Rok před prezidentskými volbami na tom americké akcie bývají nadprůměrně dobře, ukazuje historie

| redakce

Barack Obama se za necelé dva roky dozví, kdo ho nahradí na pozici asi nejmocnějšího muže na světě. Americké akcie rok před koncem prezidentského období se na základě historických dat jeví jako celkem zajímavá sázka.

Od roku 1900 mají americké akcie (index Dow) v letech před prezidentskými volebními roky v průměru tendenci k nadprůměrné výkonnosti v prvních sedmi měsících roku. V jeho zbytku pak výkon naopak mírně zaostává za průměrem ostatních let. Celý rok ale bývá lepší než průměrný.

Proč? Jedna z teorií říká, že strana, která je u moci, činí nejsložitější ekonomická rozhodnutí v prvních letech funkčních období prezidentů. V závěru mandátu se naopak snaží hospodářství co nejvíce podpořit.

Dow - průměrný vývoj v letech před prezidentskými volbami a průměrný vývoj celkově
Dow - průměrný vývoj v letech před prezidentskými volbami a průměrný vývoj celkově

Komentář: Vzhledem k tomu, že prakticky po celou dosavadní dobu vlády Baracka Obamy byla americká ekonomika "dopována" penězi z Fedu a prakticky nulovými sazbami, je historické vyvozování ještě ošemetnější než jindy. Demokrat Obama navíc dlouhodobě pracuje s Kongresem, který zčásti (a po loňských volbách prakticky zcela) ovládají republikáni. Je tedy o to méně pravděpodobné, že by se americká ekonomika, která roste aktuálně nejrychleji za mnoho let, dočkala výrazné fiskální či jiné "politické" stimulace. To ale neznamená, že ji akcie budou potřebovat.

Zdroj: chartoftheday.com

reklama
reklama