Co musíte ráno vědět (11. února)

| redakce

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě i Spojených státech, jakou injekci čínskému finančnímu trhu poskytla tamní centrální banka a které superhrdinské světy se protnou v jednom filmu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý díky silným výsledkům Coca-Coly a nadějím na zažehnání řecké hrozby zdražily

Americké akcie v úvodu úterní obchodní seance hledaly směr. Po počátečním kolísání ale nakonec všechny tři nejsledovanější indexy zamířily vzhůru a ve zbytku dne zisky postupně navyšovaly. Náladu investorů podporovaly naděje na dohodu o řeckém dluhu a solidní hospodářské výsledky společnosti Coca-Cola. Dow posílil o 0,79 % na 17 868,76 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,07 % na 2 068,59 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,30 % na 4 787,65 bodu. Index volatility VIX klesl o více než 7 % na 17,23 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stouply o dva bazické body na 2 %. V zelených číslech v úterý skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily technologické tituly, cenné papíry ze sektoru služeb a akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží. V mínusu zůstaly jen energetický sektor a odvětví základních materiálů, které dolů stáhly klesající ceny ropy.

Akcie: Sedm let v býčím trendu? Proč ne

2. Evropské akcie v úterý před schůzkou evropských ministrů financí uzavřely převážně v plusu

Evropské akcie v úterý díky pokračujícím jednáním Řecka s věřiteli, která povzbuzují optimismus trhů, převážně posilovaly. Britský FTSE 100 sice oslabil o 0,12 %, francouzský CAC 40 však připsal 0,96 % a německý DAX vzrostl o 0,85 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,6 %, dařilo se především technologiím a maloobchodu, ztrácely naopak sektor základních materiálů a ropné odvětví. Řecký ministr financí Janis Varufakis bude ve středu čelit svým evropským protějškům na mimořádném setkání ministrů financí eurozóny v Bruselu. V úterý proběhla médii zpráva o tom, že by Evropská komise mohla být ochotná prodloužit Řecku záchranný program o 6 měsíců, zástupci komise to však později popřeli s tím, že k žádnému oficiálnímu stanovisku nedošli. Řecká vláda nabízí kompromis - chce dodržet 70 % plánovaných reforem a nehodlá zrušit záchranný program ani připustit vykolejení státních financí.

Mai Doan (Bank of America): Region střední a východní Evropy letos příjemně překvapí. Ustojí i případný Grexit

3. Pražská burza v úterý posílila o procento, nahoru ji vytáhla Erste Group Bank

Index PX v úterý zpevnil o 0,99 % na 990,45 bodu. Burzu nahoru vytáhla Erste Group Bank, jejíž akcie připsaly přes 5 % a postaraly se o více než polovinu celkového objemu obchodů. Druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, zakončila na zelené nule s výrazně nižším objemem. Druhého nejvyššího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ, jejíž cenné papíry oslabily o 0,19 %. Mediální CME ztratila přes 2,5 % a O2 C.R. před středečním zveřejněním hospodářských výsledků odepsala přes procento. Znovu naopak mírně vzrostla cena akcií NWR, a to na 45 haléřů.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Brazílie ve středu zveřejní výsledek maloobchodních tržeb, Mexiko průmyslovou výrobu a Jižní Korea data z trhu práce. Turecko přidá bilanci běžného účtu, Izrael obchodní bilanci a Portugalsko inflaci, stejně jako Maďarsko a Lotyšsko. Norsko a Estonsko se pochlubí svými HDP za uplynulý kvartál. Hospodářské výsledky oznámí například Tesla Motors, Cisco Systems, PepsiCo, MetLife, Time Warner, Banco do Brasil, Heineken, ING Groep NV, UniCredit či Banca Monte dei Paschi di Siena. Na pražské burze se investoři dozví výsledky hospodaření O2 Czech Republic. "Operátor by měl předvést stabilní trend ve výnosech, ale zaúčtovat jednorázové položky, které tradičně přicházejí na konci roku, což bude mít vliv na marže. Podstatné ale budou hlavně informace o dividendě a chystaném rozdělení společnosti. Z našeho pohledu hrozí snižování až zastavení vyplácení dividendy," uvedli analytici z J&T Banky.

