Burzovní kalendář (5. 1. - 9. 1. 2015)

| redakce

V USA bude v prvním kompletně ledovém týdnu zveřejněn zápis ze zasedání FOMC a vyjdou důležitá čísla o nových pracovních místech a nezaměstnanosti, Evropa zase vyhlíží čísla o inflaci v eurozóně. Řada makrodat, včetně vývoje HDP, inflace či nezaměstnanosti, se čeká také v ČR.

USA

5/1 Prodeje motorových vozidel (odhad prosinec: 16,9 milionu vozů, listopad: 17,08 milionu vozů)

6/1 Index nákupních manažerů ve službách (Markit; odhad prosinec: 53,7 bodu, listopad: 53,6 bodu)

6/1 Index nákupních manažerů ve službách (ISM; odhad prosinec: 58,2 bodu, listopad: 59,3 bodu)

6/1 Průmyslové objednávky (odhad listopad: -0,3 % meziměsíčně, říjen: -0,7 % meziměsíčně)

7/1 ADP - počet nových pracovních míst v soukromém sektoru (odhad prosinec: 226 tisíc, listopad: 208 tisíc)

7/1 Obchodní bilance (odhad listopad: -42,3 miliardy USD, říjen: -43,4 miliardy USD)

7/1 Zápis ze zasedání FOMC

8/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc nových, předchozí týden: 298 tisíc nových)

9/1 Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (odhad prosinec: 240 tisíc, listopad: 321 tisíc)

9/1 Míra nezaměstnanosti (odhad prosinec: 5,7 %, listopad: 5,8 %)

Poslední týden v roce ani vstup do toho nového nebyl pro americké akcie nijak slavný. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,26 %, širší S&P 500 odepsal 1,49 % a technologický Nasdaq oslabil o 1,66 %.

"Negativní divergence mezi svíčkovým grafem a RSI (indexem relativní síly) se potvrdila a index S&P 500 za týden odepsal 1,49 %. Na svíčkovém grafu je medvědí formace padající hvězda, přesto zůstává v býčím nastavení. Support 2 080 bodů byl sice prolomen, ale cena je nad 50denním klouzavým průměrem. Je možné, že index ještě uzavře cenový odskok v zóně okolo 2 020 ze 17.-18. prosince. Případný pokles pod prosincová minima v zóně okolo 1 980 bodů by byl jasným medvědím signálem," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nový týden tak může být na burze opět velmi volatilní. Líné vánoční obchodování skončilo, je tu nový rok a s ním i nová data a informace, které by mohly naznačit další chování americké centrální banky. Na to se investoři v příštím týdnu zaměří především.

"Hlavním tématem pro investory podle nás bude ve středu zveřejňovaný zápis z prosincového zasedání FOMC. Fed na něm vypustil z prohlášení formulaci o 'značné době' do zvyšování úrokových měr, uvedl ale, že se zvyšováním sazeb bude trpělivý. Zápis by mohl více nastínit, co je nyní pro tvůrce americké měnové politiky hlavní veličinou při rozhodování," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Na konci týdne pak bude trhy ostře sledován přírůstek zaměstnanosti v USA za prosinec, kde se čeká další solidní výsledek (240 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství). Takový výsledek by nijak nevybočoval z trendu posledního roku, mohl by ale posunout Fed blíže ke zvyšování sazeb, pokud nepřeváží jeho obavy z nízké inflace. "Relativně dobrá data z americké ekonomiky mohou být podle nás vyvážena obavami investorů z vyšších sazeb, a máme tak na celý týden neutrální výhled," dodává Vaníček.

Sledované budou také index nákupních manažerů ISM ve službách za prosinec a podnikové objednávky za listopad.

V centru pozornosti zůstanou i ceny ropy, které pokračují v poklesu. Analytici v této souvislosti čekají, že může dojít k obratu trendu vývoje cen akcií některých energetických firem. Výhled je sice stále medvědí, prudký pokles ale s novým rokem může lákat stále více kupců. "Nikoho už nepřekvapí, že zisky těchto firem klesnou. Takže pokud v tomto sektoru ještě nemáte pozici, je ten správný čas do něj vstoupit. Trh je na špatné zprávy připravený," říká Scott Wren, analytik z Wells Fargo Advisors.

Pondělí je na očekávané události chudé. V úterý se prezident Barack Obama v Bílém domě sejde se svým mexickým protějškem Enriquem Peñou Nietem, aby probrali ekonomická a bezpečnostní témata. Po loňských volbách se také sejde 114. Kongres, nově s republikánskou většinou v Senátu. Ten podle slov tamního lídra republikánů Mitche McConnella bude hlasovat o schválení ropovodu Keystone XL. Ve středu by měla obchodní bilance USA ukázat další snížení schodku, protože nižší ceny ropy snižují platby USA za dovoz ropy. Vyjde také zpráva o zásobách ropy a ropných produktů a také statistika hypoték. Hospodářské výsledky zveřejní například společnost Monsanto. Ve čtvrtek vychází mimo jiné pravidelná týdenní zpráva o zemním plynu a v pátek Nejvyšší soud rozhodne, zda se bude zabývat možnosti na celonárodní úrovni schválit sňatky osob stejného pohlaví.

Fed v roce 2015: O sazbách bude rozhodovat více holubičí sestava než dosud Fed v roce 2015: O sazbách bude rozhodovat více holubičí sestava než dosud Měnový výbor Fedu (Federal Open Market Committee, FOMC) čekají v roce 2015 změny v sestavě. ... Připraveni na barel ropy za 20 USD? Připraveni na barel ropy za 20 USD? Ukončení programu kvantitativního uvolňování americké centrální banky v říjnu 2014 po dlouhých šesti letech zavřelo ... Vzkaz od legendy: Kašlete na ty, kdo přesně vědí, co se bude dít v roce 2015 Vzkaz od legendy: Kašlete na ty, kdo přesně vědí, co se bude dít v roce 2015 Burton Malkiel, autor slavné knihy "A Random Walk Down Wall Street", má pro všechny investory ...

Čím v roce 2015 (ne)překvapí americká ekonomika a akcie?

Čím v roce 2015 (ne)překvapí americká ekonomika a akcie? Spojené státy mají za sebou kvantitativní uvolňování, které Fed nedávno ukončil. Nabízí se tedy otázka, ...
reklama
reklama