Týden na trzích podle burzovních grafů: První zelená vlaštovka roku

| Josef Košťál

Zkrácený obchodní týden přinesl první zelenou svíčku roku 2015, když index S&P 500 posílil o 1,63 %. Po čtvrtečním růstu benchmark letos poprvé uzavřel v zisku od začátku roku, a to o krásných 0,27 %. ECB naplnila, možná i překonala očekávání ohledně kvantitativního uvolňování. Překvapila jeho objemem, čímž spustila rally na trzích od západu na východ. Páteční mírná korekce ale hlavní americký index pro letošní rok zatím vrátila do ztráty.

S&P 500

Index S&P 500 momentálně testuje hladinu podpory na 50denním klouzavém průměru, nad který se vrátil ve čtvrtek. Páteční pokles o 0,55 % nebyl potvrzen nadprůměrným objemem obchodů. Indikátory se mění na pozitivní, graf ale zůstává v neutrálním nastavení a stále je pro nejbližší období nejpravděpodobnější obchodování do strany v rozpětí 1 990 až 2 080 bodů.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX předminulý týden přidal 21 % a zakončil na 20,95 bodu, v posledním týdnu pro změnu přišel o 21 % a zakončil jej na 16,66 bodu. Index strachu klesá, ve čtvrtek prolomil trendovou čáru a uzavřel pod ní. To je pro akcie pozitivní signál.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Volatilita zůstává vysoká. Ani týdenní růst indexu S&P 500 o 1,63 % nepřinesl výraznější dominanci býků. Velmi pozitivním signálem by bylo pokračování severním směrem nad rezistenci 2 065 bodů, kde byla maxima 8. ledna a ve čtvrtek tento týden. Jakmile se cena dostane na tuto hladinu, vrací se níže. Graf je v neutrálním nastavení, po vystoupení z rozpětí mezi 1 990 a 2 065 budeme možná vědět více. Důležitými hladinami se stanou support na říjnových minimech a rezistence na historických maximech okolo 2 090.

Investory čeká poslední lednový týden. První měsíc je někdy považován za indikátor výhledu pro zbytek roku, příliš bych to ale nepřeceňoval – leden 2014 skončil ztrátou 3,5 %, celý loňský rok byl ale pro akcie úspěšný. Závěr letošního ledna mohou ovlivnit nedělní parlamentní volby v Řecku.

reklama
reklama