Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

| redakce

Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí se naplno rozjede v pondělí tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg a jaké další světové firmy představí výsledky hospodaření v týdnu od 12. ledna?

Co čekat v jednotlivých sektorech?

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters od jara minulého roku očekávali dvojciferné tempo růstu zisků amerických firem v posledním kvartálu 2014. Na začátku ledna ale odhad zrevidovali prudce dolů na současná 4 %.

Očekávaný růst zisků v 4Q2014
Očekávaný růst zisků v 4Q2014Zdroj: Reuters

Tento jev není neobvyklý. Například na začátku téměř každého roku bývají analytici optimističtí ohledně budoucích korporátních zisků, ale s postupem času, jak se sezóna výsledků za celý rok přibližuje, svůj optimismus krotí.

Revize předpovědí korporátních zisků
Revize předpovědí korporátních ziskůZdroj: Bloomberg

Aktuálně věří, že výsledková sezóna ukáže zpomalení růstu zisků oproti předešlému kvartálu. Počítají s 4% tempem ve srovnání s minulým silným růstem o 10,3 %.

Historická/aktuální/očekávaná tempa růstu zisků
Historická/aktuální/očekávaná tempa růstu ziskůZdroj: Reuters

Nejvíce by k průměrnému zlepšení zisků měly přispět firmy ze sektoru zdravotní péče (17,2 %), telekomunikací (13,4 %) a síťových služeb (11 %). Velkým tahounem růstu v rámci indexu S&P 500 byl sektor zdravotní péče již v předešlém čtvrtletí. Více než 15% zvýšením zisků se kromě zdravotní péče mohly minule chlubit také základní materiály a finance.

Naopak jediným sektorem vykazujícím pokles zisku (-1,7 %) bylo zboží dlouhodobé spotřeby. Analytici nyní předpovídají pokles zisku energetice (dokonce -20,3 %, levná ropa dělá své) a základním materiálům. Jen velmi pomalu by se po rychlém předchozím růstu měly zlepšovat zisky finančních společností.

Ocenění indexu S&P 500 (na základě současného P/E) mírně stouplo přes úroveň 17násobku zisku.

Valuace hlavních amerických indexů
Valuace hlavních amerických indexůZdroj: Reuters

Svůj výhled na začínající výsledkovou sezónu shrnul pro Investiční web také analytik z České spořitelny Martina Krajhanzl:

- Příčinou propadu očekávaného tempa růstu zisků z posledních měsíců je především posilování amerického dolaru a pokles cen ropy, který výrazně srazil níže odhady zisků v energetickém sektoru.

- Odhady zisků spadly oproti 1. říjnu i ve spotřebitelských sektorech a sektoru informačních technologií. To podle nás představuje investiční příležitost, protože pokles cen pohonných hmot spotřebitelům umožnil vyšší útraty za spotřební zboží a technologie a také proto, že firemní kvartální výsledky, které byly zveřejněny po 1. říjnu, v průměru překonávaly odhady trhu.

- Jelikož nečekáme expanzi v ocenění, tempo růstu zisků indexu bude v letošním roce klíčovým parametrem pro indikaci jeho růstu.

Odhady zisků a tržeb konkrétních firem oznamujících výsledky v prvním týdnu ostré výsledkové sezóny naleznete na další stránce.

reklama
reklama