Čína: Jak bude pokračovat jeden z velkých příběhů roku 2014?

| redakce

Čínské hospodářství roste stále velice rychlým tempem přes 7 %, tato míra růstu ale znamená pro druhou největší ekonomiku světa ústup ze slávy. Snaha přeorientovat se z výroby a exportu na domácí spotřebu bude trvat ještě roky, vláda a centrální banka zatím na zpomalování expanze reagují relativně opatrně, ale postaru - uvolněním měnové politiky a podporou spíše infrastrukturních projektů. Čínské akcie ale byly v roce 2014 za hvězdy.

Lépe řečeno, čínský index Shanghai Composite byl hvězdou čtvrtého kvartálu. Za celý rok si čínský trh polepšil o více než polovinu. Graf byl v závěru roku hodně strmý. Srovnání s očekáváními ohledně vývoje HDP dává vzpomenout na americký příklad, kde akcie dlouho posilovaly za minimálního růstu ekonomiky.

Čínské akcie vs. očekávání růstu HDP Číny
Čínské akcie vs. očekávání růstu HDP ČínyZdroj: Bloomberg

Tom Orlik z Bloombergu na Twitteru zveřejnil nejen výše zobrazený graf, ale řadu dalších, které nejenže ukazují vývoj v Číně ve zpětném zrcátku, ale nabízejí i logická vyústění pro další období.

Pokles hodnoty jüanu otevírá cestu k liberalizaci směnných kurzů.

Pokles prodejů nemovitostí je pro růst čínské ekonomiky velkým rizikem, dlouhodobě ale zmenšení bubliny na realitním trhu bude prospěšné.

Vláda a centrální banka volání po velké stimulaci ekonomiky loni nevyslyšely. Analytici ale věří, že letos "neodolají".

Změna orientace ekonomiky probíhá. "Nová" ekonomika si v roce 2014 vedla lépe než ta "stará".

Růst reálných úroků tlačí na snižování sazeb. Inflace je velice nízká.

Snížení sazeb prospělo akciím, očekávání ohledně růstu ekonomiky se ale nezměnila.

Zadlužení v Číně stále roste, úvěrová bublina se nafukuje. Úkolem pro rok 2015 (a ty následující) je tedy oddlužení (deleveraging).

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama