Burzovní kalendář (2. 2. - 6. 2. 2015)

| redakce

Indexy nákupních manažerů, data z amerického trhu práce a jednání o možné další restrukturalizaci dluhů Řecka budou dominovat prvnímu únorovému obchodnímu týdnu. Pokračuje také výsledková sezóna, která zatím nedokázala trhy přimět k dalšímu růstu. Nad vším ale zatím bdí Evropská centrální banka, která od března plánuje zalévat trhy likviditou.

Ohlédnutí

"Volatilita zůstává vysoká, index S&P 500 se přesto obchoduje u spodní linie rozpětí v zóně okolo 1 990 bodů. Další hladina podpory je na 200denním klouzavém průměru a prosincových minimech u 1 975 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 zakončil loňský prosinec se ztrátou 0,45 %. V lednu ji dále prohloubil a odepsal 3,1 %. Loni lednový barometr zklamal, S&P 500 uzavřel rok ziskem přes 11 %. Dalším výtečníkem nového milénia je rok 2005, kdy v lednu akcie odepsaly 2,5 %, ale rok uzavřely 3 % v plusu. Naopak v roce 2000 S&P 500 v lednu ztratil 5,1 % a za celý rok odepsal 10,1 %. Rok 2008 máme ještě v živé paměti, tehdy index v lednu spadl o 6,1 %."

Stříbro a americké státní dluhopisy, v závěsu za nimi zlato, švýcarský frank nebo bondy řady zemí západní Evropy - to byli vítězové lednového obchodování. Výborný měsíc mají za sebou také západoevropské akcie. Mezi poražené se naopak zařadily ropa a akcie v USA. Jak se dařilo dalším investicím včetně českých akcií?

Americké akcie v pátek po váhavém obchodování zamířily hlouběji do mínusu a odepsaly přes procento. Uzavřely tak druhý ztrátový měsíc v řadě Americké akcie v pátek po váhavém obchodování zamířily hlouběji do mínusu a odepsaly přes procento. Uzavřely tak druhý ztrátový měsíc v řadě Americké akcie hned po startu pátečního obchodování zamířily do mínusu. Trh byl pod tlakem kvůli ... Evropské akcie v pátek skončily v mínusu, odpoledne jim přitížil řecký vzdor. V týdenním horizontu se vyvíjely nejednotně Evropské akcie v pátek skončily v mínusu, odpoledne jim přitížil řecký vzdor. V týdenním horizontu se vyvíjely nejednotně Hlavní evropské akciové indexy do páteční obchodní seance vstoupily se zhruba půlprocentními zisky, o něž ... Pražská burza v pátek mírně posílila, nahoru jí pomohly akcie Erste a KB. Za celý týden burza klesla o 0,6 % Pražská burza v pátek mírně posílila, nahoru jí pomohly akcie Erste a KB. Za celý týden burza klesla o 0,6 % Index PX v pátek vzrostl o 0,14 % na 955,78 bodu.

Výhled

Na začátku února se pozornost investorů bude nadále zaměřovat na dění v Řecku, které má čas do konce února na nalezení shody se zahraničními věřiteli, jinak mu hrozí omezení přísunu likvidity ze strany ECB. V úvodu týdne budou členové řecké vlády jednat se zástupci Francie, Itálie a Spojeného království a vysvětlovat jim své záměry. Německo - samo aktuálně v deflaci, stejně jako celá eurozóna - nechce o další restrukturalizaci dluhů ani slyšet, část ekonomů ale tvrdí, že v zájmu stability v eurozóně může jít o nejméně bolestivé řešení.

Merkelová vyloučila další snížení řeckého dluhu. Tsipras a Varufakis budou v týdnu hledat podporu pro svou politiku v Římě a v Paříži, dluhy ECB a MMF Řecko prý bude splácet Merkelová vyloučila další snížení řeckého dluhu. Tsipras a Varufakis budou v týdnu hledat podporu pro svou politiku v Římě a v Paříži, dluhy ECB a MMF Řecko prý bude splácet Německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila další snížení řeckého dluhu, které si přeje nová řecká levicová ...

Důležité budou také makroekonomické ukazatele, kterých bude oznámeno v týdnu opravdu hodně. V Číně, Japonsku, eurozóně i USA (a v řadě dalších zemí včetně ČR) to budou indexy nákupních manažerů (PMI), v USA navíc vychází i podobný index ISM. V USA budou dále důležité v úterý podnikové objednávky, ve středu index ISM za sektor služeb a v pátek lednová statistika z trhu práce (opět se čeká přes 200 tisíc nových pracovních míst). V Německu budou ve čtvrtek zveřejněny podnikové objednávky a v pátek průmyslová výroba.

