Co musíte ráno vědět (7. ledna)

| redakce

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak si vede sektor služeb v eurozóně a čí golfová hra zkomplikovala celou svatbu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý dále zlevňovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly popáté v řadě

Americké akciové trhy v úterý navázaly na vývoj ze začátku týdne a dále znatelně klesaly. Srážely je slabší údaje z americké ekonomiky, pokračující pokles cen ropy a obavy z nové krize v eurozóně v souvislosti s politickým vývojem v Řecku. Pro S&P 500 znamená pátý den v mínusu nejdelší sérii od konce roku 2013. Dow oslabil o 0,74 % na 17 371,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 2 002,61 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,29 % na 4 592,74 bodu. Index volatility VIX vzrostl přes šest procent na 21,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o devět bazických bodů na 1,94 %. Kleslo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické a technologické tituly a nedařilo se ani akciím z finančního odvětví a průmyslového sektoru. Mírně nad nulou se udržel pouze sektor základních materiálů.

Zábava s cílovými cenami pro S&P 500

2. Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě

Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě, když v poslední hodině obchodování smazaly veškeré dřívější zisky. Britský FTSE 100 odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 0,68 % a německý DAX 0,04 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,7 %, dolů ho vedl sektor technologií, dařilo se naopak odvětví základních materiálů a akciím automobilek. Dříve v průběhu seance posiloval i o 0,6 % navzdory tomu, že dopoledne ztrácel necelé procento po zveřejnění indexů nákupních manažerů v zemích eurozóny.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

Lexikon geopolitických rozbušek – 1. díl: Velmocenské hrátky Ruska mohou importovat iráckou krizi až k hranicím Evropy

3. Pražská burza v úterý prohloubila ztráty a opět mírně oslabila

Index PX v úterý odepsal 0,29 % na 939,83 bodu. Burzu dolů vedly akcie Komerční banky, které ztratily téměř 1,5 %. Naproti tomu největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ (+0,29 %), jejíž cenné papíry propad zastavily a mírně zpevnily. Výrazně nižšího objemu dosáhly akcie Philip Morris ČR (+0,47 %) a Erste Group Bank (+0,06 %). O téměř tři procenta oslabila mediální CME a více než procento odevzdala i Fortuna. Naopak více než procentní zisk si připsaly akcie O2 C.R. (+1,20 %).

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní obchodní bilanci (odhad listopad: -42,3 miliardy USD, říjen: -43,4 miliardy USD), agentura ADP přidá zprávu o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru (odhad prosinec: 226 tisíc, listopad: 208 tisíc) a Fed vydá zápis z posledního zasedání FOMC. Itálie odhalí míru nezaměstnanosti (odhad listopad: 13,3 %, říjen: 13,2 %), stejně tak eurozóna (odhad listopad: 11,5 %, říjen: 11,5 %) a Německo (odhad prosinec: 6,6 %, listopad: 6,6 %). Eurostat navíc zveřejní předběžná data o inflaci v eurozóně za prosinec (FLASH; odhad prosinec: -0,1 % meziročně, listopad: +0,3 % meziročně) a Německo maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,1 % meziměsíčně, říjen: +1,9 % meziměsíčně a +1,7 % meziročně). Mimo jiné se pak také dozvíme, jak na tom v listopadu byla česká obchodní bilance (říjen: +39,5 miliardy Kč). Co trhy čeká v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V Řecku vrcholí konflikt mezi úsporami a protesty. Euro se propadá

Předčasné parlamentní volby v Řecku, které se budou konat 25. ledna, jsou vyvrcholením dlouhého konfliktu mezi ekonomickými úspornými opatřeními vynucenými Bruselem a řeckými politickými protesty. Mezi lety 2008 a 2015 řecký HDP na obyvatele upravený o inflaci klesl o 30 % na 18 000 eur. V absolutním vyjádření jde o srovnatelný kolaps, jako by klesla životní úroveň v Izraeli na úroveň Libye nebo Gabonu, píše na portálu EUobserver analytik Dan Steinbock.

