Burzovní kalendář (26. 1. - 30. 1. 2015)

| redakce

Úvod nového týdne bude na trzích ve znamení reakcí na výsledky nedělních parlamentních voleb v Řecku. V týdnu o jejich dopadech budou diskutovat například ministři financí zemí eurozóny. Z Evropy dále zaujme podnikatelský index Ifo v Německu. Investoři se dále dozví, jak se v posledním čtvrtletí 2014 dařilo ekonomice USA nebo třeba společnostem Apple, Chevron, Facebook nebo Boeing. V úterý a ve středu zasedá FOMC, významná změna názoru guvernérů na načasování zvyšování sazeb by ale byla velkým překvapením. V úterý oznamuje část svých hospodářských čísel pojišťovna VIG.

Ohlédnutí

Americké akcie ve zkráceném obchodním týdnu od úterý do čtvrtka posílily. Stejně jako pro cenné papíry v Evropě (za týden v plusu až o 6 %, index PX +1,36 %) pro ně byl vítanou vzpruhou ve čtvrtek oznámený program odkupů dluhopisů Evropskou centrální bankou. Ceny ropy nadále balancují mezi 40 a 50 USD za barel, rally zažívají zlato, americký dolar i vládní dluhopisy vyspělých zemí.

Výsledková sezóna v USA zatím vyznívá nejasně, když zatím 60 % firem překonalo odhady na úrovni zisku, stejně tak 3 z 5 společností reportovaly lepší tržby, zklamáním ale byla čísla některých velkých firem. V posledním týdnu se k dřívějším zklamáním ve finančním sektoru připojila například společnost McDonald's.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka otevírá stavidla. Trhy zaplaví vlnou likvidity SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka otevírá stavidla. Trhy zaplaví vlnou likvidity ECB na lednovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % ... Expert ze Société Générale: Navyšování bilance ECB a zvyšování peněžní zásoby v ekonomice jsou dvě různé věci, a proto QE nemusí zajistit růst inflace Expert ze Société Générale: Navyšování bilance ECB a zvyšování peněžní zásoby v ekonomice jsou dvě různé věci, a proto QE nemusí zajistit růst inflace Evropské ekonomice se i bez kvantitativního uvolňování dařilo o chloupek lépe než v některých obdobích ... 10 nenáviděných akcií, které budou slušet vašemu portfoliu 10 nenáviděných akcií, které budou slušet vašemu portfoliu Jsou společnosti, jejichž akcie nakupují všichni, a jsou firmy, které Wall Street ignoruje. Zaměřte se ... Unipetrol v loňském roce snížil ztrátu na 556 milionů korun Unipetrol v loňském roce snížil ztrátu na 556 milionů korun Petrochemický holding Unipetrol v loňském roce snížil ztrátu na 556 milionů korun z předloňských 1,396 ... Vláda uvažuje o rozdělení OKD Vláda uvažuje o rozdělení OKD Vláda se údajně připravuje na možný bankrot dolů OKD. Nejrealističtější reakcí je údajně rozdělení firmy ... CME: Návrat inzerentů na Novu pokračoval CME: Návrat inzerentů na Novu pokračoval Na televizi Nova se loni vraceli inzerenti, kteří v roce 2013 odešli kvůli výraznému zdražení ... Stock Spirits zveřejní hospodářské výsledky za fiskální rok 12. března. Zisk by měl být na nižší hranici původně očekávaného rozmezí Stock Spirits zveřejní hospodářské výsledky za fiskální rok 12. března. Zisk by měl být na nižší hranici původně očekávaného rozmezí Stock Spirits v úterý oznámila, že problémy v produkčním řetězci v Polsku přetrvávaly i ve ... Růst čínské ekonomiky zůstal ve 4Q2014 nejníže za šest let na 7,3 %, překonal ale odhady. Překvapily i maloobchod a průmysl Růst čínské ekonomiky zůstal ve 4Q2014 nejníže za šest let na 7,3 %, překonal ale odhady. Překvapily i maloobchod a průmysl Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 %, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 ...

