Jak (ne)vypadá ztracená dekáda

| redakce

Období mezi roky 2000 a 2009 se na americkém akciovém trhu často nazývá "ztracená dekáda". Během této doby nebyli investoři odměňováni akciovou rizikovou přirážkou. Navíc byli potrestáni dvěma vrcholy s následnými propady o více než 50 %. Možná je však použití pojmu "ztracená dekáda" v tomto případě poněkud ukvapené.

I když je vše výše uvedené pravda, existovaly jiné trhy, které nabídly excelentní výnosy. Akcie na rozvíjejících se trzích zpevnily za tu dobu o 154 %, americké dluhopisy posílily o 80 % a americké nemovitostní cenné papíry (REIT) stouply o 175 %.

Výnosy různých druhů aktiv ve ztracené dekádě 2000 až 2009
Výnosy různých druhů aktiv ve ztracené dekádě 2000 až 2009

"Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku." Jednoduchá poučka, které ve finančním světě všichni rozumí. Pokud investoři chápou nutnost diverzifikace, proč se podle toho nechová více lidí?

Jak se dařilo investici 100 tisíc USD v akciích a dluhopisech během ztracené dekády
Jak se dařilo investici 100 tisíc USD v akciích a dluhopisech během ztracené dekády

Odpověď zní (ne)disciplína. Držet diverzifikované portfolio například na konci 90. let, kdy se "všichni kolem" stávali přes noc milionáři, byl těžký úkol. A něco podobného se děje i nyní, kdy ceny akcií několik let pouze rostou. Přes všechny důkazy, že diverzifikované portfolio dlouhodobě vynáší, investoři často podléhají krátkodobým vlivům a na disciplínu zapomínají.

Se zajímavou tabulkou, která ukazuje vývoj investice na akciovém trhu v jednotlivých dekádách, přišel uznávaný a úspěšný americký investor James O'Shaughnessy.

Výnosnost investice 10 tisíc USD do indexu S&P 500 v jednotlivých dekádách
Výnosnost investice 10 tisíc USD do indexu S&P 500 v jednotlivých dekádách

Bylo přitom hned několik dekád s velmi špatnou nebo zápornou výnosností. A to přesto, že volatilita byla ve všech dekádách, kromě bouřlivých 30. let, podobná.

Bloger a finanční manažer Ben Carlson zveřejnil příběh, který mu ztracená dekáda připomněla:

Jeden můj přítel dokončil školu v roce 2000 a hned se ve firmě, kde pracoval, zapojil do penzijního plánu. Investoval do diverzifikovaného portfolia amerických a zahraničních akciových fondů. Dalších deset let pravidelně z každé výplaty do svých fondů přispíval bez ohledu na podmínky na trhu.

Na začátku roku 2009 se dostal do zlomového bodu. Když se podíval na svůj účet, zjistil, že hodnota jeho investice odpovídá pouze příspěvkům, které odvedl. V té době byl připraven to vzdát. Je demoralizující zjistit po deseti letech, že peníze skryté v matraci by vám vydělaly stejně.

Ale já jsem mu řekl: "Podívej se na to z jiného úhlu. Právě jsi deset let nakupoval akcie přibližně za stejnou průměrnou cenu. Tvá kariéra však bude trvat 30 až 40 let. Čas je na tvé straně. Pokud se trhy někdy zotaví, povedla se ti dobrá věc." Tehdy jsem ještě nevěděl, že akcie posílí z hodnot z roku 2009 trojnásobně. Všechny pravidelné investice, které tento můj přítel provedl během "ztracené dekády", se během několika let výrazně zhodnotily.

Co z toho plyne? Mladí investoři by si měli přát období tržních propadů a mdlých výnosů, protože při pravidelné investici mohou nakupovat za nižší průměrnou cenu. Mají před sebou celý život. Naproti tomu důchodci už nemají tolik času ani trpělivosti, aby mohli čekat na zotavení trhu.

Proto hraje vždy velkou roli kontext. Ztracená dekáda na začátku století ukázala, že akcie mohou deset let ztrácet. Jenže i když byla spojená s poklesy a bolestí, byla to také příležitost.

Podívejte se na předposlední sloupec O'Shaughnessyho tabulky. Ukazuje maximální propady během dané dekády. Vidíte, že téměř každá dekáda zahrnovala nějaký výrazný propad. Pokud však investujete dlouhodobě, jsou to právě tyto propady, které vám pomohou nakoupit levně a vydělat. Je trochu divné říkat, že špatná výnosnost je dobrá věc, pro mladého investora ale může být ztracená dekáda tím nejlepším, co během své kariéry zažije.

Zdroj: The Irrelevant Investor, A Wealth of Common Sense

reklama
reklama