Akcie: Zajímavosti ze současného vývoje, které by vám neměly uniknout

| Petr Fiala

Americké akcie mají za sebou nevydařený začátek roku. Podle části komentářů je to dobré znamení, ostatní zdůrazňují významná rizika. Co zajímavého nabídly první obchodní seance s číslem 2015 v popisu?

Lednové zhoupnutí k novému rekordu?

Zaujalo mě několik věcí. Ukáži nejprve sezónní graf. Uplynulý prosinec ani část ledna totiž zatím vůbec nelze považovat za typické. Prosinec bývá tradičně pro akcie velice úspěšný, ten loňský ale skončil v případě akciového indexu S&P 500 ztrátou 0,3 %, index Nasdaq 100 dokonce odepsal 2 %. S&P 500 má za sebou 6 let růstu, od minima z března 2009 přidal přes 200 % a 29. prosince vylepšil historické maximum na 2 093 bodů.

Sezónní graf je sestaven pouze z let, kdy vývoj v prosinci a lednu byl podobný tomu letošnímu. Graf obsahuje dvě varianty křivek typického vývoje – se zahrnutím roku 2008 a bez něj. Jedna křivka je medián přírůstků cen, druhá průměr (kumulativně v procentech). Zatím se mi to jeví tak, že vývoj v uplynulých měsících byl velmi podobný tomu zvolenému sezónnímu. Pokud by to tak bylo i nadále, pak mezi 15. a 30. lednem dosáhne index dna korekce a poroste až do 22. dubna až 11. května. Míra růstu v další vlně by se mohla pohybovat okolo 14-15 %, znamenalo by to posílení někam k hranici 2 200 bodů indexu S&P 500. Koncem dubna by trh mohl být na významném vrcholu. Cena S&P 500 se stále pohybuje nad významnou podporou v podobě 200denního klouzavého průměru a zatím si myslím, že investoři na této úrovni opět akcie začnou nakupovat.

Sezónní vývoj amerických akcií (S&P 500)
Sezónní vývoj amerických akcií (S&P 500)

Založeno na problémy

Proč si myslím, že by trh mohl být na důležitém vrcholu koncem dubna? Vedle argumentu typické sezónnosti je zde několik dalších. Objevují se první příznaky možných budoucích potíží. Spekulanti i banky začínají provádět věci, které v uplynulém roce moc nedělali – začínají se zajišťovat proti poklesům cen akcií na futures trzích a nakupují zlato. A objevují se významné prodeje akcií ze strany firemních insiderů, tedy majitelů firem a vrcholných manažerů. Proč by někdo prodával své podíly, kdyby si myslel, že ještě mají významnější růstový potenciál?

Insideři se v uplynulých několika týdnech zbavili více než 25 % svých podílů. Zdá se, že u některých firem se to začíná projevovat. Například SanDisk a Tiffany přišly za uplynulé pondělí a úterý shodně o 16,5 %. Obě mají za sebou fenomenální růst z posledních let, patřily k tahounům růstu.

Firmy, jichž se týká insider selling
Firmy, jichž se týká insider selling

Nálada bank i spekulantů se změnila

Pryč jsou zřejmě poklidné měsíce bezstarostného růstu z roku 2014. Spekulanti sázejí na pokles akciových indexů a banky se proti poklesu zajišťují. Po roce klesání vystřelila hodnota čistých SHORT pro akciový futures kontrakt na index Dow (DJ) pozic za dva týdny rovnou k maximům (čisté SHORT pozice = SHORT – LONG pozice).

Net SHORT pozice spekulantů a bank dohromady pro akciový futures kontrakt na index Dow
Net SHORT pozice spekulantů a bank dohromady pro akciový futures kontrakt na index Dow

Tabulka a poslední graf příliš pozitivně nevyznívají. Proti nim ale stojí stále vysoká likvidita trhu (peníze někam musejí jít), podpora centrálních bank (vidíme, jak jednotliví členové výboru FOMC slovně intervenují při každém menším poklesu indexu S&P 500, Fed dosud nemá zájem o poklesy cen akcií), sezónní faktory (typický vrchol se vyskytuje koncem dubna nebo počátkem května). Věřím tedy, že může přijít ještě jedno vzepětí. Jestliže se cena indexu S&P 500 dostane k 2 200 bodům, řekl bych, že bude čas prodávat.

reklama
reklama