Felix Zulauf: Rok 2015 bude rájem pro tradery, ale peklem pro investory. Akciová korekce přijde ještě v zimě

| Andrej Rády

Magazín Barron's vydal shrnutí svého každoročního kulatého stolu, ke kterému zve superstar světa investování. Letos mezi nimi vedle Abby Joseph Cohenové, Billa Grosse nebo Marca Fabera byl také švýcarský hedgeový manažer Felix Zulauf. Jeho ekonomický výhled na letošní rok je spíše opatrný, podle něj na trzích poroste volatilita. Další měsíce tak prý budou snem pro všechny obchodníky, ale noční můrou pro investory.

Pro americký akciový trh Zulauf označil jeden významný faktor, a to jsou aktuálně klesající výnosy amerických vládních dluhopisů. V pátek 10letý výnos atakoval hladinu 1,8 % a 30letý výnos byl poblíž historických minim, když se držel okolo 2,44 %.

Akciová korekce

Zulauf na rozdíl od většiny trhu očekává v americké ekonomice problémy, což by mělo negativně působit na akcie. To vše v době, kdy americký široký index S&P 500 nezažil korekci o alespoň 10 % přes 3 roky.

"Extrémní úrovně investorské důvěry ukazují na velkou míru sebeuspokojení (na) trhu. To přitom často vede k nenadálým propadům," upozorňuje manažer. "Řada akcií amerických firem s mezinárodní působností posílila více, než by odpovídalo fundamentům, cyklické akcie jsou zároveň trochu nedoceněné. To obvykle vede ke korekci na trhu."

Zulauf očekává pokles cen akcií o zhruba 15 % ještě do jara. "Může jít o globální pohyb spuštěný zklamáním z výsledkové sezóny v USA, které vyjde z příliš silného dolaru. Centrální banky na to pravděpodobně zareagují dalším uvolňováním měnové politiky," dodává.

Levná ropa

Déle než půl roku trvající propad cen ropy bude podle hedgeového manažera pro trhy a ekonomiku negativní. Nesdílí tedy nadšení optimismus, kteří věří, že levnější ropa pomůže osobní spotřebě.

"Ekonomika bude zasažena především v oblasti kapitálových investic a zaměstnanosti," míní Zulauf. "Hodně pracovních pozic v ropném průmyslu je přitom těch nadprůměrně placených. Levnější energie nepochybně pomohou peněženkám spotřebitelů, ale ti podle mě ve světle panující nejistoty budou spíše šetřit, ne více utrácet."

Zdroj: Barron's

reklama
reklama