Burzovní kalendář (19. 1. - 23. 1. 2015)

| redakce

Trhy ovládne čekání na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, od které se čeká, že zahájí evropskou formu kvantitativního uvolňování. V USA pokračuje výsledková sezóna a na pražské burze zveřejní výsledky za poslední loňské čtvrtletí jako první Unipetrol.

USA

19/1 až 23/1 Výsledková sezóna (Morgan Stanley, IBM, American Express, Johnson & Johnson)

19/1 Martin Luther King's Day - trhy jsou zavřené

20/1 Index cen domů (odhad leden: 58 bodů, prosinec: 57 bodů)

20/1 Projev člena Fedu Jeromeho Powella

21/1 Započatá výstavba (odhad prosinec: 1,042 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 1,028 milionu jednotek anualizovaně)

22/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc nových, předchozí týden: 316 tisíc nových)

23/1 Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad leden: 54 bodů, prosinec: 53,9 bodu)

23/1 Prodeje existujících domů (odhad prosinec: 5,07 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 4,93 milionu jednotek anualizovaně)

Za uplynulý týden americké akcie oslabily. Dow odepsal 1,3 %, S&P 500 klesl o 1,26 % a Nasdaq ztratil 1,5 %. Přesto úplný závěr týdne přinesl jistou naději, když v pátek akcie prudce posílily díky růstu cen ropy.

Nový týden může ukázat, zda na trhy dorazila dlouho očekávaná korekce, nebo zda byly počáteční lednové propady jen drobnými škobrtnutími na cestě k dalšímu růstu. Od 29. prosince se index S&P 500 propadl téměř o 5 %. Na více než 10% propad se čeká už tři roky.

"Zdá se, že se medvědi pomalu probouzejí ze zimního spánku, derby s býky je ale zatím nerozhodné. Páteční návrat nad 2 000 bodů při nadprůměrném objemu obchodů je pozitivním signálem. Stále jsme ve třetím roce prezidentského funkčního období. Druhá polovina ledna bývá v těchto letech tradičně zisková, pokračování vývoje v pátečním duchu tedy podporuje sezónní vzorec. Varianta obchodování v rozpětí 2 000 až 2 100 bodů zůstává i proto pro nejbližší období nejpravděpodobnější," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Objevují se však i mnohem pesimističtější výhledy. Podle Raoula Pala z Global Macro Investor by mohly krušné časy na burze teprve začít. "Šance na dlouhou a prudkou korekci je vysoká. Na trh se vrátila volatilita a lidé musejí snižovat rizikové pozice. S&P 500 se pravděpodobně propadne až k 1 800 bodům," říká.

Američtí investoři jsou pod tlakem prudce klesajících cen ropy a vlastně nevědí, zda je zlevňování této suroviny příznivé, nebo nepříznivé. Pokles cen ropy o více než polovinu totiž sice zvyšuje kupní sílu amerických spotřebitelů, zároveň ale vyvolává obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky. K tomu se přidal i propad cen mědi, která je považována za ukazatel světové aktivity, protože se používá ve stavebnictví a telekomunikacích. Jen za poslední týden měď zlevnila o 8 %.

K nejistotě na trzích přispělo i rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit minimální hladinu kurzu franku k euru, v důsledku čehož frank posílil z 1,2 EUR/CHF na 0,99 EUR/CHF.

Velkou důvěru nevzbuzují ani výsledky firem za 4Q2014. Ze 40 firem, které údaje zatím zveřejnily, sice 55 % překonalo odhady tržeb a 77,5 % odhady zisků, očekávání však byla v minulých týdnech posunuta výrazně níže.

Pokračující výsledková sezóna bude na americkém trhu v týdnu tím nejzajímavějším. Čísla o hospodaření zveřejní třeba Morgan Stanley, IBM, American Express či Johnson & Johnson. Wall Street očekává růst zisků o 3,5 %, ještě v říjnu se ale čekal 11% růst. Odhady hospodářských výsledků firem najdete ZDE.

Americkým akciím se nicméně nadále dostává podpory od významných finančníků a ekonomů z celého světa. Ti totiž americké akcie stále považují za největší investiční magnet. "Kyvadlo se zhouplo zpět, USA si získávají svou pozici ve světové ekonomice. Tady se oživení projeví nejsilněji," říká Jacob Frenkel, šéf mezinárodní divize JPMorgan Chase, který se již od poloviny 80. let účastní Světového ekonomického fóra, jež se letos bude konat od 21. do 24. ledna. Od účastníků letošního Světového ekonomického fóra v Davosu se obecně očekává upřednostňování Spojených států před rozvíjejícími se trhy, jakými jsou Rusko, Brazílie či Indie.

V pondělí zůstanou americké trhy kvůli státnímu svátku zavřené, a dostupné tak nebudou žádné nové ekonomické údaje. Na makrodata ale nebude příliš silný ani zbytek týdne. Zaujmou snad jen údaje z nemovitostního trhu.

Dokáží letos americké akcie to, co se jim ještě nepovedlo nikdy v historii? Dokáží letos americké akcie to, co se jim ještě nepovedlo nikdy v historii? Jeffreyho Gundlacha z DoubleLine Capital doporučujeme sledovat především těm, které zajímají státní dluhopisy. Ve své ... Americké akcie v příštích 10 letech nepotopí ani armáda důchodců Americké akcie v příštích 10 letech nepotopí ani armáda důchodců Stárnutí generace baby boomers, lidí narozených v USA v období od druhé poloviny 40. do ... Investiční poznatky od legend, které experti neberou na lehkou váhu Investiční poznatky od legend, které experti neberou na lehkou váhu Jaké časem prověřené investiční rady ohledně rizika od legendárních investorů využívají profíci na trhu? Akcie: Zajímavosti ze současného vývoje, které by vám neměly uniknout Akcie: Zajímavosti ze současného vývoje, které by vám neměly uniknout Americké akcie mají za sebou nevydařený začátek roku. Podle části komentářů je to dobré znamení, ... 10 věcí, které se stávají před finanční krizí a dějí se právě teď 10 věcí, které se stávají před finanční krizí a dějí se právě teď Pokud nevěříte, že se blíží další finanční krize, měli byste si přečíst tento článek. Děje ...
reklama
reklama