Benoît Cœuré z ECB v Paříží promluví o spojitostech měnové politiky a ekonomického růstu. EIA v Americe vydá týdenní zprávu o zásobách ropy a také se sejde Euroskupina, aby jednala o Řecku a jeho dluzích. V Minsku by mělo dojít ke schůzce ve složení Merkelová-Hollande-Porošenko-Putin, kde by se mělo dospět k dohodě, která naváže na mírové dohody ze září 2014. Kontaktní skupina již v úterý podle ruské agentury TASS dospěla k jisté dohodě. Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko by prý mohlo hledat pomoc mimo eurozónu, například v Rusku

Pokud se nové řecké vládě nepodaří dojednat novou dluhovou dohodu s eurozónou, může hledat finanční pomoc jinde, například ve Spojených státech, Rusku nebo Číně. Uvedl to řecký ministr obrany Panos Kammenos.

6. IEA: Vysoké dodávky ropy nadále tlačí ceny dolů

Dodávky ropy na trh jsou nadále vysoké, což vede k růstu zásob a udržuje ceny suroviny na nízké úrovni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila také, že bude určitou dobu trvat, než se v dodávkách výrazněji projeví omezování investic do těžby, které je důsledkem nízkých cen suroviny.

7. Čína do svého finančního systému nalila dalších 7,2 miliardy dolarů

Čínská centrální banka v úterý do čínského finančního systému nalila v rámci operací na podporu likvidity dalších 45 miliard jüanů, tedy asi 7,2 miliardy dolarů. Banka se tak snaží podpořit ekonomický růst země, který nadále zpomaluje. Minulý týden čínská centrální banka poprvé v historii snížila poměr povinných minimálních rezerv tamních finančních ústavů, a to o 50 bazických bodů na 19,5 %, což by podle odhadů mělo bankám uvolnit 600 až 650 miliard jüanů (asi 96 až 104 miliard dolarů).

8. Dennis Gartman: Hrozba ropy za 20 dolarů ještě nebyla odvrácena

Nedávný odraz cen ropy ještě nezaručuje, že se tato strategická surovina dostala z klesajícího trendu a vyhne se naprostému cenovému kolapsu. V rozhovoru pro televizi CNBC to řekl Dennis Gartman, zakladatel a editor The Gartman Letter. Zdůraznil, že nadále existuje značné riziko, že ceny ropy spadnou až ke dvaceti dolarům za barel.

9. Země G20 posílí spolupráci v boji proti financování terorismu

Finanční činitelé skupiny G20 posílí spolupráci na boji proti financování terorismu. Stojí to v návrhu závěrečného prohlášení z dvoudenní schůzky ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20. Kopii dokumentu získala agentura AFP.

10. Japonský Canon má zájem o převzetí švédské firmy Axis za 2,8 miliardy USD

Japonský výrobce elektroniky Canon má zájem o převzetí švédského dodavatele technologií pro síťové video Axis za 2,8 miliardy dolarů. Pro Canon, který se snaží rozšířit své aktivity mimo klesající trh s fotoaparáty, jde o největší transakci svého druhu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sony se dohodla se společností Walt Disney na spojení svých superhrdinů

Walt Disney a Sony uzavřely dohodu na sdílení superhrdinských světů. Společnosti v pondělí večer oznámily, že se Spider-Man objeví v následujícím marvelovském filmu produkovaném firmou Walt Disney. Mělo by se jednat o film Captain America: Civil War, který by měl mít premiéru v roce 2016. Spider-Man se tak dostane do univerza hrdinů Marvelu, jako je právě Captain America, Iron Man, Hulk nebo Thor. Marvel by měl následně koprodukovat další samostatný spidermanovský film financovaný Sony Pictures, který bude mít premiéru v roce 2017.

reklama
reklama