Výhled

Volatilita zůstává vysoká. Ani týdenní růst indexu S&P 500 o 1,63 % nepřinesl výraznější dominanci býků. "Velmi pozitivním signálem by bylo pokračování severním směrem nad rezistenci 2 065 bodů, kde byla maxima 8. ledna a ve čtvrtek tento týden. Jakmile se cena dostane na tuto hladinu, vrací se níže. Graf je v neutrálním nastavení, po vystoupení z rozpětí mezi 1 990 a 2 065 budeme možná vědět více. Důležitými hladinami se stanou support na říjnových minimech a rezistence na historických maximech okolo 2 090," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Investory čeká poslední lednový týden. První měsíc je někdy považován za indikátor výhledu pro zbytek roku, příliš bych to ale nepřeceňoval – leden 2014 skončil ztrátou 3,5 %, celý loňský rok byl ale pro akcie úspěšný. Závěr letošního ledna mohou ovlivnit nedělní parlamentní volby v Řecku."

V Řecku se očekává vítězství levicové koalice SYRIZA, která měla v posledních průzkumech náskok zhruba pěti procentních bodů před dosud vládnoucí Novou demokracií premiéra Antonise Samarase. Ten v pátek opět varoval před očekávaným vítězstvím opoziční levicové strany SYRIZA. Prý hrozí, že toto uskupení "vyhodí zemi do povětří". Alexis Tsipras, vůdce levicové koalice, opakovaně přislíbil zvyšování platů a důchodů a odmítl současný úsporný režim. Jeho cílem je dojednání odpuštění většiny současných dluhů země až na úroveň 60 % HDP (v současnosti přes 200 %). Politici v eurozóně něco takového odmítají a proklamují, že ani případný odchod Řecka z měnové unie by nebyl velkým problémem, protože unie je na problémy jižního křídla připravena lépe než před třemi lety.

V úvodu týdne lze očekávat v reakci na výsledky řeckých voleb vyšší volatilitu na světových trzích. Očekává se další posilování amerického dolaru v páru s eurem (evropská měna je na 12letém minimu), rozjitřená atmosféra by měla nadále svědčit také zlatu a vládním dluhopisům USA a většiny velkých zemí eurozóny.

Žádný významný zvrat v rétorice se nečeká od americké centrální banky, jejíž měnový výbor zasedá v úterý a ve středu. Silný dolar a nízká inflace by ale mohly banku přimět k odkládání zvyšování sazeb.

Stručný výhled na další obchodí týden nabídl Investičnímu webu makléř Josef Novotný z brokerjetu České spořitelny.

Akciové trhy by mohly načerpat síly potřebné pro další růst z případných pozitivních překvapení v rámci výsledkové sezóny. Ta v týdnu pokračuje především více než 400 firmami, jejichž akcie se obchodují v USA. V centru pozornosti budou technologičtí giganti jako Apple, Google, Microsoft, Facebook, dále pak čínská Alibaba, Caterpillar, MasterCard nebo Chevron.

Největší firmy obchodované na americkém trhu, které v týdnu od 26. ledna 2015 oznamují výsledky hospodaření
Největší firmy obchodované na americkém trhu, které v týdnu od 26. ledna 2015 oznamují výsledky hospodařeníZdroj: Bespoke Investment Group
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. ledna Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. ledna Které světové firmy představí výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál v týdnu od 26. ledna? Přehled ...

Pražská, respektive Vídeňská burza přispěje do mozaiky hospodářských výsledků úterními daty o hrubém předepsaném pojistném společnosti VIG. To podle odhadů analytiků z J&T Banky bylo loni zhruba stejné jako o rok dříve, tedy asi 9,4 miliardy eur. Pojišťovna tentokrát nemá zveřejnit odhad zisku před zdaněním, a tedy ani návrh dividendy za loňský rok.

Z makroekonomických dat budou v posledním lednovém týdnu podstatné v USA v úterý objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelská důvěra, ve středu výsledek jednání guvernérů Fedu, ve čtvrtek pravidelná statistika z trhu práce a v pátek první odhad vývoje HDP v posledním kvartálu loňského roku. V Německu bude podstatný hned v pondělí index podnikatelské nálady Ifo a v týdnu pak data z trhu práce a předběžné údaje o inflaci. Její první odhad za leden vyjde v pátek také za celou eurozónu, ve stejný den se investoři dozví také míru nezaměstnanosti v unii.

Přehled hlavních událostí jednotlivých obchodních dnů a tabulky oznamovaných makrodat včetně odhadů analytiků najdete na druhé stránce.

  • 1
  • 2
reklama
reklama