Trh čeká od ECB QE. Euro by mělo kolísat, i kdyby Draghi a spol. zvolili vyčkávací taktiku

| redakce

Po středečním "uniknutí" informace o scénáři zavedení odkupů státních dluhopisů v objemu 50 miliard eur měsíčně přestali mnozí pochybovat o tom, že ECB zavede kvantitativní uvolňování již po aktuálním lednovém zasedání. Spready na forexu ukazují, že trh čeká výrazný pohyb eura. Ten lze čekat i v případě, že banka bude zdrženlivá.

Očekávání jsou vysoká, analytici téměř jako jeden muž hovoří o kvantitativním uvolňování zahrnujícím odkupy vládních bondů zemí eurozóny. Liší se jen v názoru na možný objem, mechanismus výběru odkupovaných cenných papírů a podobně. Asi největším překvapením by ale bylo to, kdyby ECB se zavedením silnějších opatření na podporu ekonomiky (ještě) počkala. Schopnost banky zklamat trhy prokázala Draghiho družina (a předtím ta Trichetova) během krize již mnohokrát.

Spready implikované volatility ukazují, že krátkodobě trh od EUR/USD čeká výrazné pohyby. Těch se zřejmě dočkáme spíše v případě zklamání, pokles páru na 1,15 v posledních týdnech v sobě podle všeho zahrnuje očekávání dalšího uvolnění měnové politiky v zemích eura.

Implikovaná volatilita EUR/USD
Implikovaná volatilita EUR/USDZdroj: Bespoke Investment Group
reklama
reklama