Čtyři neznámé, které letos mohou investorům hnout žlučí

| Roman Chlupatý

Britské sbohem EU, kvantitativní uvolňování v Evropě, (ne)úspěšná Abenomika a problémy Číny – to je stručný výčet větších nebo menších výmolů, které by mohly narušit sny investorů o bezstarostné jízdě rokem 2015. Tvrdí to alespoň ekonom z londýnské pobočky ING James Knightley. Svět podle něj aktuálně balancuje na hraně propasti. O tom, zda do ní spadne, prý do značné míry rozhodne politika.

Měnová politika v eurozóně: Evropská centrální banka začne nakupovat státní dluhopisy

Stále není jasné, s čím ECB přijde. V ruce má nyní (T)LTRO, které jsou sestrojeny tak, aby se s jejich pomocí dařilo cíleně dostávat v rámci ekonomiky kredit tam, kde by měl být. Zatím byly výsledky využití tohoto nástroje bohužel nepřesvědčivé. I proto se již delší dobu hovoří o nakupování dluhopisů jednotlivých zemí. Transmisní mechanismus by v takovém případě byl podobný tomu, co praktikovaly centrální banky ve Spojených státech a v Británii.

Tento krok by měl polít živou vodou ceny aktiv a snížit náklady, při jakých si vlády a firmy půjčují. Úroky jsou ovšem již nyní velice nízké, a není proto jasné, zda by jejich další poklesy znamenaly zásadní stimul. Hlavní pákou by tak měla být slabá měna. Proto se domníváme, že se dočkáme kvantitativního uvolňování, které se opře o nákupy státních dluhopisů, a to později během roku.

Abenomika vs. japonské ztracené dekády: Na rozuzlení lítého boje si budeme muset počkat

Japonsko si určitě zaslouží pozornost investorů i ekonomů. Tisknou se peníze ve snaze oslabit jen a nastartovat hospodářský růst. Celkový objem stimulů, kterých se japonská ekonomika dočkala, je mimořádný. Často se mluvilo o tom, kolik do ekonomiky napumpovaly Fed a Bank of England, ale nyní se situace mění – pod kotel přikládají ECB a Bank of Japan. Navíc i čínská centrální banka přemýšlí o tom, jak pomoci hospodářství.

Dopad Abenomiky zůstává otázkou. Na jednu stranu jsme se dočkali výrazného stimulu od japonské centrální banky a některých reforem, na druhou stranu se zdá, že se reformy zadrhávají. Další plánované zvýšení daní se například odložilo, protože hrozilo, že vykolejí oživení. Abenomika tedy zatím nefunguje "na všechny válce", s ohledem na objem peněz napumpovaných do ekonomiky ale ING zůstává ohledně Japonska celkem optimistická.


source: tradingeconomics.com

  • 1
  • 2
reklama
reklama