Přešlap roku?! Nejvlivnějším ekonomem prý loni byl Jonathan Gruber

| redakce

Renomovaný časopis The Economist na přelomu roku zveřejnil žebříček dvaceti pěti nejvlivnějších ekonomů světa za loňský rok. Komentátoři na Twitteru si ale brzy všimli, že na seznamu něco nehraje.

První věc, které si nelze nevšimnout, je to, že v žebříčku nefiguruje jediná žena. To by se jistě dalo za určitých okolností pochopit, nikoli však v době, kdy v čele americké centrální banky stojí Janet Yellenová, po německé kancléřce Angele Merkelové druhá nejmocnější žena světa.

Autoři žebříčku vysvětlují absenci Janet Yellenové jednoduše tím, že ze seznamu nejvlivnějších ekonomů hned na začátku vynechali všechny současné guvernéry světových centrálních bank, tedy nejen Yellenovou, ale i Maria Draghiho či Haruhika Kurodu. Problémem je, že takto upravený seznam sice z výsledků vylučuje současné, ale zahrnuje bývalé guvernéry centrálních bank. Kromě toho počítá i se současnými prezidenty regionálních poboček Fedu. Žebříček tak působí poněkud komicky. Nebo snad lze nějak vysvětlit, proč se ve výsledcích objevil šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley, ale Janet Yellenová ne?

Výsledná podoba seznamu nejvlivnějších ekonomů je ale zvláštní i v jiných ohledech. První příčka podle časopisu The Economist patří Jonathanu Gruberovi, který však za tento výsledek nevděčí ničemu jinému než videu, ve kterém popisuje, jak americkému prezidentovi Baracku Obamovi pomohl oklamat americké voliče ohledně skutečné podoby kontroverzní reformy zdravotnictví. Časopis totiž žebříček sestavoval výhradně na základě frekvence výskytu jmen a výroků světových ekonomů v médiích, a to ještě jen v období mezi zářím a prosincem loňského roku.

Nejvlivnější ekonomové roku 2014
Nejvlivnější ekonomové roku 2014Zdroj: The Economist

Ještě úsměvněji působí jméno na posledním místě 25řádkového seznamu. Prezidentovi sanfranciského Fedu Johnu Williamsovi k výsledku podle všeho pomohl i jeho jmenovec, který je autorem webu s konspiračními teoriemi o americké ekonomice.

"Každá metrika by se měla zakládat na jasných datech. Není ale možné, aby se zakládala na datech, která vůbec neodpovídají reálnému světu," poznamenal k podobě žebříčku bývalý reportér deníku The Wall Street Journal Ben Casselman. "Pokud byste sestavovali žebříček nejlepších basketbalistů historie a z nějakého důvodu byste do něj nezahrnuli legendárního Michaela Jordana, také by to o něčem svědčilo."

Zdroj: fivethirtyeight.com

reklama
reklama