Oživení v Řecku a dalších zemích po krizi a naděje na splacení 240 miliard EUR

6. Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v prosinci zrychlil

Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v prosinci vzrostl na 51,6 bodu z listopadových 51,1 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 51,9 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 51,4 bodu z 51,1 bodu v listopadu, podle předběžných dat však měl vzrůst na 51,7 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor opět mírně expanduje poté, co v listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 50,6 bodu z listopadových 50,1 bodu, čekal se však růst na 50,8 bodu.

Indexy nákupních manažerů: V prosinci rostla aktivita v Číně i Japonsku, Austrálie se propadla, pokles zažila také Indie

7. Frakování může způsobit zemětřesení, doložili vědci

Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio. Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda vyvolávající kontroverze kvůli dopadu na životní prostředí. Do vrtů jsou při ní pod vysokým tlakem vháněny chemikálie, které v horninách vytvářejí pukliny, z nichž je potřeba dostat plyn nebo ropu. Nyní američtí vědci v Bulletinu americké seismologické společnosti (BSSA) dokázali, že i poměrně silné zemětřesení v obci Poland v Ohiu v březnu loňského roku vyvolala taková těžba.

8. Západní státy by měly zmírnit sankce uvalené na Rusko, tvrdí Hollande

Francouzský prezident François Hollande v rozhovoru pro francouzské rádio France Inter v pondělí prohlásil, že by západní státy neměly vyhrožovat dalšími sankcemi Rusku, ale naopak by měly zmírnit sankce současné výměnou za pokračování mírového řešení situace na Ukrajině. Zahnání Vladimira Putina do kouta podle francouzského prezidenta nebude fungovat.

9. Goldman Sachs má poměrně jasnou představu o tom, jakou cestou se S&P 500 vydá v roce 2015

Analytici z Goldman Sachs mají ohledně vývoje indexu S&P 500 v letošním roce poměrně jasnou představu. Do konce roku se podle nich ocitne na 2 100 bodech. V polovině roku prý index dosáhne až 2 150 bodů, načež ale začne ztrácet kvůli utahování politiky Fedu. Analytici banky se totiž domnívají, že Fed přistoupí ke zvýšení sazeb již v září.

10. Velká burza pro směnu bitcoinů po útoku pozastavila služby

Internetová burza Bitstamp, jedna z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuální měnou bitcoin, dočasně pozastavila své služby. Stalo se tak poté, co po nedělním hackerském útoku burza se sídlem ve Slovinsku přišla o zhruba 19 000 bitcoinů. Ztráta podle webu forbes.com odpovídá zhruba 5,2 milionu dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Obamova golfová hra vyhnala svatebčany

Americký prezident Barack Obama se omluvil dvěma členům americké armády, kteří museli přesunout svou víkendovou svatbu kvůli jeho golfové hře. Nevěsta Natalie Heimelová a ženich Edward Mallue Jr., oba kapitáni v americké armádě, původně prezidenta na svou svatbu, která se měla konat na golfovém hřišti vojenské základny na Havaji, dokonce pozvali, ten však s díky pozvání odmítl. Následně jim údajně bylo řečeno, že budou muset svatbu přesunout, protože Obama bude na hřišti ve stejnou dobu hrát golf.

"Bylo trochu ironické, že dostali ten dopis a pár hodin nato jim bylo řečeno, že se kvůli němu budou muset přesunout," řekla sestra ženicha agentuře Bloomberg. "Bylo to velmi stresující, hlavně pro ni - měla se za méně než 24 hodin vdávat a najednou museli všechno změnit." Podle cateringového dodavatele svatebčané na poslední chvíli vše přesunuli na "mnohem hezčí místo". Poté, co agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že se svatba musela přesunout, prezident nevěstě osobně zavolal, omluvil se jí a oběma manželům pogratuloval.

reklama
reklama