Co musíte ráno vědět (20. ledna)

| redakce

Jak zahájily týden zahájily akcie na evropských trzích, jak býci ovlivňují vývoj cen akcií a kde se dosud skrýval E. T.? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie posilovaly třetí den v řadě před zasedáním Evropské centrální banky

Evropské akcie vykročily do nového týdne úspěšně a posílily třetí obchodní den v řadě díky optimismu investorů ohledně nadcházejícího zasedání Evropské centrální banky. Trhy věří, že by Evropská centrální banka mohla na čtvrtečním zasedání rozhodnout o plnohodnotném kvantitativním uvolňování. To posiluje optimismus, z něhož akcie těžily i v pondělí. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,54 %, francouzský CAC 40 o 0,35 % a německý DAX o 0,73 %. Regionální Stoxx Europe 600 připisoval 0,7 %, v poslední hodině obchodování však část zisků odevzdal a posílil jen o 0,1 %. Nejvíce se dařilo automobilkám a bankám, ztrácel naopak sektor základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: V USA medvědi, v Evropě býci, rozhodne však ECB

2. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila, objem obchodování byl výrazně utlumený

Index PX v pondělí zpevnil o 0,19 % na 950,83 bodu. Objem obchodování přesáhl 300 milionů korun, více než třetinu z toho přitom zastupovala Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 0,84 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, připsala 0,77 %. Téměř třetinového objemu na burze dosáhla i skupina ČEZ, jejíž akcie ztratily 0,21 %. Výrazně nižší objem zaznamenaly cenné papíry O2 C.R. (+0,09 %), Philip Morris ČR (+0,14 %) a Unipetrolu (+3,62 %), který si připsal největší procentuální zisk.

Akční plán: Nové jaderné zdroje má primárně financovat ČEZ

Spoléháte s kurzem koruny na ČNB? Podívejte se na Švýcary!

3. Očekávané události

Spojené státy zveřejní index cen domů (odhad leden: 58 bodů, prosinec: 57 bodů) a s projevem vystoupí člen Fedu Jerome Powell. Na evropských trzích bude v centru pozornosti Německo, které odhalí index cen výrobců (odhad prosinec: -0,4 % meziměsíčně a -1,4 % meziročně, listopad: 0 % meziměsíčně a -0,9 % meziročně) a index ekonomické nálady ZEW (odhad leden: 40 bodů, prosinec: 34,9 bodu; hodnocení současné situace - odhad leden: 13 bodů, prosinec: 10 bodů). To nejzajímavější však přijde už v noci na úterý, kdy budou zveřejněna důležitá data z Číny. Vyjdou HDP za 4Q2014 (odhad: +7,2 % meziročně a +1,7 % mezikvartálně, 3Q2014: +7,3 % meziročně a +1,9 % mezikvartálně), průmyslová výroba (odhad prosinec: +7,4 % meziročně, listopad: +7,2 % meziročně) a maloobchodní tržby (odhad prosinec: +11,7 % meziročně, listopad: +11,7 % meziročně). Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Předznamenávají býci na trhu úspěch, nebo prohru?

Do jaké míry ovlivňuje nálada investorů výnosy na akciových trzích? Na to se podívala výzkumná společnost The Leuthold Group. Srovnala hladiny investorské nálady podle indexu Investor's Intelligence zprůměrované ze všech výsledků v daném roce, aby dostala roční průměr, a vývoj indexu S&P 500. Na co přišla?

5. EBRD: Ruská ekonomika letos klesne téměř o pět procent

Ruská ekonomika zaznamená v letošním roce propad o téměř pět procent. Předpověděla to v pondělí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Upozornila přitom, že nepříznivý hospodářský vývoj v Rusku bude mít dopady i na další rozvíjející se země, které mají na ruskou ekonomiku vazby. Celá skupina rozvíjejících se ekonomik, ve kterých EBRD působí, by tak letos měla vykázat první pokles od roku 2009.

6. Hollande: Evropská centrální banka poskytne ekonomice významnou likviditu

Francouzský prezident François Hollande v pondělí vyjádřil přesvědčení, že Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámí zahájení nákupů státních dluhopisů, aby podpořila ekonomiku eurozóny. Ta by podle něj ale měla těžit i ze současného poklesu cen ropy a ze slabšího eura. Následně své tvrzení částečně dementoval s tím, že plány ECB přesně nezná, jedná se tudíž pouze o jeho odhad.

ECB a rizika: Morální hazard a deflace stojí proti sobě

7. Švýcarsko se s krokem centrální banky vyrovná, tvrdí tamní vláda

Švýcarsko se pravděpodobně dokáže vypořádat s důsledky nedávného rozhodnutí tamní centrální banky (SNB) zrušit limit pro kurz švýcarského franku vůči euru. V rozhovoru s listem SonntagsBlick to řekla švýcarská ministryně financí Eveline Widmerová-Schlumpfová.

8. Société Générale provádí změny ve vedení, rozdělí funkce ředitele a předsedy správní rady

Banka Société Générale oznámila, že rozdělí funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Frédéric Oudéa zůstane nadále v pozici generálního ředitele banky, předsedou správní rady se stane Lorenzo Bini Smaghi. "Tato změna ve vedení podniku, připravená v roce 2014, odpovídá požadavkům pro banky v Evropě. Umožní, aby Société Générale pokračovala v uskutečňování své strategie a ve své transformaci," uvedl francouzský podnik, který v České republice vlastní Komerční banku.

9. Bankám a Kongresu se nelíbí záměr prezidenta Obamy zdanit bohaté

Bankovní sektor a republikáni v americkém Kongresu ostře kritizují návrh Bílého domu na zvýšení daní pro bohaté. Prezident Obama by měl tento plán upřesnit při úterním projevu o stavu Unie. Podle kritiků se jedná jen o snahu populisticky se zalíbit střední třídě. Prezident Obama chce získat více než 300 miliard dolarů tím, že na nejbohatší americké finanční instituce uvalí novou daň, a zároveň by mělo dojít k odstranění skuliny, která dosud umožňovala bohatým rodinám v některých případech dědického řízení neodvádět daně z některých aktiv.

10. Procento nejbohatších bude prý vlastnit více než zbytek lidstva

Majetek nejbohatších lidí světa, kteří tvoří jedno procento světové populace, překročí v roce 2016 celkový majetek ostatních 99 % obyvatel planety. Uvedla to v pondělí nevládní organizace Oxfam. Krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala ekonomické mocnosti k úpravě těchto podle ní závratných nerovností.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

E. T. mimozemšťan se ukrýval v kmeni stromu

Majitel hotelu Billy Harley, který provozuje 'The Uig Hotel' na skotském ostrově Skye, zažil nevídané překvapení. V důsledku chladného počasí se rozhodl svým hostům více zatopit, a tak se jal motorové pily, aby nařezal dřevo. Když ovšem rozřízl kmen stromu, vykoukla na něj tvář slavného E. T. mimozemšťana ze stejnojmenného filmu.

reklama
reklama