Zadlužení od roku 2007 globálně stouplo o 57 bilionů USD. Teoreticky to prý nevadí, ale co prakticky?

| Andrej Rády

Jeden by řekl, že světová finanční krize a její možná ještě významnější dovětek v podobě krize dluhové povede ke globálnímu snižování zadlužení. Opak je pravdou, na což poukazuje i aktuální analýza společnosti McKinsey Global Institute. Vládní, firemní i soukromé dluhy za uplynulých zhruba 8 let téměř všude na světě narostly.

Nejprve graf, který hovoří celkem jasnou řečí.

Jak se od roku 2007 zvýšilo zadlužení v jednotlivých zemích (0 na svislé ose znázorňuje úroveň zadlužení z roku 2007)
Jak se od roku 2007 zvýšilo zadlužení v jednotlivých zemích (0 na svislé ose znázorňuje úroveň zadlužení z roku 2007)

Neil Irwin z New York Times se na téma dluhu podíval z teoretické i praktické stránky. Jak podle něj dluhy ovlivňují ekonomiku?

"Teoreticky na dluzích vůbec nezáleží. Každý dlužník má svého věřitele a státy by měly být schopné fungovat celkem bez problémů, ať se peníze v rámci jejich ekonomik přelévají jakkoli. Schopnost firem vyrábět a dodávat závisí na jejích zaměstnancích a strojích, ne na její finanční bilanci. Totéž lze říci o celých státech," píše Irwin.

Že se vám tak trochu otevírá kudla v kapse? Ne, nebojte se, Irwin pokračuje obrázkem z praxe. "V reálu je teorie úplně k ničemu. Dluh hraje mimořádně významnou roli v utváření cyklu expanze a deprese ekonomiky. Čím vyšší dluh, tím výraznější rozdíl mezi expanzí a recesí. Paralela z firemním světem je asi taková, že dluh sice neovlivňuje schopnost firmy vyrábět, ale výrazně zvyšuje možnost, že se stane insolventní, že zbankrotuje," vysvětluje.

Bankroty firem jsou celkem běžná věc. Defaulty států byly také relativně normální věc, v globalizovaném a enormně provázaném světě prošpikovaném kořínky a popínavými větvemi finančních korporací se ale dalším státním bankrotům snažíme bránit (téměř) za každou cenu. Skeptici, kteří kritizují současný systém, držený nad hladinou minimálně zčásti nově natištěnými penězi od centrálních bank, varují, že na bankroty dříve či později opět dojde. Dlouhou dluhovou party tak může vystřídat pořádná kocovina.

Zdroj: McKinsey Global Institute, New York Times

reklama
reklama