10 nenáviděných akcií, které budou slušet vašemu portfoliu

| redakce

Jsou společnosti, jejichž akcie nakupují všichni, a jsou firmy, které Wall Street ignoruje. Zaměřte se na druhou skupinu. Budete překvapeni, jak se vašemu portfoliu zahrnujícímu takové tituly bude dařit.

Víte, co je velmi výnosná akciová strategie? Každý rok 2. ledna nakoupit akcie firem, které má Wall Street nejméně ráda. Od ledna 2008 by tato strategie z každých 100 dolarů udělala 270 USD, kdybyste kupovali celý index S&P 500, bylo by to jen 170 USD.

Má to svou jednoduchou logiku. Akcie, které každý nenávidí, bývají podhodnocené. Ceny těchto akcií jsou stlačeny dolů psychologií davu.

V loňském roce investice do 10 nenáviděných akcií (jde o akcie s nejmenším počtem doporučení "koupit" a největším počtem doporučení "prodat") vynesla 19 % ve srovnání se 14% návratností indexu S&P 500.

Které akcie to byly na začátku roku 2015?

firmaoborP/Edividendový výnos
Diamond Offshore DrillingTěžba ropy1111 %
TransoceanTěžba ropy710 %
People’s United FinancialBankovnictví164,7 %
Southern Co.Elektřina184,2 %
SyscoDistribuce potravin203 %
AGL ResourcesZemní plyn193,6 %
Consolidated EdisonElektřina183,7 %
CloroxDomácí zboží242,8 %
Campbell SoupPotraviny183 %
AssurantPojištění101,8 %

Co lze o této skupině firem říci? Je překvapivě diverzifikovaná (od polévek po těžbu ropy). Ukazatele P/E jsou překvapivě vysoké na to, že jde o nenáviděné akcie. Očekávali byste, že budou alespoň pod 16, což je průměr indexu. Jenže to je tím, že u firem, které nejsou v oblibě, se také nečekají nijak závratné zisky. Zajímavě vypadají dividendové výnosy. Ale pozor, příliš vysoké výnosy často předznamenávají snížení vyplácené dividendy.

Každá investice zahrnuje riziko. V případě, že investujete do individuálních akcií, to platí dvojnásob. U těch nenáviděných vám však hraje do karet historická statistika a také fakt, že firmy, kterým nikdo nevěří, mnohem snáze překonávají očekávání.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama