7 důvodů letos držet akcie Googlu

| redakce

Google je velkým jménem ve světě technologií a téměř synonymem pro internetové vyhledávání. Akciím firmy se ale po většinu roku 2014 nedařilo. Přišel čas na nákupy za atraktivní ceny?

Akcie Googlu odepsaly 15 % z maxim z loňského února, i když v posledních dnech část ztrát napravily. Index S&P 500 však za stejné období vykázal zhruba 10% zisk. Jedním z nejpádnějších argumentů pro horší výkon Googlu byla reakce na slabé zisky za třetí kvartál. A jak se blíží oznámení dalších výsledků, investoři jsou znepokojeni, že by firma mohla opět zklamat.

Vývoj ceny akcií Google (levá osa, bílá s modrým stínováním) vs. index S&P 500 (pravá osa, zelená)
Vývoj ceny akcií Google (levá osa, bílá s modrým stínováním) vs. index S&P 500 (pravá osa, zelená) Zdroj: Bloomberg

Během výsledkové sezóny za 4. kvartál by se ale akcii mohlo dařit. Firma má co nabídnout dlouhodobým investorům, kteří chtějí její akcie získat se slevou a jimž nevadí trpělivě vyčkat na zotavení.

Google - čtvrtletní výsledky
Google - čtvrtletní výsledkyZdroj: Bloomberg

Proč by rok 2015 měl být pro Google úspěšný?

Negativní scénář je v ceně akcií zahrnut

15% pokles ceny akcií od února nezastavilo ani významné zlepšení příjmů. Google zaostal za předpověďmi, ale očekávání byla revidována. Investoři už nevěří v nereálné.

Férová valuace

Google se obchoduje při předstihovém P/E kolem 17,5 na základě předpovědí zisků pro fiskální rok 2015. V podstatě se tak firma významně neodchyluje od předstihového P/E 16,6 u S&P 500 a je níže než průměr technologicky orientovaného indexu Nasdaq 100. Po většinu roku 2013 a začátkem roku 2014 se Google obchodoval kolem 20. Současná hladina tak představuje určitý diskont.

Google - profil
Google - profilZdroj: Bloomberg

Hotovost je král

Google se řadí hned za Microsoft a Apple, co se hotovostních rezerv týče, s téměř 65 miliardami USD v peněžních instrumentech a investicích. Když se předstihové P/E očistí o hotovost a investice, klesne jeho hodnota na 14.

Růst akvizic

Když je řeč o penězích, Google se nezdráhá utrácet peníze za expanzi. Z posledních nákupů lze zmínit například loňskou akvizici Nest Labs za 3,2 miliardy USD s cílem další integrace technologií pro rodinné domy (oblast se zřejmě velkým potenciálem). Pokud vám to nezní přesvědčivě, vzpomeňte si na předchozí transakce včetně softwaru Android v roce 2005 (tedy o pěknou řádku let dříve, než spatřil světlo světa první iPhone). Následovala nezisková akvizice YouTube v roce 2006 a koupě reklamní platformy DoubleClick v roce 2007.

Inovace

Nelze zapomínat na vlastní projekty Googlu, například Google Fiber Internet, který konkuruje Verizonu a Comcastu. Inovace jsou drahé a ukrajují ze zisků, ale mohou vyústit ve štědré výnosy pro trpělivé akcionáře, pokud se vydaří.

Riziko antitrustových zákonů je přehnané

Snad největší hrozbou pro Google pro rok 2015 jsou antitrustové sankce v Evropě. Avšak vzhledem k ekonomické situaci Evropy, která bojuje zuby nehty, aby odvrátila recesi s trojitým dnem, není od věci zamyslet se nad tím, zda politika EU nebude mít jiné priority než tyto sankce. Po skandálu Edwarda Snowdena převládá v EU odpor k regulaci technologických firem. V letošním roce jsou navíc politici mnohem více zaměření na potírání rizik deflace a na další ekonomické otázky.

Mobilní dominance

Google se sice netopí v ziscích z mobilního segmentu, nicméně stopu v něm zanechává markantní. Podle digitální analytické firmy NetMarketShare vyhledávač Google nyní suverénně ovládá svět mobilů s neuvěřitelnými 91,5 % trhu. Vděčí za to z velké části světové dominanci operačních systémů chytrých telefonů Google Android (podle IDC měl Android více než 84% podíl na trhu smartphonů prodaných za třetí kvartál). Mobily jsou budoucností a pozice Googlu v této oblasti působí jako neotřesitelná.

Zdroj: InvestorPlace.com

reklama
reklama