5 grafů pro zatvrzelé medvědy

| redakce

Ani při té nejvytrvalejší akciové rally byste neměli zapomínat na řízení rizika. Byla by škoda zběsilý růst akcií minout, ale na druhou stranu je potřeba chránit kapitál před možným tržním vlnobitím. Někdy je tato obezřetnost nepřesně zaměňována za "medvědí" pohled na trh. V takovém případě se nebojte stát se "plně zainvestovanými medvědy" a bedlivě sledovat signály možného tržního kolapsu.

Stratég z Morgan Stanley Gerard Minack jednou poznamenal: "Vtipné je, když se podíváte na rozpor mezi tím, co investoři říkají, a tím, co dělají. Nikdo netvrdí, že všechny problémy světa, které odhalila finanční krize, jsou vyřešeny. Ale když máte akciovou rally podobnou té z posledních pěti let, pak by na ní měli všichni aspoň do určité míry participovat a být plně zainvestovanými medvědy."

Mainstreamová média nadále manipulují očekáváními investorů tím, že je kárají za to, že nepředstihli trh. To je přitom takřka nemožný úkol, práce portfoliomanažera spočívá v participaci na růstu trhu, avšak s obezřetným přístupem k riziku. Největší dopad na dlouhodobou výkonnost portfolia má totiž právě destrukce kapitálu během období tržní paniky.

Strategie "plně zainvestovaných medvědů" se přesně hodí do současné tržní reality. Jsme si vědomi toho, že jsou trhy přehnaně optimistické a štědře ohodnocené, portfoliomanažeři ale musejí zůstat zainvestovaní. Podprůměrná výkonnost na rostoucím trhu je mnohem horším kariérním rizikem než případné ztráty, které utrpí při propadu trhu všichni.

Intervence Fedu nutila v posledních letech portfoliomanažery honit se za výkonem navzdory obavám z potenciálních kapitálových ztrát. Investoři se stali "plně zainvestovanými medvědy", a to i ti, kteří se obávají, že to všechno skončí špatně. Nikdo si ale netroufá "bojovat s Fedem", potažmo s dalšími centrálními bankami.

Tržní vývoj je však potřeba pečlivě sledovat a odhalit včas signály, že se situace změnila a že trhy už nejsou vlečeny centrálními bankami. Následující grafy naznačují, na co je dobré se zaměřit.

Volatilita

Jedním z tahounů býčího trhu v posledních několika letech byla pomocná ruka Fedu. Po dobu, co měl trh za zády centrální banku připravenou ho v případě potřeby ochránit, neexistoval důvod nemít pozice v akciích. Když Fed na trzích nebyl přítomný, děly se "hrozné" věci.

6měsíční průměr indexu volatility je dobrým indikátorem toho, kdy se na trhu začne dít něco většího než jen korekce využitelná k nákupům. Když se 6měsíční klouzavý průměr indexu změní, bývá to obvykle vhodná doba přehodnotit expozice v rizikových aktivech.

S&P 500 vs. VIX
S&P 500 vs. VIXZdroj: Bloomberg

Vysokovýnosové dluhopisy

S podporou Fedu spadly úroky na historická minima. Investoři byli povzbuzování k hledání výnosu na trzích dluhopisů. Obchodníci s finančními produkty si s nízkoúrokovým prostředím poradili - nabízejí širokou paletu vysokovýnosových investic. Mnozí drobní investoři ani nemají ponětí, že "vysoké výnosy" znamenají investice do spekulativních dluhopisů.

Výnosy spekulativních dluhopisů (takzvaných "junk bonds") byly stlačeny na historická minima díky tomu, že byly "nalévány" do klientských portfolií. Poslední dobou tyto výnosy ale rostou. Historicky jde o signál, že "románek" s vysokými riziky může být u konce. Jak je naznačeno v grafu, aktuální odchylka mezi výnosy spekulativních dluhopisů (převrácená osa) a S&P 500 byla v minulosti důležitým varovným signálem.

Výnosy spekulativních dluhopisů
Výnosy spekulativních dluhopisůZdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama