Recepty na štěstí přímo od papeže Františka

| redakce

Začátkem letošního roku papež František představil plán o deseti bodech, který má lidem na celé Zemi zajistit šťastný život. Seznam se objevil v argentinském magazínu Viva, který byl vydán k oslavě 500 dnů papeže Františka v čele církve.

1. Žij a nech žít

Prvním krokem k míru a štěstí, říká František, je následovat radu starých Římanů: "Campa e fascia campà!" neboli "Žij a nech žít." Podobá se jeho slavnému výroku "Kdo jsem, abych mohl soudit?", který vyslovil v kontextu toho, že církev by neměla zasahovat do života žádného člověka (například ani gaye).

2. Rozdejte se pro ostatní

Některé z Františkových komentářů mají co do činění s filozofií ekonomie, která klade speciální důraz na chudé. Podle Františka má charita přesah daleko za darování peněz. Může to být i čas, který někomu věnujete.

3. Proplouvejte životem poklidně

František odkazuje na novelu Don Segundo Sombra argentinského spisovatele Ricarda Güiraldese. Františkova rada zní: Procházejte životem klidně a pomalu.

4. Myslete na volný čas

"Konzumní styl života přináší mnoho problémů," tvrdí František. Například se často ptá argentinských matek, jak často si hrají se svými dětmi. Je těžké si udělat čas na dětské hry, umění nebo literaturu, ale pro život je to důležité. Papež ve své knize "Papež František: Jeho život a jeho slova" píše: "Lidé, kteří pracují, si musejí také umět udělat čas na odpočinek, svoji rodinu, čtení, poslech hudby a sport."

5. Neděle patří rodině

Jednou týdně by si lidé měli udělat pauzu od pracovního života a strávit čas s rodinou. O důležitosti rodiny mluví papež František velmi často. Koncept rodiny je podle něho základem pro přežití lidstva.

6. Najděte způsob, jak vytvářet práci pro mladé

František poznamenal, že míra zneužívání drog a sebevražd je mezi nezaměstnanými lidmi mladšími 25 let vysoká. Tato krize vyžaduje, abychom přemýšleli nad tím, jak jim pomoci najít práci. Pro Františka neznamená zaměstnání jen dávat někomu peníze, znamená zajistit mu důstojnost.

7. Berte ohled na životní prostředí

Nyní papež prý pracuje na dílech týkajících se ekologie, která by měla přivést pozornost ke kombinaci ekologických problémů a chudoby. O degradaci životního prostředí František poznamenal, že "lidstvo páchá sebevraždu bezohledným a tyranským využíváním přírody".

8. Nebuďte negativní

Papež František píše: "Jedno z vážných pokušení, které zabraňuje odvaze a nadšení, je pocit poražení, který nás mění v hašteřivé pesimisty bez iluzí." Místo toho, abyste mluvili o těch, kdo vás frustrují, přejděte raději negativní věci co nejrychleji.

9. Stop agresivní konverzi

Zapomeňte na taktiky agresivního přesvědčování o tom, že jedině vaše představy jsou ty správné. Každý vidí svět vlastním způsobem a mělo by to být respektováno.

10. Pracujte pro dosažení míru

František se několikrát vyjádřil k mezinárodním krizím. "Mír je jazykem, kterým musíme mluvit." Úsilí na dosažení světového míru musí být proaktivní a nikdy nekončící.

Zdroj: vox.com

reklama
reklama