží zahanbit, že jste propásli jedinou možnou příležitost dobré investice. Jenže tento úzce zaměřený pohled na jeden uplynulý rok naopak hovoří o úplné ztrátě smyslu dlouhodobého investování, respektive pro dlouhodobé investování. Je to také nejčastější důvod, proč většina lidí selže při uplatňování portfoliové strategie.

Pokud máte řádně sestavený investiční plán, nikdy byste se neměli stydět za to, že vaše strategie v konkrétním roce zaostala za aktivy s nejlepší výkonností. Je šílenství takovým způsobem přemýšlet. Jediné, k čemu to může vést, jsou stres a problémy v budoucnosti, které vyplynou ze skákání z neustálých změn strategie.

Každý káže o risk managementu až do doby, kdy se zveřejní čísla o roční výkonnosti. Pak začne šílenství a hon za výnosem. Všechny strategie najednou "selhávají" a každý důvěřivý investor spadne do pasti toho, že se snaží najít každý rok to nejvýnosnější aktivum. Jenže nejlepší dlouhodobé strategie v daném roce nikdy nebudou nejvýnosnější, v pravých barvách se ukáží až po delší době. Alokace aktiv je pro trpělivé lidi.

Zdroj: Kniha All About Asset Allocation od Richarda Ferriho

reklama
reklama