Ropa v moderním světě: Nevábný pohled pro komoditní býky

| redakce

Ropy se těží tolik, že pro ni není ve světové ekonomice využití. Pokrok nezastavíte, a tak se ve vyspělých zemích spotřebovává stále méně ropy. Poptávku tak udržují rozvíjející se trhy.

Optimismus z rychlého nárostu produkce ropy ve Spojených státech a na ni navázaných odvětví zchladilo listopadové rozhodnutí OPEC neomezit produkci suroviny. Ropa ze severoamerických břidlic je tak nyní stále méně rentabilní, řada tamních producentů aktuálně těží se ztrátami.

Frakování, ekologicky kontroverzní metoda získávání surovin z puklin v břidlicích, je drahé. V posledních letech ale vedlo k velkému nárůstu produkce ropy v USA. Méně se ale mluví o tom, že moderní ekonomiky potřebují stále méně ropy, a to díky zlepšování efektivity v řadě oborů (jen se zkuste podívat kolem sebe a uvědomit si, co všechno ke své výrobě potřebuje ropu).

Na jedné straně se tak dosud vychvaloval nárůst těžby, na druhé se napírají síly směrem k co nejmenší spotřebě suroviny. Moderní auta jsou stále úspornější. Elektřinu vyrábíme ze slunečního svitu, vodního proudu i větru. Dokonce i během ekonomické expanze klesá v zemích OECD spotřeba ropy.

Poptávka po ropě v rámci OECD a mimo ni (v milionech barelů denně)
Poptávka po ropě v rámci OECD a mimo ni (v milionech barelů denně)

Ropa s vysokou pravděpodobností bude zase dražší než současných 45-50 USD za barel. Není ale od věci připomenout si vyjádření saúdskoarabského prince z tohoto týdne, který uvedl, že barel už nikdy nebude stát 100 USD. Některé země by měly možná začít přehodnocovat svou orientaci na ropu (Rusko, Venezuela), my všichni bychom se pak na trh s touto zásadní komoditou měli dívat střízlivěji.

reklama
reklama