UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy

| redakce

Analytici z UniCredit mají jasno. Ekonomika Spojených států s očekávaným růstem HDP o 3 % zůstane i letos tahounem zotavení globální ekonomiky. Eurozóna zrychlí růst jen nepatrně na 1 %, a to zejména díky snížení cen ropy a oslabení eura. Zatímco euro čeká další oslabení o zhruba 4 %, americký dolar by měl v roce 2015 posílit o 6 %. Investičně zajímavé budou americké akcie, dluhopisy rozvíjejících se zemí, obezřetnost je naopak namístě v případě komodit v čele s ropou a zlatem. Z alternativních investic analytiky oslovuje nemovitostní trh v USA.

V globální ekonomice dojde podle UniCredit v roce 2015 k akceleraci růstu. K ní přispěje zejména setrvačnost ekonomiky USA. Domácnosti a podniky v USA, Evropě a na většině rozvíjejících se trhů také začínají těžit z výhod podstatně nižších cen ropy. V eurozóně se navíc již definitivně vytrácí brzdící fiskální efekt.

Také "zmrazení" rusko-ukrajinské krize bude působit v prospěch obratu v ukazatelích sentimentu v Evropě. Přes rychlejší růst globální ekonomiky zůstane inflace podle propočtů UniCredit prakticky ve všech zemích OECD ještě nejméně rok velmi nízká. Dolů ji budou tlačit nízké ceny komodit i existující negativní produkční mezera.

Mírný růst v Evropě

Eurozóna prochází náročnou cestou k ekonomickému oživení. Podle výhledu UniCredit vzroste v roce 2015 HDP měnové unie o 1 %. Zmírnění politiky úspor v roce 2015 by mělo poskytnout více prostoru investicím. Evropská centrální banka zároveň předpokládá expanzivnější měnovou politiku. Konec fiskálních restrikcí by měl podpořit výdaje spotřebitelů, slabší euro dá impulz exportu. Německo potvrdí svou zdatnost, Francie zaznamená mírné zrychlení a rovněž Itálie obrátí k růstu poté, co v roce 2014 opět zaznamenala pokles.

Pro Evropu i celý svět bude důležitým faktorem a klíčovým rizikem faktický vývoj rusko-ukrajinského konfliktu. V roce 2015 také může trhy zahýbat vývoj mimo země eurozóny. Květnové volby ve Spojeném království pravděpodobně výrazně změní složení britského parlamentu ve prospěch euroskeptické většiny. Tím se značně zvýší pravděpodobnost referenda o setrvání v EU v roce 2017, jehož výsledek bude nejistý.

Volby se uskuteční také v problémových ekonomikách eurozóny, ve Španělsku a Portugalsku. Řecko čekají předčasné volby již tento týden. Ty mohou opět postavit otazník nad setrváním země v eurozóně, byť zřejmě s menším rizikem nákazy na další země oproti roku 2012.

Relevantním ekonomickým faktorem pro Evropu také bude další vývoj krize, do níž směřuje ekonomika Ruska. UniCredit očekává, že nezvýší-li se světová cena ropy ze současné úrovně, propadne v roce 2015 výkon ruské ekonomiky o 4 %. Nižší poptávka Ruska po dovozech omezí exportní příležitosti většiny zemí Evropy. Hloubku krize v Rusku a rychlost následného oživení budou ovlivňovat také ekonomické sankce Západu.

Spojené státy jako globální hnací síla

V roce 2015 budou hnací silou celosvětového ekonomického ozdravění Spojené státy. 3% nárůst HDP, který UniCredit odhaduje pro USA, je založen na solidních základech a vyhlídkách. Nárůst spotřebitelských výdajů a investic, zlepšení na trhu práce, pokles cen ropy a oživení v sektoru nemovitostí, to vše přináší známky povzbuzení, které by mohly přispět k růstu ekonomiky USA.

Pokud se předpovědi ekonomických údajů vyplní, měl by Federální rezervní systém po letech expanzivní měnové politiky v červnu schválit první zvýšení úrokových sazeb. Celkově ale bude v měnové politice USA zachováván uvolněný přístup po celý rok 2015.

Relativní růst výnosů na dolaru oproti dalším měnám by měl výrazně posílit jeho směnné kurzy. Obchodně vážený dolar může během roku 2015 posílit až o 6 %.

Japonsko dále bojuje s deflací, exportně zaměřené asijské ekonomiky budou úspěšné

Na Dálném východě bude letos Japonsko dále usilovat o co nejefektivnější cestu z deflace, kterou zažívalo posledních 20 let. Vláda zde pravděpodobně zavede novou antideflační měnovou expanzivní politiku.

Vyhlídky rozvíjejících se zemí v Asii zůstanou mírně pozitivní. Čína bude pokračovat v růstu, a to především díky řadě reforem zaměřených na zvyšování domácí spotřeby. Na druhé straně bude ale tato nejlidnatější země světa řešit své postupné zpomalování úvěrovou expanzí významných rozměrů.

Indie bude těžit z reforem zavedených novou vládou a z poklesu cen ropy, kdežto ekonomiky, které se silně zaměřují na export, jako jsou Jižní Korea a Tchaj-wan, budou těžit z lepšího výkonu americké ekonomiky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama