Jak se může vyvíjet cena ropy aneb Proč se vyplatí pronajmout si tanker

| redakce

Česká spořitelna vydala svůj pravidelný report o ropě. Dlouhodobě, jako většina trhu, očekává spíše růst cen suroviny. Krátkodobě lze ale na vývoj cen ropy spekulovat celkem zajímavým způsobem.

Nízkou cenu ropy a tazvané contango na ropné futures křivce (ceny dále v budoucnosti jsou vyšší než ty současné) začínají opět využívat obchodníci s ropou, podobně jako v roce 2009, když nakupují a uskladňují fyzickou ropu (využívají se k tomu například ropné tankery) a zároveň ji prodávají na futures trhu. Potom počkají a dodají dříve nakoupenou ropu. Celá transakce je pro ně se zaručeným ziskem.

Podle zprávy agentury Reuters si obchodníci zajistili tankery v celkové kapacitě 65 milionů barelů až na 12 měsíců. V roce 2009 bylo tímto způsobem uskladněno až 100 milionů barelů ropy.

Zvýšená poptávka vede k růstu cen pronájmů tankerů. Meziročně se zdvojnásobily na 40 000 USD za den. Celkové náklady na pronájem tankerů (včetně pojištění, pohonných hmot atd.) dosahují 1,5–1,8 milionu USD měsíčně. Běžný smrtelník si tedy tak úplně zaspekulovat nemůže, velké firmy ale ukazují, že vydělávat lze ve velice rozlišných tržních prostředích.

Výhled cen ropy
Výhled cen ropyZdroj: Česká spořitelna

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama