Co musíte ráno vědět (13. února)

| redakce

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě a Spojených státech, jak šokovala trhy švédská centrální banka a v čem se bude vozit James Bond v novém filmu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek v reakci na posun v ukrajinské krizi zdražily

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily zhruba o procento. Růst podpořila dohoda o novém příměří na Ukrajině a také nečekaná stimulační opatření švédské centrální banky. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq se dokonce dotkl maxima za 15 let. Dow posílil o 0,62 % na 17 972,38 bodu, širší S&P 500 přidal 0,96 % na 2 088,48 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,18 % na 4 857,61 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o deset procent na 15,34 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o tři bazické body 1,99 %. V zelených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z energetického odvětví a telekomunikační a technologické tituly. Pouze mírně naopak stouply odvětví služeb a sektor zdravotní péče.

Letošní růst tržeb amerických gigantů? Nula, tipují analytici z Goldman Sachs

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily na nejvyšší úroveň od roku 2007 díky optimismu z Ukrajiny a Řecka

Evropské akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na nejvyšší úroveň od roku 2007 díky pokroku v jednáních o Ukrajině a vyhlídkám na dohodu s novou řeckou vládou. Britský FTSE 100 připsal 0,15 %, francouzský CAC 40 procento a německý DAX 1,56 %. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,75 % a z jeho hlavních sektorů klesly pouze potravinářské odvětví a odvětví zdravotní péče. Řecký index ASE připsal téměř 7 %, když bylo rozhodnutí o dohodě o možných úpravách splácení řeckého dluhu odsunuto na příští týden. Akciové indexy v Itálii, Španělsku a Portugalsku přidaly kolem 2 %. Švédský OMX Stockholm 30 posílil o 2 % na historické maximum poté, co švédská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu do záporu a ohlásila kvantitativní uvolňování.

Dříve nemyslitelné je v Evropě realita. Proč platíme za to, že někomu půjčíme?

Jednání se Syrizou i Putinem jsou jako minové pole. Stačí jeden špatný krok, aby měla EU další problém

3. Pražská burza ve čtvrtek zažila rally. Objem obchodů překročil miliardu korun a index přesáhl tisíc bodů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 2,30 % na 1 010,21 bodu. Objem ve čtvrtek výrazně přesáhl miliardu korun a téměř polovinu z něj zajistily akcie Komerční banky, která ve čtvrtek reportovala hospodářské výsledky a připsala přes pět procent. Ve čtvrtém čtvrtletí Komerční banka dosáhla zisku 3,33 miliardy Kč (meziročně +12,2 %) a čistého úrokového příjmu 5,41 miliardy Kč (+1,6 %). Čisté bankovní výnosy za 4Q2014 dosáhly 7,81 miliardy Kč (+2,6 %), trh čekal pouze 7,67 miliardy Kč. Náklady na rizika klesly na 211 milionů Kč (-46,6 %), k čemuž přispěl pokles podílu nesplácených úvěrů na 3,9 % z 4,1 % na konci 3Q2014. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, zpevnila o téměř 5 % a třetí největší objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž cenné papíry posílily o 0,24 %. Kromě akcií Pegasu Nonwovens a Unipetrolu, které ztrácely kolem procenta, se zbytek emisí pohyboval v plusu.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

V pátek budou zveřejněny údaje o vývoji HDP v ČR, Polsku, Maďarsku, Německu, Francii, Itálii, Portugalsku, na Slovensku i v celé eurozóně. Data o inflaci přidají Španělsko, Slovensko, Litva nebo Polsko. Eurozóna také oznámí svou obchodní bilanci. V USA bude nejpodstatnější index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářské výsledky odhalí například Rolls-Royce Holdings, ThyssenKrupp či ArcelorMittal. Budou také zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Rakouska (Fitch), Německa (DBRS), Irska (Fitch), Izraele (S&P), Itálie (Moody's), Lotyšska (Moody's) nebo Ukrajiny (Fitch). Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Švédská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu na -0,1 % a zahajuje kvantitativní uvolňování

Švédská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu do záporu na -0,1 %. Očekávalo se, že ji udrží na nule. Zároveň banka oznámila, že zahajuje kvantitativní uvolňování a nakoupí vládní dluhopisy za 10 miliard švédských korun. Hodlá nakupovat dluhopisy se splatností mezi jedním rokem a pěti lety. Švédská centrální banka dlouho odmítala měnovou politiku uvolnit, a to tak zarputile, že to Paul Krugman nazval sadomonetarismem.

6. Kolik má Řecko času, než začne opravdu hrozit Grexit? A je to vůbec hrozba?

Dohoda s Evropou o možných úpravách splácení řeckých dluhů se odložila minimálně do pondělí 16. února. Kdy Řecko může začít mít opravdu vážný problém s likviditou? "Řecko zatím čas má, peníze má do konce tohoto měsíce," píší s trochou ironie analytici z České spořitelny. "Grexit, tedy odchod Řecka z měnové unie, je stále ve hře, a to s vyšší pravděpodobností než v roce 2012," dodávají.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

7. Putin oznámil, že byla uzavřena dohoda o příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se jednající strany dohodly o příměří na Ukrajině, které začne 15. února. Zároveň dodal, že dojde k dohodě o odsunu těžkých zbraní. Měla by také proběhnout revize ukrajinské ústavy kvůli východní části země.

8. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu klesly druhým měsícem v řadě, poprvé od roku 2012

Tržby v maloobchodě ve Spojených státech v lednu opět klesly. Po prosincovém propadu o 0,9 % meziměsíčně se v lednu snížily o 0,8 %. Očekával se pokles o 0,4 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků klesly o 0,9 %, očekávalo se přitom jen 0,5% snížení. Poprvé od roku 2012 tak maloobchodní tržby klesly dva měsíce v řadě, což naznačuje, že spotřebitelské výdaje, největší část americké ekonomiky, na konci loňského a začátku letošního roku nejspíše výrazně ochladly.

9. Mezinárodní měnový fond se s Ukrajinou dohodl na novém úvěru v objemu 17,5 miliardy dolarů

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová ve čtvrtek v Bruselu novinářům oznámila, že se MMF dohodl s Ukrajinou na prodloužení programu na 4 roky. Pomoc navýší o 17,5 miliardy dolarů. Celkový balíček pro Ukrajinu bude v objemu zhruba 40 miliard dolarů a zahrnuje i pomoc ze strany EU a dalších věřitelů. Lagardeová prohlásila, že je program ambiciózní, ale splnitelný, přestože geopolitická rizika pro něj stále představují hrozbu.

10. Německo v deflaci: Ceny v lednu klesly více, než se očekávalo

Spotřebitelské ceny v Německu zaznamenaly v lednu meziroční pokles o 0,4 %, a největší evropská ekonomika tak poprvé od roku 2009 sklouzla do deflace. Oznámil to ve čtvrtek ve finálních údajích spolkový statistický úřad. Cenovou hladinu sráží zejména zlevňování energií v čele s pohonnými hmotami.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaká auta bude řídit James Bond v novém filmu?

Na podzim letošního roku dorazí do kin čtyřiadvacátá bondovka pod názvem Spectre a již nyní se ví, v jakých autech se tentokrát bude legendární agent vozit. Čeká ho nový Aston Martin DB10, to producenti potvrdili již v prosinci. Nyní však přicházejí s dalšími střípky z agentova vozového parku. Bond se může těšit na projížďku triem vozů Jaguar Land Rover: Range Rover Sport SVR, Jaguar C-X75 a Land Rover Defender Big Foot.

reklama
reklama