Akciový trh roste z nudy

| redakce

Největší akciové zisky přicházejí v dobách nejnudnějšího obchodování. Vyplývá to z pohledu na zavírací ceny indexu S&P 500 mezi lety 1932 až 2014.

Celkem bylo započteno asi 20 tisíc zavíracích hodnot vyjma sobotního obchodování, které probíhalo do 50. let. S&P 500 rostl o minimálně 1,17 % ve více než 1 900 případech (9,2 % z celého období) a klesal ve více než 1 800 případech (8,7 % z celého období).

Zatímco dnů poklesů bylo méně, procentuálně byly změny tržních cen akcií v těchto dnech vyšší. Všechny dny s pohybem přesahujícím +/- 1,17 % se v podstatě vzájemně vykrátí, z čehož plyne, že dny s vysokou volatilitou nevedou ve finále k téměř žádným tržním ziskům. **Celkový zisk trhu mají na svědomí dny, v nichž S&P 500 rostl či klesal o méně než 1,17 %. Vše ostatní byl jen tržní šum.

Zajímavé na tržním vývoji je to, že byste mnohé ze dnů velkého růstu našli poblíž dnů největšího poklesu. Jako by býčí nebo medvědí trhy byly jen iluzí a probíhalo jen obchodování s nahodilými krátkými, ale výraznými panickými výprodeji. Dokonce i dlouhodobé medvědí trhy mívají zpravidla svá "období bolesti" nakumulována do krátkých period.

S&P 500
S&P 500Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Crossing Wall Street

reklama
reklama