Co musíte ráno vědět (6. ledna)

| redakce

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě i Spojených státech, jak to vypadá s odchodem Řecka z eurozóny a za kolik se vydražil první letošní tuňák? To všechno musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vykročily do nového týdne ztrátami, dolů je tlačil energetický sektor

Americké akcie ztrácely, S&P 500 odepsal nejvíce od loňského října kvůli propadu cen energetických akcií, na něž vyvíjí tlak pokles cen ropy. Index tak klesl již čtvrtý den v řadě. V roce 2014 index S&P 500 podle dat agentury Bloomberg nikdy neztrácel více než tři dny za sebou. Index Dow odepsal 1,86 %, S&P 500 1,83 % a technologický Nasdaq 1,57 %. Kromě společností Merck, Coca-Cola a Wal-Mart akcie v indexu Dow ztrácely v čele s cennými papíry firem Caterpillar, Chevron a JPMorgan. Energetický sektor v indexu S&P 500 ztrácel přes čtyři procenta, nejvíce od loňského listopadu. ExxonMobil odepsala přes 2,7 % a Chevron čtyři procenta. Denbury Resources oslabila o téměř 8 % a cenné papíry Noble Energy odevzdaly přes 9 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Přelom roku byl slabý, více napoví až obchodování za většího objemu

Fed v roce 2015: O sazbách bude rozhodovat více holubičí sestava než dosud

2. Evropské akcie ztrácely nejvíce za tři týdny kvůli obavám z vývoje v Řecku

Evropské akcie v pondělí ztrácely nejvíce za tři týdny kvůli obavám z politického vývoje v Řecku i pokračujícímu poklesu cen ropy. Britský FTSE 100 ztratil dvě procenta, francouzský CAC 40 3,31 % a německý DAX 2,99 %. Regionální Stoxx Europe 600 oslaboval o více než dvě procenta a všechny jeho sektory vyjma zdravotnického se pohybovaly v červených čísel. Nejhůře na tom byly ropný sektor a sektor základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Medvědi si brousí zuby

Evropa jako investiční příležitost roku 2015? S obezřetností možná

3. Pražská burza v úvodu týdne odevzdala dvě procenta, dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovních titulů

Více než polovinu zobchodovaného objemu představovaly akcie ČEZ, které oslabily o necelá dvě procenta. Výrazně nižší objem zaznamenala Komerční banka, její cenné papíry však odevzdaly 2,58 %, a nedařilo se ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která ztratila 3,13 %. Přes 2,5 % ztrácela i O2 C.R., která však v poslední aukci ztrátu prohloubila až na -4,59 %, a dobře si nevedly ani akcie mediální CME, které oslabovaly o více než 1,5 % a v závěrečné aukci prohloubily ztrátu až na tři procenta. Nový ředitel likérky Stock Marek Malinowski, který předtím pracoval pro nadnárodní skupinu Stock Spirits Group (SSG) v Polsku, v pondělí uvedl, že podnik chce letos uvést na trh řadu novinek, změny ve vedení ani zásadní propouštění zaměstnanců však nechystá. Akcie Stock v pondělí ztratily přes půl procenta. Naproti tomu cenné papíry Fortuny zpevnily o procento a Pivovary Lobkowicz připsaly 0,8 %.

ČEZ v roce 2015: Dividenda, převzetí Slovenských elektrární a kapacitní trhy v Německu jako klíčové faktory pro vývoj cen akcií

4. Očekávané události

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů ve službách. Data budou zveřejněna pro Čínu (listopad: 53 bodů), pro země eurozóny (odhad prosinec: eurozóna 51,9 bodu, Německo 51,4 bodu, Francie 50,2 bodu, listopad: eurozóna 51,1 bodu, Německo 52,1 bodu, Francie 47,9 bodu) i Spojené království (odhad prosinec: 58,5 bodu, listopad: 58,6 bodu), a také pro Spojené státy, a to jak od agentury Markit (odhad prosinec: 53,7 bodu, listopad: 53,6 bodu), tak od ISM (odhad prosinec: 58,2 bodu, listopad: 59,3 bodu). Spojené státy navíc vydají i statistiku průmyslových objednávek (odhad listopad: -0,3 % meziměsíčně, říjen: -0,7 % meziměsíčně). Co trhy čeká v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Medveděv nařídil Gazpromu sledovat ukrajinské odběry plynu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vedení plynárenského monopolu Gazprom, aby pečlivě sledovalo, zda Ukrajina vzhledem k nastupujícím mrazům nezákonně neodčerpává tranzitní plyn určený evropským zákazníkům. O besedě Medveděva s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem v pondělí informovala agentura TASS. Bude-li zapotřebí, je podle premiéra Gazprom oprávněn přijmout "operativní rozhodnutí".

6. Inflace v Německu spadla nejníže od roku 2009

Inflace v Německu v prosinci podle předběžných dat zpomalila na 0,2 % meziročně z 0,6 % v listopadu, očekávalo se zpomalení na 0,3 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly, stejně jako v listopadu, čekal se 0,1% růst. Inflace přepočítaná podle metodiky EU meziročně vzrostla o 0,1 % po listopadových 0,5 %, tedy nejméně od roku 2009, očekávalo se 0,2 %. Meziměsíčně se ceny podle této metodiky zvýšily o 0,1 % oproti očekávaným 0,2 %, v listopadu stagnovaly.

Počet výdělečně činných osob v Německu dosáhl nového rekordu

7. Členství země v eurozóně je neodvolatelné, uvedla mluvčí Evropské komise

Členství v eurozóně je podle smluv Evropské unie neodvolatelné, připomněla v pondělí mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová. Poznámkou reagovala na víkendovou zprávu, že spolková vláda Angely Merkelové už odchod Řecka z eurozóny nepovažuje za nepřijatelný.

Jiřího Rusnoka, člena bankovní rady ČNB, jsme se zeptali, zda by byl případný odchod z Řecka z eurozóny pro unii hladký.

Hollande: O vystoupení z eurozóny mohou rozhodnout jen Řekové

Změna?! Německá vláda již nevylučuje odchod Řecka z eurozóny

8. Bělorusko devalvuje domácí měnu vůči dolaru

Běloruská centrální banka snižuje oficiální kurz domácí měny k americkému dolaru o zhruba sedm procent. Vyplývá to podle agentury Reuters z pondělního sdělení banky, jež se snaží uchránit běloruský rubl před dopady měnové krize v Rusku, které je hlavním obchodním partnerem Běloruska.

9. Venezuelský prezident vyrazil do Číny, ženou ho nízké ceny ropy

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyrazil na týdenní zahraniční cestu, během níž se bude snažit zmírnit dopady klesajících cen ropy na hospodářství své země. Maduro odletěl v neděli z Caracasu do Číny a na programu má i návštěvu členských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde chce lobbovat za snížení produkce této suroviny, napsal v pondělí server BBC.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tuňák se na aukci v Tokiu prodal za 850 tisíc

Na první letošní aukci tuňáka obecného na trhu v Tokiu se "rybička" o váze 180 kilogramů prodala za 4,5 milionu jenů (asi 850 tisíc korun). Rekord to sice není (loni za rybu o váze 222 kg někdo zaplatil 34 milionů Kč), i tak to ale stojí za to. Nejlepší plátky tuňáka s vysokým obsahem tuku se v luxusních suši barech v Tokiu prodávají i za 2 000 jenů a Japonci ročně spořádají až 80 % všech na světě ulovených tuňáků.

reklama
reklama