Co musíte ráno vědět (8. ledna)

| redakce

Jak se dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak se eurozóna ocitla v deflaci a kam směřuje pivní průmysl? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC po pěti dnech poprvé posílily

Akciové trhy v USA přerušily pětidenní propad. Za růstem jejich cen stálo zastavení poklesu cen ropy, opadnutí obav o řecké vystoupení z EU, růst nadějí na evropské QE a také zápis z posledního jednání FOMC. Index Dow poskočil o 1,23 %, širší index S&P 500 vzrostl o 1,16 % a Nasdaq si polepšil o 1,26 %.

Zábava s cílovými cenami pro S&P 500

2. Evropské akcie ve středu mírně posílily, investoři doufají v kvantitativní uvolňování

Evropské akcie ve středu posilovaly. Předběžná zpráva Eurostatu o inflaci v eurozóně v prosinci podpořila naděje investorů v brzký zákrok ECB v podobě kvantitativního uvolňování. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,84 %, francouzský CAC 40 o 0,72 % a německý DAX o 0,51 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,5 %, nejlépe si vedl realitní sektor a telekomunikace, ztrácely naopak banky a sektor finančních služeb.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

Lexikon geopolitických rozbušek – 1. díl: Velmocenské hrátky Ruska mohou importovat iráckou krizi až k hranicím Evropy

3. Pražská burza ve středu oslabovala, objem obchodování přesáhl miliardu korun

Index PX ve středu odepsal 0,69 % na 933,32 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, která představovala téměř tři čtvrtiny objemu, oslabila však o půl procenta. Oslabila i druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, a to o 0,11 %. Příliš se nedařilo ani akciím skupiny ČEZ, které odevzdaly 0,86 %. Naproti tomu mírně oživila cena akcií NWR na 48 haléřů poté, co firma oznámila, že vyjednala vyšší ceny za dodávky uhlí pro rok 2015. Cena akcií O2 C.R. klesla o 1,54 %. Firma ve středu oznámila, že připravuje "formální kroky" pro přesun infrastruktury do samostatné firmy, která by poskytovala velkoobchodní služby jiným telekomunikačním operátorům.

4. Očekávané události

Čtvrtek bude na makrodata ve Spojených státech chudý, čeká nás jen týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc nových, předchozí týden: 298 tisíc nových). Zato v Evropě se dočkáme více dat - Německo zveřejní podnikové objednávky (odhad listopad meziměsíčně: -0,5 %, říjen: +2,5 %), Eurozóna index cen výrobců, maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,2 % meziměsíčně, říjen: +0,4 % meziměsíčně a +1,4 % meziročně) a index ekonomického sentimentu a Bank of England zasedne, aby rozhodla o dalším nastavení měnové politiky. Co trhy čeká v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V redakci pařížského týdeníku se střílelo. Dvanáct mrtvých, osm zraněných

Středeční střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala dvanáct mrtvých a čtyři jsou vážně zranění v kritickém stavu. Útočníci utekli z místa ve dvou autech, řekl představitel policie Luc Poignard. Průběh útoku je zatím nejasný, ale prezident zdůraznil, že útok je považován za teroristický a Paříž je nyní v plné pohotovosti. Všichni novináři jsou postupně umisťováni pod policejní ochranu. Svědkové potvrdili, že se útočníci hlásili k Al-Káidě.

6. Britská centrální banka si neuvědomovala hrozící finanční krizi

Britská centrální banka o hrozící finanční krizi před lety zřejmě netušila. Blížící se nebezpečí si podle všeho neuvědomovala ani měsíc před jejím začátkem. Vyplývá to podle britského zpravodajského serveru BBC ze zápisů z jednání členů jejího řídícího orgánu. Téměř 500 stran dokumentů ve středu na nátlak některých britských zákonodárců odtajnila sama banka.

7. Santa na přelomu roku na americkém trhu nenaděloval. Co to v minulosti znamenalo pro akcie?

Americké burzy čekaly po Vánocích na Santu Clause, ale nedočkaly se. Oproti zvyklostem index S&P 500 v posledních dnech roku 2014 a v prvních dnech toho nového ztratil. Co to znamená pro vývoj indexu v roce 2015?

8. Stále více investorů se bojí, že přichází kolaps cen akcií. Vsadíte si proti nim?

Důvěra investorů v to, že se podaří odvrátit kolaps cen amerických akcií během následujících šesti měsíců, se od loňského jara výrazně snížila. Yale School of Management vydává každý měsíc Crash Confidence Index, který ukazuje podíl investorů, kteří věří, že v dalším půlroce nepřijde sešup trhu.

9. Deflace: Podle předběžných údajů se spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně snížily o 0,2 %

Podle předběžných údajů se spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci snížily o 0,2 % meziročně, očekával se pokles o 0,1 % po listopadovém mírném růstu o 0,3 %. Jádrová meziroční inflace naopak zrychlila na 0,8 % z listopadových 0,7 %, očekávala se stagnace.

10. Gross: Fed možná sazby v roce 2015 nezvýší

Americká centrální banka by podle investora a manažera Billa Grosse ke zvýšení úrokových sazeb v letošním roce vůbec nemusela přistoupit. Gross se domnívá, že pokračující slabost globální ekonomiky a utlumená inflace by měly Fedu dělat starosti.

11. Nadměrná nabídka ropy na trhu prý může trvat i roky

Nadměrná nabídka ropy na trzích může trvat měsíce nebo dokonce roky. Ceny by se ale mohly vzpamatovat, pokud budou producentské země mimo ropný kartel OPEC jednat racionálně. V rozhovoru s místním deníkem The National to podle agentury Reuters prohlásil ministr pro ropný průmysl Spojených arabských emirátů (SAE) Suhajl bin Muhammad Mazrúí.

Blankfein: Převis nabídky nad poptávkou nemusí být jediný problém ropy

12. Fed: Ekonomiku USA může oslabit globální vývoj, levná ropa jí pomůže. Sazby mohou růst i při současné míře inflace

Americkou ekonomiku by mohl v dohledné době oslabit zejména útlum globálního ekonomického růstu, zvláště pokud způsobí otřesy na světových finančních trzích. V další expanzi ji ale naopak podpoří výrazné zlevnění ropy. Na svém posledním zasedání v polovině prosince se na tom shodli členové měnového výboru americké centrální banky.

Fed v roce 2015: O sazbách bude rozhodovat více holubičí sestava než dosud

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na trh brzy dorazí instantní pivo

Díky novému zařízení Hoppier, které sestrojili inženýři ze společnosti Cambridge Consultants, bude již brzy možné si připravit pivo dle vlastní chuti, podobně jako to dnes děláme s kávou. Inženýři tvrdí, že se jim podařilo přetvořit celý proces vaření piva a dochmelování. Ten sice obvykle trvá dny až týdny, ale nové zařízení by mělo zvládat měnit chuť piva během vteřin. Ředitel celého projektu Edward Brunner uvedl, že jeho tým vlastně tvoří takové pivní espresso.

reklama
reklama