Současný propad cen ropy ve světle dřívějších poklesů: Šestý sešup za 30 let je zase trochu jiný

| Andrej Rády

Ceny ropy spadly za poslední měsíce o více než polovinu. Není to ale ani zdaleka poprvé, co na trhu s touto komoditou dochází k podobně masivním propadům. Současný ropný medvěd je ale úplně jiný než třeba ten v roce 2008.

Aktuální poklesy cen ropy jsou zatím ve srovnání s předchozími pěti propady v uplynulých třiceti letech podprůměrné jak co do hloubky, tak do počtu dnů. Propad je tedy velice rychlý, ale ještě ani zdaleka ne nejhlubší.

Poklesy cen ropy v posledních 30 letech
Poklesy cen ropy v posledních 30 letech

Další možný pohled na totéž nabízí další graf. Rozlišuje, zda je za pokles zodpovědná nabídková, nebo poptávková strana trhu. V Guggenheim Investments mají jasno - současný kolaps cen ropy je vyvolán nabídkovým šokem. Ropy je příliš, světová ekonomika jí nepotřebuje tolik, kolik je jí produkováno.

Poklesy cen ropy v posledních 30 letech
Poklesy cen ropy v posledních 30 letech

A v čem je probíhající zlevňování barelu jiné než to poslední, nejhlubší, v roce 2008? Jeden by řekl, že v době, kdy jedna ze základních světových surovin zlevní za půl roku na polovinu, budou akcie (pro velikost a sledovanost trhu ponechme srovnání s těmi americkými) ztratí více než necelá 4 % z rekordních hodnot, obzvlášť v době, kdy se mluví o ukončování podpory ekonomiky ze strany Fedu (pro zajímavost, třeba australský akciový index je od září jako na houpačce, ale ze svých ročních maxim odepsal doteď necelých 5 %). Americký benchmark po většinu doby, kdy ropa zlevňovala, naopak výrazně zpevňoval.

Cena ropy WTI a index S&P 500 na začátku roku 2015
Cena ropy WTI a index S&P 500 na začátku roku 2015

Jaký rozdíl oproti roku 2008, kdy s sebou problémy na finančních trzích stáhly i komodity a ropa s S&P 500 padaly takřka ruku v ruce.

Cena ropy WTI a index S&P 500 v roce 2008
Cena ropy WTI a index S&P 500 v roce 2008

Historie se tedy ani zdaleka neopakuje, akcie by to letos zatím podle analytiků měly ustát a z levnější ropy dokonce těžit. Ale věřte finančním expertům, když jsou skoro zajedno. Uvidíme.

Zdroj: @James_v_S, Guggenheim Investments

reklama
reklama