10 věcí, kterými se investoři nechlubí

| redakce

Někteří investoři mají pocit, že mají investování na háku. Většina z nich přitom dělá na trhu školácké chyby. Americká agentura Gallup prezentovala výsledky svého průzkumu finančního chování investorů. Závěry jsou velmi znepokojivé.

1. Finanční negramotnost

Ze studie Financial Industry Regulatory Authority z roku 2012 vyplynulo, že průměrný Američan zodpoví 2,9 z 5 základních finančních otázek v rámci okruhů, jako jsou riziko, inflace, úrokové sazby nebo hypotéky (jen 14 % zodpovědělo všech 5 otázek správně).

Průměrný drobný investor nesleduje tržní zpravodajství. Ve chvíli, kdy neví, co se na trhu děje, se ale může jen těžko správně rozhodovat ohledně peněz. V roce 2013 vrostl index S&P 500 o 30 %. Když agentura Gallup mezi respondenty zjišťovala, jaký názor mají na aktuální výkonnost trhu, jen 7 % vědělo o rally, ke které na trhu dochází, a 30 % odhadovalo, že jde trh do strany nebo padá.

2. Přehnaná aktivita

Za posledních 30 let dosáhly akcie z S&P 500 podle průzkumu Dalbar celkového výnosu 11,1 % ročně. Průměrný investor do amerických akciových fondů ale ve stejném období vydělal jen 3,69 % ročně. Proč fondoví investoři nedosáhli lepších výsledků? Jejich výnosy jim "žraly" poplatky. U amerických fondů byla podle Morningstar průměrná nákladovost 1,23 % (u akciových fondů to bylo 1,21 %, u alternativních výše 1,92 %).

Nedostatečný výkon lze také připisovat chování investorů, kteří nakupují a prodávají zbytečně často ve snaze "chytit" módní akcie nebo fondy. Je ale potřeba mít na paměti, že pokaždé, když nakupujete nebo prodáváte akcii, platíte poplatky. Tyto náklady postupně ukrajují z výnosů.

Transakční poplatky už v současnosti zdaleka nemusejí být tak vysoké jako dříve. Mnohé renomované společnosti poskytující finanční služby, například Fidelity Investments, dnes představují aplikace, které obchodování zjednodušují na úroveň zasílání textových zpráv. Někdy dokonce poskytují tyto služby zdarma.

Studie však dokazují, že časté obchodování i přes nižší poplatky stále koreluje se špatnou výkonností. Proč tedy zbytečně hazardovat se svým majetkem? Usnadnění investování znamená další problém - když provedení obchodu obnáší jen několik snadných úkonů (otevřít aplikaci a zmáčknout tlačítko), mají investoři tendenci nakupovat a prodávat na základě momentálních pohnutek, ne promyšlené strategie.

3. Pečlivě ukryté poplatky

S penzijním a životním pojištěním, prostřednictvím nichž si lidé spoří na penzi, je spojeno mnoho poplatků. Investoři si jich většinou ani nejsou vědomi, protože jsou poplatky a provize komplikovaně skryté. Někteří investoři se snaží omezit své náklady volbou on-line produktů nebo pasivní strategie s automatickými brokery. Další výhodou světa internetu je možnost porovnat si nákladovost jednotlivých fondů přes různé internetové srovnávače a kalkulačky.

4. Bezmezná důvěra

Téměř 75 % investorů prozradilo v průzkumu Gallup, že při tvorbě finančního plánu vyhledávají profesionální radu. Obracejí se nejčastěji na investiční poradce nebo bankéře. Pozor na střet zájmů! Hledejte pouze důvěryhodné, certifikované osoby, které kladou na první místo zájmy klientů, ne ty své.

Makléři, kteří nakupují nebo prodávají cenné papíry, často sami sebe nazývají finančními poradci, i když podnikají podle jiných zákonů. Mohou to být "prachsprostí salesmani", kteří potřebují klientům vnutit produkty, z nichž mají nejvyšší provizi.

Investoři vyhledávající profesionální pomoc by se nejprve měli poradců a brokerů zeptat, jakým způsobem jsou placeni, a zamyslet se nad tím, jestli tento systém nemůže ovlivňovat jejich doporučení. Také stojí za to zeptat se jich, jaký je profil jejich typického klienta. Podobá se vám?

Ujistěte se, zda poradce nemá stinnou minulost, třeba podle referencí na internetu. Informace lze hledat třeba také u regulátora.

5. Podvody na investorech

Kolem 40 % problémů, které řešila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), byly podvody na drobných investorech. V mnoha z těchto případů se lidé nechali nalákat na nerealistické výnosy s minimem rizika. To je nejobvyklejší znak podvodu.

Jedna rada nad zlato od Jasona Dosse z asociace Public Investors Arbitration: "Nenakupujte všechno, co se prodává." Pokud nabídka zní až podezřele zajímavě, měl by se investor pídit po pověsti prodejce a žádat o více informací o produktu nebo je získat u regulátora.

  • 1
  • 2
reklama
reklama