Když v USA rostou výnosy dluhopisů, vydělávají na tom tyto akcie

| redakce

CNBC si trochu hrála s daty a přišla na to, že když výnosy 10letých amerických vládních bondů rostou pět dnů v řadě (od roku 2010 se to stalo jen pětkrát), nastávají na akciovém trhu zajímavé pohyby.

Výnosy v USA v minulém týdnu začaly růst z dost možná neopodstatněných minim, stále jsou ale celkem blízko dvouletému dnu. Možnost, že by přišla pětidenní série růstů výnosů, je tedy "ve hře", data z americké ekonomiky totiž nejsou špatná.

Kdo prodělává, kdo vydělává?

Akcie výrobce praček a ledniček Whirlpool, který svými prodeji závisí na snadném přístupu zákazníků k úvěrům, v průměru během 30 dnů po zmíněných sériích růstů úroků ztratily 8 %. Ztrácely také firmy, které prodávají komodity nebo prodávají materiálovému odvětví (Joy Global, ConocoPhillips, Dow Chemical). Růst úroků vyšší než růst ekonomiky totiž má tendenci ceny komodit držet níže. Citigroup pak ztrácela zřejmě kvůli obavám investorů, že růst úroků zvýší míru nesplácení půjček klientů.

Radost z růstu úroků u dluhopisů nemají tradiční dividendové firmy, jejichž výnos přestává být tak atraktivní ve srovnání s dluhopisy.

Index S&P 500 v uvedených obdobích v průměru ztratil 1 %, což vzhledem k éře silného býčího trendu ukazuje na celkem zřejmou negativní korelaci cen akcií s vývojem výnosů dluhopisů.

Mezi vítěze se od roku 2010 po pětidenních periodách růstu 10letých výnosů zařadily pojišťovny AIG a XL Group. CarMax, on-line vyhledávač nových i použitých aut, přidal v průměru 18 % díky možnosti zdražit financování nákupů vozů. Dařilo se relativně i spotřebitelsky orientovaným firmám, které se orientují na movitější zákazníky, které krátkodobě negativně neovlivní vyšší úroky.

Vítězové a poražení po 5denních růstech 10letých výnosů z dluhopisů v USA
Vítězové a poražení po 5denních růstech 10letých výnosů z dluhopisů v USA

Zdroj: CNBC

reklama
reklama