5 argumentů, proč by ani letos v USA nemusely růst výnosy dluhopisů

| redakce

Zkraje roku 2014 si většina analytiků myslela, že výnosy z amerických vládních dluhopisů porostou. Na mysli měli ty desetileté, nejsledovanější. ty ale ze 3 % klesly na zhruba 2,1 % na konci roku (třeba dvouleté výnosy naopak vzrostly). Ani letos by úroky z desetiletých bondů nemusely začít růst, říká Greg Valliere, stratég z Potomac Research.

Jde tak proti konsenzu trhu, který počítá se zvyšováním výnosů. "Wall Street a politici jsou v odhadování vývoje na trhu s dluhopisy velice neúspěšní. Mohli by být i letos," říká. Má pravdu, Wall Street se opravdu příliš nedaří predikovat vývoj výnosů 10letých treasuries.

Jak (ne)úspěšná je Wall Street v predikcích vývoje výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů
Jak (ne)úspěšná je Wall Street v predikcích vývoje výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů

"Takzvané smart money, tedy zkušení investoři s dostatkem informací, sázejí na růst výnosů. To ale dělají už několik let, zatím bez úspěchu. My na to nedáme," napsal minulý týden Valliere. Uvádí pro to hned pět důvodů.

  • Další evropská krize vyvolá poptávku po bezpečných amerických státních dluhopisech. Lednovým tématem číslo jedna je Řecko a jeho předčasné volby, jejichž favoritem je protievropsky naladěná SYRIZA, která by chtěla zrušit reformy a upustit od úsporných opatření.
  • Poptávku po amerických bondech může zvýšit i pokračující ruská krize. Čím nižší ceny ropy, tím pravděpodobnější možnost, že by i Rusko mohlo mít starosti se splácením půjček, tedy případně s defaultem.
  • Holubičí Fed. Podle stratéga z Potomac Research bude banka jen velice opatrně a postupně zvyšovat sazby. Předsedkyně Janet Yellenová i další členové FOMC zdůrazňují pokračující slabost trhu práce a zpomalování globálního růstu.
  • Obavy z deflace přetrvají. Důvod? Nízké ceny ropy, které nedají jádrové inflaci možnost výrazně vzrůst.
  • Schodek amerického rozpočtu se snižuje. Bude tedy vydáno méně dluhopisů při stávající vysoké poptávce.

Zdroj: Potomac Research

reklama
reklama