Toto jsou investice, které vyšly se ctí z posledních volatilních měsíců

| redakce

Jako většině akcií se ani indexu S&P 500 nedařilo v lednu úplně nejlépe. S tradičními zimními mrazy přišla na trh i volatilita. S&P 500 v lednu klesl o 3 % a výrazně zaostal za evropskými trhy. Kolísavý vývoj pokračuje i v únoru. Které tituly by v něm měly obstát?

Všichni investoři si ale nemuseli zoufat, některá portfolia vzkvétala i při vyšší volatilitě. Rozvlněné trhy beze směru znamenaly ideální podmínky pro defenzívní strategie (od září 2014 jde S&P 500 Total Return - index zahrnující i dividendy - v podstatě do strany).

Strategie zaměřené na vysokou dividendu a nízkou volatilitu nabízejí ochranu před volatilními trhy

S&P 500 Low Volatility Index sdružuje 100 nejméně volatilních akcií zahrnutých v S&P 500. S&P 500 Dividend Aristocrats zase společnosti z S&P 500, které každoročně zvyšovaly dividendy posledních 25 let.

Finanční teorie praví, že firmy, které vyplácejí konzistentně dividendy, bývají obvykle zralé společnosti s nižšími tempy růstu (růst je stabilní, a akcie tím pádem méně volatilní). Lze očekávat, že ve slabších obdobích pro S&P 500 předvedou indexy S&P 500 Low Volatility a S&P 500 Dividend Aristocrats nadprůměrný výkon. Je to tím, že jsou oba sestaveny z akcií s nízkou volatilitou.

Srovnání výkonnosti indexů

Poslední "záchvat" tržní slabosti znamenal příležitost tuto hypotézu otestovat. Zatímco S&P 500 od září 2014 do ledna 2015 stagnoval, S&P 500 Low Volatility a S&P 500 Dividend Aristocrats vykázaly výkon 7,83 %, respektive 5,57 %.

Srovnání "total return" indexů

I když tyto indexy nejsou perfektním zajištěním proti poklesu, dlouhodobě mají S&P 500 Dividend Aristocrats a S&P 500 Low Volatility tendenci nabízet trpělivým investorům ochranu na klesajících trzích. Zároveň poskytují určitou participaci na růstu. Během býčích trhů od nich ale žádné zázraky nečekejte. Využijte hlavně toho, že mohou být vhodným úkrytem v době, kdy se schyluje k tržní bouři.

Zdroj: Indexologyblog.com

reklama
reklama