Ken Fisher: Ještě jeden býčí výhled na rok 2015 a 4 akciové tipy k tomu

| redakce

V roce 2015 rally o více než 15 %? Proč ne. Investor Kenneth Fisher se o svůj optimistický výhled podělil se čtenáři magazínu Forbes.

Čtvrté kvartály v letech, kdy se v USA konají volby v polovině mandátu, přinášely v minulosti kladný výnos v 86,4 % případů, protože trhy podceňovaly jejich pozitivní efekty. Dobré období pro akcie pokračovalo zpravidla další dva kvartály. Historicky se jedná o řady tří nejúspěšnějších kvartálů po sobě.

Ve třetích letech prezidentských období americké akcie nevykázaly pokles od roku 1939 (s jedinou výjimkou -0,9 % v době, kdy se mluvilo o rozpadu eurozóny). Průměrný tříletý výnos byl 18,5 %.

Minulý leden se předpovědi růstu S&P 500 nakumulovaly kolem 6 %. Letos je konsenzus výkonu trhu zhruba 8 %. Minulý duben mohl pak býk na trzích zemřít jen dvěma způsoby - že by došel dech "úlevné rally", nebo by trh zaskočila nějaká hodně špatná zpráva. Současný tržní sentiment má daleko do euforie z teorie Johna Templetona, že býčí trhy se rodí z pesimismu, jsou krmeny skepticismem, dospívají v optimismu a umírají v euforii.

Eurofobové jsou opět na omylu. Žádná recese na obzoru, ačkoli si většina z nich myslí, že už zde dávno měla být nebo že brzy bude.

4 akciové tipy na rok 2014

Nucor

Nastal pravý čas na nákup akcií největšího severoamerického recyklátora a předního výrobce oceli. Zatímco v roce převládala stagnace výnosů z výstavby mimo rezidenční projekty, letos by se měla nastartovat. Světové problémy na trhu s ocelí jsou plně zahrnuty do ocenění akcií Nucoru. Prodává se na 80 % výnosů, 15násobku očekávaného zisku pro rok 2015 a s 3% dividendovým výnosem.

Nucor
NucorZdroj: Bloomberg

Verizon

Během roku 2014 nic překvapivého nepředvedl ani operátor Verizon. Rok 2015 by měl být lepší. Navyšování kapacity probíhá zároveň s oživením firemních výdajů tažených silnější ekonomikou. 12násobek zisků a 4,5% dividendový výnos jsou pozvánkou do portfolií investorů.

Verizon Communications
Zdroj: Bloomberg

GlaxoSmithKline

Analytici jsou v hodnocení této firmy mimořádně negativní. Je to jedna z nejvíce nenáviděných farmaceutických akcií, což vede kontrariány k tomu, že ji milují. Prodeje nových léků na dýchací problémy Breo a Anoro by měly vykompenzovat neúspěch léku na astma Advair rychlejším než očekávaným růstem. 6,1% dividendový výnos umožňuje investorům vyčkat, než se tržní sentiment zlepší.

GlaxoSmithKline
Zdroj: Bloomberg

BNP Paribas

Využijte slabého období pro tyto akcie. Na akcie BNP Paribas dopadly skandál s porušováním sankcí USA proti Íránu a obavy z evropské recese, vše by ale mělo brzy odeznít. Akcie se prodávají na 60% účetní hodnoty, 70% výnosů a 9násobku odhadovaných zisků pro rok 2016, to vše s 3,3% dividendovým výnosem.

BNP Paribas
Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Forbes

reklama
reklama