Čím budeme svítit v roce 2040?

| redakce

Víte, čím budete svítit v roce 2040? Triviální odpověď, že pravděpodobně elektřinou, neobstojí. Neřeší totiž otázky, kde, jak a za jakou cenu budoucí elektřinu vyrobíme. Odpovědi se snaží nabídnout aktualizované znění Státní energetické koncepce, které loni v prosinci dokončilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

"Dekarbonizace, zajištění energetické bezpečnosti, soběstačnost v elektřině," shrnuje v jedné větě dvousetstránkový text náměstek ministra průmyslu a hlavní autor koncepce Pavel Šolc. "Chceme tedy rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů a mírné posílení jádra. K tomu jsou ale zapotřebí sítě. Významným akcent je proto i na infrastrukturu, a to jak na úrovni vysokého napětí, tak na úrovni inteligentních sítí, které by měly umožnit připojení řádově šesti tisíc megawattů malých zdrojů," dodává Šolc.

Co bude za čtvrt století?

Výhled na 25 let dopředu má samozřejmě svá rizika. Energetika se v posledních letech dramaticky proměnila. Například díky rychlému růstu obnovitelných zdrojů v Německu cena elektřiny v posledních pěti letech klesla až o 60 %.

"Spíše než koncepce nebo strategie bych tomu říkal vize. V textu koncepce jsou vlastně varianty ve variantách. Koridory v jednotlivých oblastech energetiky jsou napsány natolik široce, že se do nich vejde v podstatě cokoli," míní expert na energetiku, někdejší náměstek ministra průmyslu a dnes předseda dozorčí rady společnosti Vršanská uhelná Tomáš Hüner.

Sama koncepce se ve svém úvodu definuje takto: "Hlavním posláním Státní energetické koncepce je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek."

Lze očekávat, že nová energetická koncepce bude i ve znamení boje o vliv nad společností ČEZ. Stát v koncepci mimo jiné navrhuje tři nové jaderné bloky, manažeři ČEZ ale otevřeně říkají, že stavět nové elektrárny nyní nechtějí a vlastně ani nemohou.

ČEZ nic stavět nechce

"Dnes, při ceně elektřiny 35 eur za kilowatt, nelze postavit žádný nový zdroj elektřiny. Otázka je, jak dlouho vydržíme se stávajícími zdroji. Pohled ČEZ je, že nové elektrárny se nyní nevyplatí stavět," řekl například na nedávné veřejné debatě o energetice 21. století Pavel Cyrani, ředitel divize Obchod a strategie ČEZ.

"Říkat, že teď se nevyplatí stavět zdroj, který bude fungovat ještě za sto let, je nesmysl. Jde o dlouhodobou investici. Pokud chce stát stavět nové elektrárny nebo jaderné bloky, bude muset management ČEZ přitlačit," říká Hüner.

Co přesně a konkrétně tedy aktualizovaná Státní energetická koncepce přináší a s čím počítá?

SWOT analýza energetické koncepce ČR (prosinec 2014)
SWOT analýza energetické koncepce ČR (prosinec 2014)

Zdroj: hlidacipes.org

reklama
reklama