David Rosenberg: 13 investičních myšlenek na rok 2015

| redakce

Americká ekonomika je na tom dobře. Nic na tom nezmění potenciální starosti exportérů vyplývající ze sílícího dolaru ani nepřesvědčivě pokračující oživení na realitním trhu, míní, David Rosenberg, ekonom z Gluskin Sheff. Americké akcie podle něj letos určitě nepodlehnou medvědovi. Na přelomu roku přitom vidí řadu zajímavých témat, která lze investičně podchytit.

1. Americké technologické firmy jsou atraktivní, protože mají jako celek silné bilance a jejich akcie jsou relativně levné. Tyto firmy by navíc měly těžit ze silné domácí poptávky.

2. Sektor nezbytného spotřebního zboží bude čerpat výhody ze stále lepší situace na trhu práce, z levnější ropy a silného dolaru. Silný dolar pomáhá dovozcům.

3. Kanadské banky nabízejí 4% dividendový výnos a jejich akcie jsou zajímavě oceněny. Nedaří se jim ale přijít na nový zdroj růstu.

4. Finanční sektor v eurozóně má za sebou náročný rok a skýtá aktuálně spíše potenciál růstu než poklesu. Některé tituly se obchodují s P/E pod 10.

5. Evropské akcie jako celek lákají na dividendu a úrovni 3,7 %. Při srovnání se státními dluhopisy (třeba německý desetiletý výnos kolem 0,6 % ročně) celkem podstatná informace.

6. Exportní firmy s velkou kapitalizací a aktivitami v Evropě jsou v dobré pozici. Evropskou poptávku by měla dále popohánět ECB svou uvolněnou měnovou politikou.

7. Akcie energetických firem by se měly odrazit ode dna. V historii to bylo typické v rocích po těch letech, kdy sektor svým výkonem výrazně zaostal za průměrem trhu. Pokles cen ropy by navíc měl být pomalu u konce.

8. Kvalitní firemní dluhopisy a rizikové bondy z mladých trhů jsou větší příležitostí než americké státní dluhopisy. Kratší strana výnosové křivky v USA již započítává zpřísňování měnové politiky.

9. Americké dluhopisy mimo investiční pásmo loni ztrácely, když investoři vyprodávali energetické společnosti.

10. Japonské akcie budou nadále těžit z uvolněné měnové politiky centrální banky. Nízká inflace povede banku k zavedení dalších podpůrných opatření. Japonské vládní dluhopisy přitom za aktuálních nízkých výnosů nejsou pro akcie atraktivní konkurencí.

11. Rozvíjející se trhy je potřeba posuzovat individuálně. Země, které za sebou mají ekonomické reformy, jsou atraktivní (Mexiko, Indie), jiným ale hrozí deficity na běžném účtu (JAR, Kolumbie).

12. Dovozci komodit od Jižní Koreje po Polsko vítají levnou ropu.

13. Uvolňování měnových podmínek v Číně bude nadále podporovat růst cen čínských akcií.

Zdroj: Gluskin Sheff

reklama
reklama