Jak letos ušetřit? Musíte ošálit sami sebe

| redakce

Tyto jednoduché strategie vám pomohou odbourat z rozpočtu zbytečné náklady a zajistit více peněz na spořicím účtu.

Pokud vaše novoroční předsevzetí znělo více šetřit, ale stále se vám nedaří, zkuste několik následujících triků.

1. Využijte setrvačnost ve svůj prospěch

Průzkum Thaler a mnohé další prokázaly, že jsou lidé obětí setrvačnosti. Nejste-li zvyklí spořit pravidelně, může se stát, že s velkým úsilím začnete, ale skončíte u jednoho bankovního převodu. Když naproti tomu spoříte automaticky, působí setrvačnost ve váš prospěch. Větší sebezapření pak pro vás bude přestat spořit než trvalý příkaz nechat beze změny.

Většina poradců zabývajících se finančním plánováním doporučuje stanovit si dlouhodobý plán a spořit minimálně 10 % z příjmů. Trvalý příkaz byste měli mít nastaven na den v měsíci záhy poté, co vám přichází výplata (když peníze ani neuvidíte, nebudou vám chybět).

2. Soustřeďte se na jeden cíl

Automatické spoření funguje skvěle v případě, že máte predikovatelné příjmy a výdaje. Ale co když tomu tak není? Můžete šetřit sebevíce, ale když máte přehnané cíle, je to marné.

Průzkum University of Toronto odhalil, že to střadatelé s cíli často přehánějí. Vede je to ke kompromisům a nekonečnému přemítání o tom, jaký z cílů je důležitější, až skončí s tím, že nešetří dost ani na jeden.

Řešení? Přidělit cílům priority a některé zcela vynechat. Je-li prioritou přispívat určitou sumou peněz na penzijní spoření, zaměřit se hlavně na splnění tohoto cíle. Jakmile bude míra příspěvku na tento cíl jasně vymezena a peníze budou ještě zbývat, přišel čas začít šetřit na dům snů.

Další vhodnou strategií je přemýšlet o cílech odděleně a pro každý cíl vymezit jeden rezervní fond.

3. Budoucnost na prvním místě

Od spoření často lidi odrazuje odtržení budoucích cílů od přítomnosti (například představa života v penzi). K výpočtu očekávaných příjmů v penzi můžete využít i kalkulačku. Když účastníci studie National Bureau of Economic Research zjistili přesná čísla, jak se příspěvky na penzijní úspory přelévaly do příjmů v penzi, raději každý ročně tyto příspěvky navýšil v průměru o 1 000 USD.

4. Bonusy a zvyšování platu? Jako kdyby nebyly!

Profesor z Harvardu Sendhil Mullainathan tvrdí, že největším problémem s různými odměnami je to, že lidé mají zpravidla tendenci přidělení odměn oslavovat, v důsledku čehož utratí více, než na bonusech dostali. Nejjednodušším řešením tohoto problému je jednat, jako kdyby žádný bonus nepřišel a směřovat ho celý rovnou na spoření. Čím dříve zapomenete na to, že ho lze utratit, tím lépe.

  • 1
  • 2
reklama
reklama