Dokáží letos americké akcie to, co se jim ještě nepovedlo nikdy v historii?

| redakce

Jeffreyho Gundlacha z DoubleLine Capital doporučujeme sledovat především těm, které zajímají státní dluhopisy. Ve své výroční prezentaci se ale věnoval hojně také akciím. Ty americké mají podle něj před sebou pro letošní rok jeden zajímavý milník.

První graf ukazuje, o co jde. Americké akcie ještě nikdy neposílily 7 kalendářních let v řadě, 6 let za sebou pak již investoři opravdu nepamatují, protože k nim došlo na začátku 20. století.

6 ročních růstů cen amerických akcií za sebou je vyrovnaný rekord
6 ročních růstů cen amerických akcií za sebou je vyrovnaný rekord

Vysoké ocenění, geopolitická rizika, zvyšování sazeb Fedu a řada dalších faktorů mohou americký trh letos srazit na kolena, nebo alespoň přibrzdit v růstu.

Pro americké akcie pak hovoří schopnost býčích trhů "přestřelovat" i v době vyššího ocenění, dále dobrý výkon americké ekonomiky a také to, že je americký akciový trh stále jedním z nejlepších "domů v ulici", jak se říká. Nízké výnosy dluhopisů a sazby obecně "nutí" investory vkládat peníze do akcií navzdory jejich méně atraktivním charakteristikám.

Z významných světových akciových trhů je ten americký navíc v posledních letech nejodolnější, pokud jde o reakce na různá globální rizika. To ukazuje graf relativní výkonnosti amerických akcií vůči globálnímu indexu.

Americké akcie oproti globálnímu průměru posilují
Americké akcie oproti globálnímu průměru posilují

Pro úplnost nakonec ještě graf poslední pětiletky, a sice vývoj indexu S&P 500 a bilance Fedu, která narostla na několikanásobek během tří kol kvantitativního uvolňování. Letos se v USA dále uvolňovat nemá, velkým tématem ale zůstává základní úroková sazba Fedu.

S&P 500 a bilance Fedu během QE1, QE2 a QE3
S&P 500 a bilance Fedu během QE1, QE2 a QE3

Zdroj: DoubleLine Capital

reklama
reklama