České investory, podnikatele i spotřebitele bude zajímat zasedání ČNB, která ale v uplynulých týdnech dostatečně srozumitelně signalizovala, že svůj kurzový závazek hodlá prodloužit do konce roku 2016 a že na své politice udržování kurzu koruny nad 27 EUR/CZK (zatím) nehodlá nic měnit. Česká koruna se po lednovém skokovém oslabení vůči euru i dolaru stabilizovala ve vztahu k evropské měně, ale vůči dolaru (stejně jako euro) nadále výrazně ztrácí. Sílu cokoli na tom změnit nebudou mít ani v týdnu oznamovaná česká makrodata, vedle PMI například maloobchodní tržby.

Výsledková sezóna v USA i v Evropě zatím nabízí rozporuplný obrázek. Mnoho firem sice překonává odhady, ale ty byly v posledních týdnech výrazně snižovány. V USA navíc velice negativně působí silný dolar, což je patrné především na míře zhoršování výhledů hospodaření ze strany samotných firem.

Firem, které zhoršují výhledy hospodaření, je ve srovnání s těmi optimističtějšími nejvíce od krize
Firem, které zhoršují výhledy hospodaření, je ve srovnání s těmi optimističtějšími nejvíce od krizeZdroj: Bespoke Investment Group
Jak zhoršují výhledy hospodaření firmy v jednotlivých sektorech
Jak zhoršují výhledy hospodaření firmy v jednotlivých sektorechZdroj: Bespoke Investment Group
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února Které světové firmy představí výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál v týdnu od 2. února? Přehled ...

Svůj výhled na obchodování na začátku února nabídl čtenářům Investičního webu makléř Martin Loos z brokerjetu České spořitelny:

Akcie: Až se trh začne hroutit, nepoznáte to Akcie: Až se trh začne hroutit, nepoznáte to Akciový trh je podle mnoha expertů nadhodnocený, pesimisté již několik let varují před nafouknutím nové ... 4 cesty, po nichž lze proplout bouří volatility 4 cesty, po nichž lze proplout bouří volatility Vzhledem k extrémně nízkým úrokovým sazbám a hrozící bublině na dluhopisovému trhu je nyní obtížné ...

"Pozornost se jako vždy na začátku měsíce soustředí především na údaje z amerického trhu práce. Trh je naladěn optimisticky, čeká se opět přes 200 tisíc vytvořených pracovních míst. Optimismus podporuje mimořádně nízký počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což může ukazovat na vyšší opatrnost zaměstnavatelů při propouštění kvůli obavě, že by za propuštěného zaměstnance mohli těžko shánět náhradu. Velmi sledovaný bude tentokrát také vývoj mezd, protože to byl jediný slabý článek v datech za prosinec," píší analytici z České spořitelny ve svém týdenním výhledu.

V USA jsou na druhém místě v pořadí důležitosti indexy ISM, u kterých se čeká stabilita na úrovních signalizujících pokračování solidní expanze. Osobní příjmy by měly pokračovat v růstu stabilním tempem, u výdajů se čeká pokles, což souvisí se slabými maloobchodními tržbami. Součástí údajů o osobních příjmech a výdajích je i veledůležitý preferovaný inflační ukazatel Fedu PCE (jádrový index výdajů na osobní spotřebu). Jeho hodnota je stále zřetelně pod cílem Fedu bez tendence ke zvyšování, což potvrzuje, že Fed může být trpělivý při zvyšování sazeb, přestože ekonomika solidně roste a trh práce se zotavuje.

V Evropě budou podle České spořitelny nejzajímavější výkonnost německého průmyslu a průmyslové objednávky. "Uvidíme, zda tvrdá data potvrdí trend zlepšování konjunkturálních indikátorů Ifo a ZEW," píší analytici z ČS. Maloobchodní tržby v eurozóně by měly být pozitivně ovlivněny dobrými daty z Německa Španělska.

Euro k dolaru prochází po předchozím prudkém poklesu mírnou korekcí a konsolidací. Ta může nějakou dobu pokračovat. Klíčový bude nyní zejména náhled trhu na časování prvního zvýšení sazeb v USA. Výnosy benchmarkových státních dluhopisů nepřestávají klesat, přičemž u německých jde vzhledem k jejich výši těsně nad nulou už jen o symbolický pokles, zatímco v USA je pokles poměrně citelný. "Při takto extrémním vývoji je stále nutnější počítat s možností ostré korekce, v případě USA i dlouhodobého obratu. V EMU s výraznějším růstem výnosů příliš nepočítáme, pouze výnosy periferních dluhopisů by mohlo dostat nahoru Řecko," míní analytici z České spořitelny.

Ceny ropy jsou v konsolidaci lehce pod 50 USD za barel. Čeká se na impulz k dalšímu cenovému pohybu. Vývoj zásob zatím ukazuje spíše na riziko krátkodobého poklesu než růstu. Zlato a stříbro prudce zlevnily v reakci na nízký počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, což ukazuje na jejich zranitelnost při růstu sazeb v USA.

  • 1
  • 2
reklama
reklama