122 věcí, které musíte vědět o trzích a ekonomice - 6. díl

| redakce

Před rokem začal ekonomický komentátor a analytik Morgan Housel sbírat materiál na knihu, o které doufal, že se bude jmenovat 500 věcí, které potřebujete vědět o investování. Nakonec se sice dostal jen k číslu 122, ale i tak jde o úctyhodný seznam "zlatých" investičních a ekonomických pravidel. Podívejte se na posledních dvaadvacet.

101. Mezi Američany ve věku mezi 18 a 64 lety průměrný počet návštěv lékaře klesl z 4,8 v roce 2001 na 3,9 v roce 2010. Částečně kvůli slabé ekonomice a rostoucím nákladům na zdravotnictví. Důležitý poznatek z toho? Nelze extrapolovat historické chování. Chování lidí se mění.

102. Od července 2013 mohou starší Číňané žalovat své děti, když je nebudou dostatečně často navštěvovat. Stárnutí populace vyžaduje drastická opatření.

103. Warren Buffett na otázku, jak se stal lepším investorem, ukázal na hromadu výročních zpráv firem. "Přečtěte si každý den 500 stran takových reportů. Takto fungují znalosti. Hromadí se jako složený úrok. Každý z vás to může tak dělat, ale garantuji vám, že málokdo se do toho pustí."

104. Pokud by se v USA narodilo mezi lety 2007 a 2014 tolik dětí jako mezi lety 2000 a 2007, bylo by nyní v USA o 2,3 milionu více dětí. To v dalších dekádách bude ovlivňovat ekonomiku.

105. Predikce federálního dluhu na rok 2013 podle rozpočtového výboru Kongresu z roku 2003 byla nepřesná o 10 bilionů USD. Prognostika je obtížná disciplína, ale stále se na ni stojí fronty.

106. Podle Wall Street Journalu byl v roce 2010 za každý 1% pokles výnosu pro akcionáře průměrný ředitel firmy zaplacen o 0,02 % lépe.

107. Podle studie Fedu by šly akciové výnosy od roku 1994 do strany, kdybychom se nepočítaly vždy tři dny před zasedáními FOMC, na nichž rozhoduje o monetárně-politických opatřeních.

108. V roce 1989 měli šéfové největších amerických bank příjmy na 100násobku výdělku běžné domácnosti. V roce 2007 to byl již 500násobek. V roce 2008 už některé z těchto bank neexistovaly.

109. K růstu ekonomiky mohou vést dvě cesty - skrze růst populace a skrze růst produktivity. Vše ostatní je funkcí jedné z těchto proměnných, případně jejich kombinace.

110. Nejdůležitější investiční otázka zní: "Na jak dlouho se chystám investovat?" Odpověď na ni může zcela změnit perspektivu.

111. "Nedělat nic" jsou dvě silná, ale podceňovaná slova při investování. Pocit, že je potřeba jednat, přelévá nepředstavitelné bohatství od investorů k brokerům.

112. Akcie Applu posílily mezi lety 2002 a 2012 o více než 6 000 %, ale ztrácely ve 48 % obchodních dní. Cesta vzhůru je vždy hrbolatá.

113. Je snadné zaměnit štěstí za úspěch. J. Paul Getty tvrdí, že klíčem k úspěchu jsou brzy vstávat, dřít a mít štěstí.

114. Dan Gardner píše: "Nikdo nedokáže předpovědět důsledky náhody. Kvůli tomu bude budoucnost vždy plná překvapení."

115. Daniel Kahneman má vlastní recept na lepší investiční rozhodování: "Měli byste mluvit s lidmi, kteří s vámi nesouhlasí a nejsou ve stejné situaci jako vy." Vyzkoušejte si to před dalším investičním rozhodnutím.

116. Nikdo ze žebříčku 400 nejbohatších Američanů nemůže být charakterizován jako "permanentní medvěd". Přirozená dávka optimismu je zdravá.

117. Ekonom Alfred Cowles prošel předpovědi populárního analytika, který měl reputaci úspěšného prognostika a publikoval své predikce začátkem 20. století ve WSJ. Z 90 predikcí za 30leté období bylo přesně 45 správných a 45 chybných.

118. Od roku 1900 vynášel index S&P 500 kolem 6,5 % ročně, ale průměrný rozdíl mezi maximem a minimem v rámci jednoho roku byl 23 %. Pamatujte na to, až se vám bude snažit někdo vysvětlit, proč jde trh nahoru nebo dolů o několik procent. Je to, jako kdyby se snažil vysvětlit, proč po zimě přichází jaro.

119. Jak dlouho zůstanete zainvestováni, bude pravděpodobně určujícím faktorem vaší investiční výkonnosti.

120. Objem zkušeností portfoliomanažerů mnoho nenapoví o výkonnosti jimi řízených fondů. Můžete zaostávat za trhem celou svou kariéru (mimochodem, je to běžný jev).

121. Popis jednoho fondu zněl: "Každý fond vlastní akcie Applu. Kromě nás. Nedržíme ani jedinou." Tento jednoduchý typ kontrariánského uvažování někdy není od věci.

122. Představte si dva investory. První je vědec z MIT, který vám z hlavy odříká pí s přesností na 50 desetinných míst. Obchoduje několikrát za týden a pokouší se díky svému intelektu přechytračit trh, protože z něj vyskakuje a zpět do něj naskakuje v okamžiku, kdy je to podle něj správné. Druhým je farmář, který je rád, že má aspoň střední školu, a každý měsíc část svého výdělku posílá do nízkonákladového fondu, protože nemá ani páru o tom, jak by mohl trh přechytračit (proto je raději jeho věrným přítelem). Kdo si dlouhodobě přijde na lepší peníze? "Investování není bojem o to, kdo má vyšší IQ. Úspěšní investoři znají své limity, zachovávají si chladnou hlavu a jednají disciplinovaně," říká Warren Buffett.

Zdroj: fool.com

reklama
reklama